انواع پوشش پشت بام

0
انواع پوشش پشت بام

قبل از معرفی انواع پوشش پشت بام، بایستی توجه داشته باشید که هر نوع سقفی باید در برابر موارد زیر مقاوم باشد:

  • باد، سرعت و شدت باد در بعضی مناطق به حدی زیاد است که ممکن است به ساختمان آسیب جدی وارد کند.
  • وزن انسان
  • وزن برف
  • زمین لرزه

انواع پوشش پشت بام

سقف کاهی

این نوع پوشش پشت بام یکی از نخستین شیوه های ساخت سقف می باشد که بشر از آن استفاده کرده است و همچنان در نقاط بسیاری از جهان استفاده می شود. در این نوع سقف از ساقه خشک شده گیاه برای پوشش پشت بام استفاده می شود و شیب ۴۵ درجه و ضخامتی به اندازه ۴۰۰ میلی متر دارد.

پوشش پشت بام-سقف کاهی

سقف سنگی

سنگین بودن سنگ یکی از معایب این نوع سقف می باشد. در صورت امکان، تکه های سنگ را به صورت لایه های نازکی برش می دهند. به علت اینکه لایه ها ممکن است دقیقا هم اندازه نباشند و منجر به نفوذ آب به داخل خانه شوند، معمولاً این نوع سقف را با شیب ۲۰ تا ۳۰ درجه می سازند تا آب روی سقف نماند.

پوشش پشت بام-سقف سنگی

سفال

سفال یکی از موادی است که از قدیم برای پوشش پشت بام مورد استفاده قرار می گرفته و این قابلیت را دارد که مسیرهایی برای جریان آب روی پشت بام داشته باشیم که این ویژگی از مزایای این نوع سقف می باشد. این نوع پوشش پشت بام در بخش های زیادی از دنیا مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین ظاهر زیبایی دارد.

پوشش پشت بام-سفالی

تخته های چوبی

تخته های چوبی سبک و به راحتی قابل حمل می باشند و در مناطق زیادی در دنیا استفاده می شوند.

پوشش پشت بام-چوبی

پشت بام فلزی

امروزه استفاده از فلز برای پوشش پشت بام بسیار رایج شده است. این نوع سقف اغلب در ساختمان های صنعتی و ترمینال فرودگاه مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین می تواند در ساختمان های مسکونی و آموزشی نیز مورد استفاده قرار گیرد. این نوع پوشش بسیار سبک بوده، محکم، اقتصادی و ضد آب می باشد. معمولاً از آلومینیوم، ورقه های فولادی سبک و ضد زنگ استفاده می شود.

با توجه به اینکه ورقه های فولادی بایستی از زنگ زدگی محافظت شوند، گالوانیزه شده و یا با لایه های محافظتی دیگری پوشانده می شوند. این لایه ها کاملاً نازک هستند.

پوشش پشت بام-فلزی

قیر

این  نوع پوشش پشت بام در ساختمان های امروزی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. تعمیر این نوع پوشش بسیار آسان بوده و به مدت ۱۵ تا ۳۰ سال دوام می آورد. در برابر آتش مقاوم بوده و به طور قابل ملاحظه ای تعمیر آن کار آسانی است.

پوشش پشت بام-قیر

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.