اهمیت فرم در معماری

0
فرم در معماری

به گفته Edmond N.Bacon، فرم معماری، نقطه ارتباطی بین جرم و فضا است. اشکال معماری، بافت ها، مواد و مصالح، نور، سایه و رنگ، همه با هم ترکیب شده و به فضا روح می بخشند و آن را می سازند. کیفیت معماری به واسطه مهارت طراح در استفاده و ارتباط دادن این عناصر، در فضاهای داخلی و فضاهای اطراف ساختمان تعیین می شود. فرم در معماری، نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. فرم، تنها شکل یا پیکربندی یک ساختمان نیست، بلکه شامل عناصر زیادی مانند نقطه، خط، سطح یا حجم می باشد. در این مطلب، به دلایل اهمیت فرم در معماری می پردازیم.

فرم های منظم

فرم در معماری

فرم های منظم در اغلب ساختمان ها دیده می شوند. یک یا چند عنصر، به گونه ای نسبتاً منظم تکرار می شوند که در نتیجه طراحی روشن و واضحی حاصل می شود. چنین طرح هایی به سادگی با خط افق ادغام شده و هیچ گونه اثر ناهنجاری بر محیط اطراف نگذاشته و چشم انداز زیبایی را در چشم بیننده ایجاد می کنند.

فرم های نامنظم

فرم در معماری

تقریباً تمام بخش های فرم های نامنظم، ناهمگن و ناهمانند هستند و چشم انداز آشفته ای را برای بیننده ایجاد می کنند. تمام عناصر به شکل گیج کننده ای در کنار هم قرار گرفته و طراحی منحصر بفردی را خلق کرده اند که در میان ساختمان های اطراف بسیار چالش برانگیز به نظر می رسد. بسیاری از معماران معروف مانند زاها حدید، ۹۹ درصد از طرح هایشان به این صورت می باشد.

ترکیب فرم های منظم و نامنظم

فرم در معماری

ترکیب فرم های منظم و نامنظم، تغییراتی را در طراحی ایجاد می کند که منجر به جذابیت و منحصر بفرد بودن آن می شود. در واقع فرم اولیه طراحی از دست رفته و سبب می شود ساختمان کاملاً متفاوت به نظر برسد.

فرم های الهام گرفته از طبیعت

فرم در معماری

طراحان می توانند از هر جایی به ویژه از طبیعت الهام بگیرند و این نوع خاص الهام، معماری بیومیمتیک نامیده می شود. آنچه که از طبیعت مورد الهام گرفتن، واقع می شود، بسیار ساده بوده و توسط یک طراح ماهر می تواند منجر به یک طراحی بی نظیر شود.

فرم های غیر متعارف

فرم در معماری

زمانی می رسد که مردم برخی از فرم های غیرمتعارف را ترجیح می دهند تا خودشان را از انواع فرم های منظم و نامنظم دور نگه دارند. این فرم ها می توانند در شکل پیانو، آناناس، فیل و یا هر چیز دیگری باشد.

فرم های مختلف در نمای داخلی

فرم در معماری

فرم ها تنها در فضای بیرونی ساختمان دارای اهمیت نیستند، بلکه در فضای داخلی نیز نقش مهمی را ایفا می کنند و باعث ایجاد یک تأثیر چشمگیر با ویژگی های متمایز در سقف، دیوارها، کف، ستون ها و … می شوند. فرم های مختلف می توانند احساسات گوناگونی را در افراد برانگیزانند، آنها ممکن است عاشقانه، مرموز، عجیب و غریب، جسورانه، باشکوه و … به نظر برسند.

فرم های هندسی

فرم در معماری

هندسه، علم بنیادین فرم ها و نظم موجود در آنهاست. قواعد هندسی بر اساس نظریه های تناسب و تقارن، ابزار معینی را برای طراحی معماری شکل داده اند. نسبت طلایی، نظریه فیثاغورس، شبکه مدولار و … همه از مواردی هستند که بر هماهنگی و هارمونی در معماری تأثیر دارند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.