انتقال مرکز سیاسی برای کاهش مشکلات تهران است

0

علت پافشاری مجلس بر اختصاص بودجه به مترو اینست که اگر امروز برای مترو سرمایه گذاری نکنیم ممکن است سالهای بعد برای مردم معضلات بیشتری را بوجود آورد.
به گزارش خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس در برنامه تهران ۲۰ که از شبکه ۵ پخش شد با اشاره به ۳۲ سال زندگی در تهران گفت: بنده از دوران دانشجویی تا امروز در تهران زندگی می کنم و تا حد زیادی به ابعاد این شهرآشنایی دارم .
وی افزود: تهران در حال تحول است و هم گسترش آن نیز زیاد است و هم امکاناتی که برای آن از لحاظ شهری تخصیص می یابد قابل توجه است که بخشی از آن را شهرداری تهران و بخشی را نیز دستگاههای دیگر دولتی دنبال می کنند.
لاریجانی تصریح کرد: اما بدلیل عوارضی که تهران در طی این ۳۰ سال داشته داشته است که بخشی از آن مربوط به گذشته است یعنی مقوله حاشیه نشینی در تهران یک مقوله فوق العاده جدی است و ابعاد گوناگون هم دارد و یا حجم حمل و نقل وترابری که باید هر روز در تهران انجام شود علی رغم وجود مترو هنوز مشکلات جدی دارد و بخشی از وقت ما هم صرف ترافیک تهران است. درست است که تهران یک شهر است ولی شهر نسبتا متفاوتی هم از نظر جایگاه سیاسی و هم از نظر مشکلات متعددی که دارد، است.
وی با اشاره به مصوبه مجلس در خصوص تخصیص مبلغ قابل توجهی از صندوق ذخیره ارزی به مترو تهران خاطر نشان کرد: البته این امر مورد ایراد شورای نگهبان واقع شد و امروز هم نمایندگان با اصرار بر نظر خود آن را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال کردند.
لاریجانی در خصوص آلودگی هوای شهر تهران گفت: در این مورد اقداماتی آغاز شده و برخی از آن هم در حال اجرا است به عنوان مثال روان سازی حرکت اتومبیلها موضوع مهمی است یا بحث مترو مقوله ای است که باید کمک کرد تا این موضوع آلودگی هوا را کاهش دهد یا به مرور مردم به سوی استفاده از امکانات عمومی بروند شاید هم این قانون هدفمند کردن یارانه ها زمینه هایی را برای این امر به وجود آورد که سرمایه گذاری بیشتری در خدمات عمومی صورت گیرد که برای مردم این کار صرف داشته باشد در این زمینه ها مرتب کار انجام می شود.
وی گفت: برخی از امور با کندی همراه است و به خاطر این است که حجم منابعی که باید اختصاص یابد و مشکلات دارد فکر می کنم در حال حاضر سرمایه گذاری هایی که در آبادانی شهر تهران اعم از تونلها، پلها و یا گسترش مترو و امور خدمات حمل و نقل عمومی حجم قابل توجهی از سرمایه گذاری را در بر می گیرد این نشان می دهد که مجلس به این موضوع توجه داشته است و هم در برنامه چهارم توجه خاص شد و هم در بودجه هر سال توجه می شود.
لاریجانی در ادامه گفت: یک نزاعی بین شهرداری و دولت است در اینکه آیا این امکانات به ما داده شده است یا خیر که این بحث به قدری جدی شد که ما در جلسه سران قوا به این موضوع پرداختیم که این مساله را حل کنیم و بعضی اوقات هم برای اینکه مشکل را از طریق دیگری حل کنیم آمدیم و بودجه مستقلی را به شهرداری دادیم که فشاری به مردم برای اینگونه بحثها وارد نشود بنابراین باید متناسب با این مساله سرمایه گذاری را اندازه گیری کرد.
لاریچانی با اشاره به ابعاد ساختمان سازی و شهرسازی در تهران افزود: در یک زمانی نظامات دقیقی در شهرسازی تهران حاکم نبود البته نمی خواهم بگویم الان خیلی حاکم است اما بهتر شده است. شورای شهر تسهیلات نسبتا خوبی گرفته و شهرداری با یک چارچوبی دارد کار می کند که یکدفعه تهران مانند هنگ کنگ نشود و هر کسی که وارد تهران می شود هویت این شهر را از معماری آن درک کند البته الان این حالت را ندارد و باید تلاش کرد که به این سمت رفت بنابراین وقت زیادی صرف مقوله تهران بطور طبیعی می شود.
رئیس مجلس با اشاره به جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد سیاست های آمایش سرزمین تصریح کرد: در این جلسه در بحثی در مورد انتقال پایتخت مطرح شد که البته این موضوعی نیست که فقط اخیرا مطرح شده باشد بلکه سالهاست در این زمینه بحث شده و فراز و فرودهایی نیز داشته است ولی به هر حال این بحث برای اینکه بخشی از مشکلات مردمی که در تهران زندگی می کنند کاهش یابد در مجمع به تصویب رسید که مرکز سیاسی به جای دیگری منتقل شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.