اهمیت ارتباطات در پروژه های ساخت و ساز

0
ارتباطات در پروژه های ساخت و ساز

در حالی که برنامه های مشارکتی برای تیم های پروژه ای در سرتاسر جهان طی ۱۰ سال گذشته، تسهیل شده است، اگر از اعضای تیم ساخت و ساز بپرسیم که کلید اصلی موفقیت پروژه های ساخت و ساز چیست، یکی از معمول ترین پاسخ هایی که دریافت خواهیم کرد، ارتباطات می باشد. ارتباطات به عنوان یکی از عوامل موفقیت در اجرا و تکمیل یک پروژه، در پروژه های ساخت و ساز نیز نقش بسزایی ایفا خواهند کرد. با ما باشید تا بدانید ارتباطات در پروژه های ساخت و ساز چگونه منجر به کسب موفقیت خواهد شد.

ارتباطات، امکان بیان موقعیت ها و درخواست های افراد را فراهم کرده و کلید اصلی موفقیت پروژه های ساخت و ساز می باشد. این موضوع، یک تئوری نیست و موضوعی ثابت شده است. مطالعاتی که در این حوزه انجام شده است، نشان می دهد که ارتباطات در پروژه های ساخت و ساز تنها عامل کسب موفقیت تیم ها نیست، بلکه عواملی مانند تجربه و آموزش نیز تأثیر شایانی بر موفقیت تیم ها خواهند گذاشت. اما در صورتی که ارتباطات به شیوه ای درست برقرار شود و برنامه ای برای یک طرح ارتباطی داشته باشیم، موثرتر واقع شده و منجر به کسب درجات بالاتر موفقیت خواهد شد.

بنابراین، اهمیت ارتباطات برای تیم هایی که عملکرد بالایی در ساخت و ساز دارند، واضح و روشن است. با این وجود، چرا اغلب ما در اجرای درست آن با شکست مواجه می شویم و یا حتی گاهی آن را نادیده می گیریم.

در این مطلب، خواهیم پرداخت به اینکه چرا ارتباطات در پروژه های ساخت و ساز دارای اهمیت می باشد:

ارتباطات کمک می کند که روابط بین افراد در پروژه های ساخت و ساز شکل گرفته و حفظ شوند. ارتباطات بین افراد، عامل حیاتی هر کسب و کاری می باشد. افراد بر اساس روابطشان با هم تصمیم گیری می کنند و به آن تصمیم اعتماد می کنند. هنگامی که افراد ارتباطاتشان را شفاف و روشن می سازند و نسبت به شرکای کاری خود متعهدانه عمل می کنند، زمینه ساز ایجاد اعتماد و روابط طولانی مدت خواهند شد.

ارتباطات، به اشتراک گذاشتن ایده ها و نوآوری را پرورش می دهد. هر یک از افراد پیش زمینه و تجربیات متفاوتی در پروژه های ساخت و ساز دارند. همه تیم های پروژه ای سال ها تجربه را با خود به همراه دارند. اگر از تجربیات گذشته استفاده نشود، ایده ها و نوآوری های جدید حاصل نخواهد شد. راههای مختلف دست یابی به چالش ها و موقعیت های گذشته، ایده های خلاقانه برای حل مشکلات امروز را پرورش خواهند داد.

ارتباطات سبب ایجاد اعتماد و تحکیم و نیرومند سازی تیم ها خواهد شد. بارها شنیده ایم که همواره کل یک تیم از مجموعه برخی از بخش ها قوی تر و بزرگ تر است. تیم های قوی، نتیجه مستقیم ارتباطات موثر و شفاف هستند. یک تیم موثر و کارآمد به طور فعالی در حال پیش بینی چالش ها و توسعه راه حل های خلاقانه از طریق برقراری ارتباطات نزدیک بین افراد می باشد. هنگامی که آنها با هم کار می کنند، به توانایی خود در حرکت به جلو اعتماد کرده و می دانند که می توانند به عنوان یک تیم توانا در برقراری ارتباطات، به کسب موفقیت نائل شوند.

ارتباطات، مدیریت تیم را بهبود می بخشد. مدیران موثر می توانند چشم انداز و هدف پروژه را با بیانی فصیح و روشن اعلام نمایند. آنها ایده ها و راه حل های بالقوه را ارائه نموده و موانعی که تیم های ساخت و ساز با آنها روبرو هستند را از میان بر می دارند. هنگامی که مدیران به طور موثری با هم ارتباط برقرار می کنند، اعضای تیم این موضوع را تشخیص داده و از آن یاد می گیرند. مدیریت مسئولیت ارتباطات موثر را در پروژه ها را بر عهده دارد.

ارتباطات، حلقه های بازخورد را ایجاد می کنند. رهبرانی که عملکرد بالایی در کار دارند، به کارمندان اجازه می دهند که بدانند چگونه کارشان را انجام می دهند و چگونه می توانند عملکردشان را ارتقا دهند. هنگامی که کارمندان بتوانند از طریق ارتباطات، فراز و فرود عملکردشان را بشناسند، این موضوع زمینه رشد افراد و تیم را فراهم می سازد.

ارتباطات منجر به کسب نتایج عالی خواهد شد. هر چه تیم به لحاظ ارتباطی قوی تر، شفاف تر و کارآمدتر باشد، نتایج بهتری حاصل خواهد شد. تیم های پروژه ای با سطح بالای ارتباطات قادر هستند که پروژه را در زمان تعیین شده یا حتی زود تر از موعد، طبق بودجه تعیین شده و یا کمتر از آن با استاندارد ایمنی بالا، تحویل دهد. این نتایج شانسی و تصادفی حاصل نمی شوند.

ارتباطات در پروژه های ساخت و ساز منجر به کسب نتایجی خواهد شد که هر فردی در پروژه های ساخت و ساز به دنبال کسب آنها می باشد. همه افراد تمایل به برقراری ارتباطات و انجام پروژه های ساخت و ساز دارند که از طریق برقراری ارتباطات موثر حاصل خواهد شد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.