اهمیت رنگ در معماری

0
معماری

معماری به طرق زیادی زندگی ما را تحت تأثیر قرار می دهد، استفاده از رنگ ها متناسب با نوع معماری، ساخت و ساز را قدرتمندتر و موثرتر می سازد.

استفاده از رنگ ها در ساختمان در طی سال ها تکامل یافته است. بسته به فرهنگ شهرها و نوع مصالح کاربردی در ساختمان ها مانند سنگ، سنگ آهک و … از رنگ های مختلفی در نمای ساختمان ها استفاده می شود.

شهر قدیمی جیپور – ماسه سنگ های قرمز به شهر هویت داده اند.

معماری

شهر قدیمی جایسالمر – ماسه سنگ های زرد به شهر احساس تعلق می دهند.

معماری

شهر شفشاون در مراکش – رنگ آبی این شهر به رنگ آبی دریا و آسمان، نشانه ای از قدرت خداوند بر زمین می باشد.

معماری

رنگ ها کمک می کنند تا پرسپکتیو را توسعه داده و درک بهتری از ماهیت ساختمان داشته باشیم. بنابراین، معماری و رنگ دست در دست هم دارند.

در دهه گذشته، شهرهای خاکستری تر مثل لندن و دیگر شهرهای اروپایی، به استفاده از رنگ های جیغ و پررنگ در نمای خارجی و داخل ساختمان ها روی آورده اند.

معماری

تئوری رنگ، یک موضوع قابل ارزیابی و مطالعه در زمینه های مختلف از جمله علوم پزشکی و سایر موارد می باشد. رنگ هایی مثل سفید و خاکستری همیشه مطلوب معماران و طراحان بوده اند. معماران و سازمان های بهداشتی با هم همکاری می کنند تا مراکز رنگی و قابل سکونتی بسازند.

حتی در مکان های عمومی مانند خیابان ها نیز، طرح های خیابانی رنگارنگ به وسیله عموم مردم ستوده شده و قابل توجه می باشند و جمعیت زیادی را به خیابان ها می کشانند. رنگ ها به توسعه فرهنگ و هویت یک شهر کمک می کنند. همواره امور تصادفی و غافلگیر کننده خوشایند بوده و حال و هوای بهتری به زندگی روتین یک فرد می بخشند.

مکان ها و فضاهای بالا نشانه روشنی از تکامل روابط ما با فضاهای اطراف ما هستند. بسیار مهم است که بپذیریم معماری تأثیر زیادی بر زندگی روزمره ما دارد و ضروری است که از رنگ ها به گونه ای مناسب در معماری استفاده کنیم. هر فضایی می تواند با رویکردی که در تعامل انسانی و غیرانسانی دارد، متمایز شود. معماری نقش مهمی در ارتقاء این تعامل دارد و رنگ کمک می کند تا این تعامل، بهتر درک شود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.