دکوراسیون داخلی و روانشناسی رنگ ها

0
رنگ ها در طراحی داخلی

هنگامی که در مورد انتخاب رنگ برای دکوراسیون داخلی صحبت می کنیم، رنگ ها به صورت رندوم و تصادفی انتخاب نمی شوند. در اولین نگاه، ممکن است فکر کنیم انتخاب رنگ برای اتاق نشیمن یا برای کل فضای داخلی خانه بسیار ساده است، زیرا ما می توانیم رنگ دلخواهمان را انتخاب کنیم. در بسیاری از موارد ممکن است نتیجه مطلوبی با انتخاب رنگ دلخواهتان کسب کنید، اما در اغلب موارد اگر شما دانش کافی در مورد رنگ ها نداشته باشید و ندانید استفاده از چه ترکیبی از رنگ ها برای سبک خانه شما مناسب می باشد، نتیجه ای که حاصل می شود حرفه ای نخواهد بود.

اکثر طراحان داخلی دانش کافی در مورد رنگ ها دارند، می دانند هر رنگی به کدام دسته تعلق دارد، کدام رنگ برای هر ترکیبی مناسب می باشد و با تاثیر روانشناختی هر یک از رنگ ها آشنا هستند و تشخیص می دهند که استفاده از کدام رنگ منجر به حاصل شدن نتیجه بهتری خواهد شد. ایده بسیار جالی است که با اضافه کردن یک رنگ خاص و یا ترکیبی از رنگ ها می توان به راحتی حس و حال و فضای اتاقتان را تغییر دهید و یا سبب شوید بزرگتر یا کوچکتر به نظر برسد.

در ابتدا، باید بدانید که سه رنگ اصلی داریم: زرد، قرمز و آبی. هنگامی که رنگ های اصلی را با هم ترکیب کنیم، رنگ دیگری حاصل می شود که به آن رنگ ثانویه یا رنگ درجه دوم گفته می شود. مثلاً ترکیب زرد و آبی می شود سبز، زرد و قرمز می شود نارنجی، آبی و قرمز می شود بنفش. از ترکیب هر یک از این رنگهای ثانویه با رنگ های اصلی رنگی به دست می آید که آن را رنگ درجه سوم می نامند.

رنگ های مکمل در نمودار رنگ ها در مقابل هم قرار دارند. از ترکیب رنگ های مکمل رنگ خنثی به دست می آید.

رنگ ها در دو دسته سرد و گرم طبقه بندی می شوند. رنگ هایی مانند سبز و آبی از رنگ های سرد بوده و رنگ های نارنجی و زرد جزء رنگ های گرم هستند. هر یک از رنگ ها حس خاصی را در ما القا می کنند، برخی از آنها به ما انرژی می دهند، برخی از آنها ما را شاد می سازند، برخی از آنها به ما احساس امنیت و آرامش می دهند و یا قدرت تمرکز را در ما تقویت کرده یا اینکه ما را به یاد چیزهای خوشایند می اندازند. رنگ هایی نیز وجود دارند که ما را غمگین ساخته، ما را به یاد مسائل غم انگیز می اندازند یا بعد از مدتی خسته کننده به نظر رسیده و ما را آزار می دهند. باید هنگام انتخاب رنگ خانه به همه این موارد توجه کنیم، چرا که مدت زمان زیادی را در خانه سپری خواهیم کرد و بسیار مهم است که احساس خوشایندی در مورد آن داشته باشیم.

نکات قابل توجه هنگام انتخاب رنگ

  • بایستی قبل از انتخاب رنگ، در مورد اینکه چه مدت را در آن فضا خواهیم گذراند، چند ساعت از یک روز، چه فعالیت هایی را در آن فضا انجام خواهیم داد و به دنبال چه حس و حالی در آن فضا هستیم، بیندیشیم.
  • باید توجه کنید که آیا نور خورشید به اتاق می تابد و چه زمان هایی از روز، صبح، بعد از ظهر یا کل روز را نور دارد.
  • به اندازه فضایی که می خواهید رنگ آمیزی کنید توجه کرده و متناسب با آن رنگ های روشن تر یا تیره تر را انتخاب کنید. رنگ های روشن باعث می شوند فضا بزرگتر به نظر برسد و رنگ های تیره تر یا گرم فضا را کوچکتر می سازند.

تأثیر رنگ ها روی افراد مختلف، متفاوت است. مثلاً ممکن است یک رنگ خاص برخی احساسات یا خاطراتی را برای شما زنده کند در حالی که همان رنگ احساسات متفاوتی را در فردی دیگر بر می انگیزد.

برخی از تأثیرات روانشناختی رنگ ها را در زیر بخوانید.

رنگ ها

رنگ قهوه ای

رنگ قهوه ای، احساس طبیعی و راحتی را به خانه شما می آورد. قهوه ای ترکیبی از رنگ ها و طیف های رنگی سیاه، زرد، خاکستری، سبز، قرمز، نارنجی و یا حتی بنفش می باشد. با توجه به اینکه قهوه ای از ترکیب رنگ های دیگر ساخته شده است، در نمودار رنگ ها دیده نمی شود و به عنوان رنگ خنثی می باشد. هنگامی که به شکلات، قهوه و کیک فکر می کنیم، رنگ قهوه ای بسیار خوشایند به نظر می رسد. قهوه ای رنگی است که در طبیعت بسیار دیده می شود، برخی گیاهان قهوه ای هستند. در برخی از مناطق زمین به رنگ قهوه ای است. بنابراین، رنگ قهوه ای به ما حس امنیت و ثبات می دهد. این رنگ به فضا عمق و گرما می بخشد.

رنگ سفید

رنگ سفید القا کننده تمیزی و تازگی در خانه می باشد. رنگ سفید حس آرامش و خلوص را به فضا می بخشد. اگر شما نمی خواهید اتاق رنگارنگی داشته باشید و در عین حال فضا را بیش از حد سفید نسازید، می توانید سفید را با دیگر رنگ های خنثی ترکیب کنید. سیاه، قهوه ای یا خاکستری در ترکیب با رنگ سفید فضای خوبی را ایجاد می کنند. برای اینکه از تأثیرات روانشناختی سفید بهره مند شوید، نباید بیش از حد از آن استفاده کنید، فقط باید در قسمت های خاصی مانند پنجره ها و چارچوب درها آن را به کار ببرید.

رنگ خاکستری

تأثیر رنگ خاکستری بستگی به این دارد که از چه تن رنگی خاکستری استفاده کنید. برای مثال، اگر خاکستری ته رنگی از زرد داشته باشد ممکن است احساس غم را تشدید کند، به ویژه اگر وسایل اتاق دارای طیف رنگی قهوه ای هستند. اما استفاده از یک خاکستری زیبا در ترکیب با رنگ سفید ملایم می تواند حس تازگی و تمیزی را ایجاد کند. اگر از رنگ خاکستری به طور گسترده استفاده کنید، محیط خسته کننده به نظر می رسد.

رنگ سیاه

برای ایجاد یک جلوه برجسته و زیبا از تأثیرات روانشناختی رنگ سیاه استفاده کنید. در صورتی که روی زمینه روشن و یا خنثی استفاده شود، برجسته به نظر خواهد رسید. برخی افراد رنگ سیاه را یادآور مرگ و سوگواری دانسته و معتقدند برای موقعیت های رسمی مناسب می باشد. از رنگ سیاه در مقیاس گسترده استفاده نکنید و تنها برای موارد جزئی مانند چارچوب عکس و یا میز های کوچک مناسب می باشد.

رنگ زرد

استفاده از رنگ زرد جلوه روشنی به فضا می بخشد. زرد کم رنگ روی دیوارها یا سقف جلوه ای از نور خورشید را به خانه شما می آورد، در حالی که زرد تیره بعد از مدتی ممکن است حس گرفتگی و خفگی را ایجاد کند. می توانید از وسایل تزئینی یا گل ها و تصاویر به رنگ زرد استفاده کنید.

رنگ قرمز

رنگ قرمز جلوه ای مهیج به فضا می بخشد. رنگ قرمز اغلب نشان دهنده تهدید و خطر می باشد. این رنگ می تواند ضربان قلب و گردش خون را افزایش داده و در کنار رنگ های گرمتر حس خوبی را القا می کند. اتاقی با رنگ قرمز حس اشتیاق را زنده می کند. قرمز مانند نارنجی برای افزایش اشتها مناسب می باشد وبه طور گسترده ای در آشپزخانه استفاده می شود.

رنگ صورتی

رنگ صورتی موجب ایجاد جو خوب و تازه ای در خانه می شود. در برخی از فرهنگ ها، صورتی رنگی زنانه محسوب شده و بیشتر برای هر آنچه مرتبط با دختران باشد مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ صورتی در طراحی داخلی حس آرامش و راحتی را القا می کند.

رنگ بنفش

رنگ بنفش فضایی لوکس و گران را در خانه ایجاد می کند. اگر ته رنگی از آبی داشته باشد، می تواند القا کننده آرامش باشد و فضایی رازآلود ایجاد کند. بنفش با ته رنگ قرمز توجه بیشتری را جذب می کند. رنگ بنفش القاکننده قدرت و جلال و شکوه می باشد.

رنگ آبی

رنگ آبی حس شفافیت و آرامش را القا می کند. در طراحی داخلی، از رنگ آبی برای ایجاد فضایی برای اندیشیدن استفاده می شود. رنگ آبی موجب کاهش فشار خون و ضربان قلب می شود. باعث بزرگتر به نظر رسیدن فضا می شود. می توانید در اتاقی به رنگ آبی با نور و گرمای بیشتر، فضایی آرامش بخش ایجاد کنید.

رنگ سبز

استفاده از رنگ سبز منجر به ایجاد فضایی آرامش بخش  می شود. تاثیرات روانشناختی رنگ سبز، همانند رنگ آبی می باشد. با توجه به سبز بودن رنگ طبیعت، رنگ سبز به چشمانتان احساس آرامش می دهند. می توانید از ترکیب رنگ سبز با رنگ های دیگر استفاده کنید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.