انبوه ساز: وزارت مسکن مفاد قرارداد ساخت و ساز مهر را شفاف کند

0

مدیرعامل یک شرکت انبوه سازی، از وزارت مسکن وشهرسازی خواست برای تسهیل اجرای پروژه های انبوه سازی مسکن مهر نسبت به شفاف سازی مفاد قرارداد این طرح اقدام کند تا زمینه استقبال از آن فراهم شود.
به گزارش consbank به نقل از ایرنا، علی آریانا افزود: هنگامی که انبوه سازان بمنظور اجرای طرح مسکن مهر اقدام به واردات فناوریهای نوین می کنند، بمنظور مستهلک ساختن سرمایه گذاری، نیاز به توافق برای ساخت و ساز طی دوره های سه تا پنج ساله دارند.
وی افزود: بی توجهی به موضوع مذکور، سبب خواهد شد تا سرمایه گذاری مربوطه با دامنه ریسک بالاتری مواجه شود بطوریکه کارآیی و توجیه اقتصادی بدنبال نخواهد داشت.
وی تصریح کرد: نظر به استقبال وزارت مسکن و شهرسازی برای جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی بمنظور اجرای طرح مسکن مهر، اکنون این شرکت آمادگی ساخت ۲۱ هزار واحد مسکونی با بهره گیری از فناوریهای نوین را طی دوره ۳۴ ماهه اعلام کرده است.
آریانا گفت: هزینه ساخت و ساز برای پروژه های مسکن مهر براساس نرخ مورد توافق خواهد بود و بنابراین انتظار می رود قیمت ها با توجه به کیفیت ساخت از سوی کارفرما وزارت مسکن و شهرسازی (شرکت مادرتخصصی عمران شهرهای جدید) مورد توجه قرار گیرد.
علی نیکزاد وزیر مسکن وشهرسازی بتازگی اعلام کرد: ساخت وساز هر مترمربع واحد مسکونی طرح مسکن مهر بدون احتساب یارانه، سه میلیون ریال است.
قرار است از مجموع یک میلیون واحد مسکونی طرح مهر به میزان ۲۵۰ هزار واحد مسکونی در شهرهای جدید احداث شود که سهم استان تهران در شهرهای پرند و هشتگرد ۱۷۰ هزار واحد مسکونی و ۸۰ هزار واحد در ۱۹ شهر جدید ساخته شود.
آریانا خاطرنشان ساخت: وزارت مسکن و شهرسازی در تفاهم نامه های اخیر خود با انبوه سازان شرط دوره ساخت را از ۲۴ به ۱۲ ماه کاهش داده و این برخلاف رویه جاری در شرایط اعطای تسهیلات بانک مسکن است که در آن "حداکثر مدت قرارداد برای دوره ساخت واحد های مسکونی طرح مهر ۲۴ ماه تعیین شده است".
بانک مسکن که بعنوان بانک عامل، تسهیلات ۱۵۰ میلیون ریالی طرح مهر را پرداخت می کند در شرایط خود تصریح کرده است، حداکثر مدت قرارداد ساخت ۲۴ ماه و حداکثر قرارداد آماده سازی و ساخت در بخش تسهیلات طرح مهر ۳۶ ماه در نظر گرفته شده است.
آریانا اضافه کرد: وزارت مسکن و شهرسازی در سال جاری همواره تاکید دارد که میزان تسهیلات اعطایی در طرح مهر برای بهره گیری از فناوریهای نوین ۲۰۰ میلیون ریال است، اما این مهم در شرایط قرارداد با انبوه سازان مورد توجه قرار نمی گیرد.
وی اضافه کرد: اخذ عوارض ساختمانی از واحدهای احداثی طرح مهر در شهرهای جدید از دیگر مواردی است که برای انبوه سازان مشکل ساز است و پیشنهاد می شود، با پیشرفت ساخت وساز و اعطای تسهیلات بانکی این امر اجرا شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.