انتقادرئیس شورای شهر از عدم استفاده از فناوری درتهران

0

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به نهایی شدن طرح جامع شهر تهران گفت: در تبدیل این طرح به طرح تفصیلی به ۶۰۰ مورد اختلاف برخوردیم که یکسال برای رفع این اختلافات زمان صرف کرده ایم در حالی که با استفاده از فناوری های نوین می توانیم این اختلافات را رفع کنیم.
مهدی چمران در همایش سامانه های اطلاعات مکانی GIS، سامانه های اطلاعات مکانی را یکی از منابع توسعه پایدار کشورها ذکر کرد و افزود: در کلیه شاخه های علوم امروزی وقتی صحبت از توسعه پایدار می شود، استفاده از سامانه های اطلاعات مکانی به عنوان یکی از ضروری ترین ابزارها مطرح است؛ چرا که این فناوری دسترسی سریع و آسان را به اطلاعات فراهم می کند.
وی به کاربردهای این فناوری در حوزه مدیریت شهری اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر ۶۹ درصد از جمعیت در شهرها ساکن هستند که از نظر ما هجوم تصاعد حسابی جمعیت در شهرها، باعث افزایش تصاعد هندسی مشکلات در شهرها می شود که برای رفع مشکلات برنامه ریزی شهری و طراحی مدیریت، بدون داشتن نقشه و کاربردی کردن فناوریهای مرتبط با آن میسر نخواهد بود.
چمران، داشتن اطلاعات ساختاری شهرها را مانند تراکم جمعیت، تراکم خدمات شهری، فضای سبز، آموزش و بهداشت را در گرو داشتن نقشه و استفاده از GIS دانست و ادامه داد: تاکنون شهر تهران فاقد این نقشه بوده است ولی از سوی سازمان نقشه برداری و سازمان ثبت اسناد و املاک گامهایی در جهت به روز کردن این اطلاعات و ترسیم نقشه های شهری برداشته است.
وی از کاربردی کردن عکسهای هوایی در حل معضلات شهری خبر داد و اضافه کرد: در برنامه ریزی شهری نیاز به اطلاعات اقتصادی، نحوه شکل گیری شهر و کاربریهای املاک داریم که در صورت نبود این اطلاعات با مشکلات بسیاری مواجه می شویم.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران، با اشاره به نهایی شدن طرح جامع شهر تهران، خاطر نشان کرد: این طرح نهایی شده است ولی برای تبدیل این طرح، به طرح تفصیلی با ۶۰۰ مورد اختلاف برخورد کردیم که حدود یک سال وقت خود را صرف رفع این اختلافات کردیم که تاکنون نیز درگیر آن هستیم. این در حالی است که با استفاده از سیستم های حساس تر و فناوریهای نوین می توانیم این موانع را رفع کنیم.
چمران با اشاره به حضور روزانه جمعیت ۱۰ میلیون نفری در تهران، گفت: زمان استفاده از سیستم های مدیریتی دستی و سنتی برای برنامه ریزی در کلان شهری مانند تهران گذشته است. ما برای برنامه ریزی نیاز به سیستم های مدرن و هوشمند بر مبنای GIS داریم تا بتوانیم بر اساس آن طرحهای مدیریتی صحیحی را اجرا کنیم.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.