اوتیس مبتکر نخستین اتاق‌های جادویی

0

اوتیس؛ مبتکر نخستین اتاق‌های جادویی

الیشا اوتیس (Elisha Otis) در سال ۱۸۵۲ موفق به اختراع آسانسور ایمن برای حمل مسافر شد که به‌طور خودکار و عمودی در طبقات مختلف ساختمان توقف می‌کرد. شرکت تولید‌کننده آسانسور و خدمات آسانسوری اوتیس در سال ۱۸۵۳ از سوی الیشا اوتیس راه‌اندازی شد و یک سال بعد و در جریان نمایشگاه و بازار بین‌المللی کریستال پالاس در ایالت نیویورک، به‌طوری رسمی فعالیت خود را آغاز کرد. در ماه‌های پایانی سال ۱۸۵۶ این شرکت بیش از ۴۰ دستگاه آسانسور که همگی از نوع آسانسور‌های حمل بار و صنعتی بودند را به فروش رساند. استقبال فوق‌العاده‌ای که از محصولات اوتیس صورت گرفت به‌طور کامل در راه‌اندازی خطوط تولید آسانسور‌های حمل مسافر و افزایش حجم تولیدات در این بخش هزینه شد. شهرتی که اوتیس در مدت زمانی کوتاه برای خود دست و پا کرده بود در نهایت ثمر داشت و در سال ۱۸۵۷ نخستین آسانسور مسافری دنیا توسط کمپانی اوتیس تولید و بهره‌برداری شد. بسیاری در آن دوران از آسانسور به عنوان اتاق‌های جادویی یاد می‌کردند که می‌تواند در امتداد عمود سازه جابه‌جا شود. این تمثیل جالب و قابل پیش‌بینی نه‌تنها از سوی اوتیس رد نشد، بلکه به‌مثابه شعار این برند مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

ترمز‌های ایمنی

ثبت اختراع‌های جدید و نوآوری در اوتیس هرگز متوقف نشد. آزمون و خطای مهندسان در تولید و ارائه خدمات همواره با ثبت مستندات فنی همراه بود. در سال ۱۸۶۱ ترمز‌های ایمنی برند نوپای اوتیس ثبت اختراع شد و درست در همین دوره شاهد راه‌اندازی شرکت‌ها و برند‌های ریز و درشتی در داخل و خارج آمریکا هستیم که به‌واسطه دانش اوتیس تلاش می‌کنند تا وارد این صنعت جدید شوند. البته هرگز شرایط برای کمپانی اوتیس دشوار نبود تا زمانی که الیشا اوتیس در همین برهه در سن ۴۹ سالگی بر اثر بیماری دیفتری درگشت. پس از آن مدیریت کمپانی به دست دو پسر وی به کار خود ادامه داد و به همین دلیل مدتی بعد نام برند به «شرکت برادران اوتیس» تغییر عنوان داد.

شیوه مدیریت و بهینه‌سازی انرژی نکته‌ای طولانی‌مدت است که انعکاس آن در تمام ابعاد اجرایی اوتیس دیده می‌شود. در سال ۱۸۶۸ شرکت اوتیس بر روی پروژه موتور آسانسور‌های بخاری تحقیقات و آزمایشات گسترده‌ای انجام داد و سرانجام در سال ۱۸۷۰ این شرکت نخستین آسانسور هیدرولیکی با فشار آب را به دنیا معرفی کرد. دیری نپایید که طیف جدیدی از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای خرید سهام این برند به این مجموعه رجوع کردند. آغوش باز مالکان این برند آمریکایی برای توسعه فرامرزی فعالیت‌های اوتیس به عقد قرارداد‌های متعدد در سراسر دنیا انجامید.

اختراع گاورنر یکی از مهمترین دستاورد‌های بشر در صنعت تولید آسانسور بود که در سال ۱۸۷۵ از سوی کمپانی اوتیس رقم خورد. لازم به ذکر است که گاورنر ابزار مهمی در ایمنی آسانسور است. گاورنر در حقیقت نوعی ترمز مکانیکی‌‌الکتریکی برای توقف کابین در مواقع سقوط و یا سرعت بیش از اندازه استاندارد است. بنابراین گاورنر به شاخص سرعت حساسیت نشان می‌دهد و در صورت افزایش سرعت حرکت کابین قفل مکانیکی آن فعال می‌شود. به‌لطف دستاورد‌های ایمنی اوتیس، استاندارد‌هایی جدید از سوی این برند رو به رشد خلق شد تا جایگاه آن برای همیشه در این صنعت ماندگار شود. بلافاصله در سال‌های ابتدای دهه ۱۸۸۰ دفاتر متعدد نمایندگی اوتیس در شهر‌های لندن و پاریس گشایش یافت و پروژه‌های مشهوری نظیر برج ایفل، متروی لندن و تونل گلسکو هاربر به بالابر‌ها و آسانسور‌های اوتیس مجهز شد.

ارتقای دانش بشر به الکتریسیته و کاربری‌های آن همزمان در برند اوتیس تعیین‌کننده بود. با اینکه در آن زمان بهره‌مندی از دپارتمانی همچون تحقیق و توسعه (R&D) در جهان باب نبود، اما هیئت‌مدیره این کمپانی بخشی از مدیران ارشد را مسئول مطالعه و نظارت بر روند پیشرفت صنایع و فناوری‌های جدیدی کرده بود که به‌نوعی در صنعت آسانسور و بالابر مؤثر هستند. با تکیه‌بر این سیاست مبتکرانه در اواخر دهه ۱۸۸۰، شرکت اوتیس موفق شد نخستین آسانسور الکتریکی خود را تولید و در ساختمان در ایالت نیویورک اجرا کند.  تنها چند سال بعد این برند نخستین آسانسور با ولتاژ متغیر را طراحی و تولید کرد که در بالابردن کیفیت و حرکت نرم بسیار مؤثر بود. شرایط بسیار خوب برای این برند پیش می‌رفت تا در سال ۱۸۹۴ این شرکت آسانسورهای اتوماتیک را اختراع کرد. طی همین مدت تلاش‌هایی از سوی گروه پژوهشگران برند اوتیس انجام شد تا آب را جایگزین منبع انرژی الکتریسیته کنند که برای سال‌های نیز مورد مطالعه قرار گرفت و در نهایت هم ناکام ماند. بد نیست بدانید اختراع پله‌برقی در سال ۱۸۹۵ در کمپانی اوتیس انجام شد. البته به دلیل جزئیات مهندسی و دشواری بهره‌برداری حدود ۵ سال طول کشید تا مدلی ایمنی و مقرون‌به‌صرفه برای استفاده عموم فراهم آورده شود. سرانجام در نخستین سال قرن بیستم بود که پله‌برقی به نمایش عموم درآمد و به‌سرعت در مرکز خرید پیتسبورگ مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

آسانسور کششی گیرلس (Gearless) در سال ۱۹۰۲ اختراع شد. موتور این آسانسور‌ها فاقد گیربکس بوده و دور فلکه کششی آن‌ها به‌کمک شیار‌های کنترل سرعت تنظیم می‌شود. شاخص آهنربایی دائم در این آسانسور‌ها از ویژگی‌های شاخصی است که آن‌ها را از نمونه‌های مشابه متمایز می‌کند. نخستین آسانسور‌های کششی گیرلس در سالن نمایش مجستیک (Majestic) شیکاگو عرضه شد. یک سال پس از آن یعنی در سال ۱۹۰۸ آسانسور کششی گیر‌بکس‌دار کمپانی اوتیس اختراع و به سرعت به بازار تشنه این محصولات عرضه شد. کابل این آسانسور‌ها برخلاف نمونه‌های پیشین چندین دور به دور موتور پیچیده می‌شد تا بیشترین سطح امنیت برای مسافران فراهم آورده شود.

ورود برند اوتیس به کشور آلمان اصولاً اتفاقی خوشایند بود تا در سایه آن شاهد فناوری‌های خلاقانه‌ بیشتر و متنوعی در این مجموعه باشیم. اوتیس در سال ۱۹۱۱ نخستین پروژه خود را در کشور آلمان نصب کرد. پس از آن طراحی و اجرای آسانسور‌های نیمه اتوماتیک در زیمنس مورد مطالعه قرار گرفت. دیری نپایید تا در سال ۱۹۱۵ این شرکت توانست نمونه‌های میکرو درایو یا خودران را تولید کند. به دلیل پیچیدگی و دشواری‌های موجود در این حوزه ۹ سال طول کشید تا نمونه‌های تجاری و ایمن نیمه‌اتوماتیک از سوی این برند معرفی شود. در همین سال یعنی سال ۱۹۲۴، کمپانی اوتیس نخستین آسانسور پیشرفته با در‌های خودکار خود را در پروژه‌های معتبر ساختمانی اجرا کرد.

برندینگ صحیح و بازارسنجی متناسب با کارکرد محصولات اوتیس سرانجام به بدعتی ماندگار در محصولات این برند انجامید. آسانسور‌های دوکابینه اوتیس در برج مشهور امپایر استیت (Empire State) که بلندترین و یکی از مجلل‌ترین ساختمان‌ها در تمام دنیا محسوب می‌شد یکی از نمونه‌های موفق برندینگ یادشده بود. مشارکت این کمپانی در سازه‌های معتبر غربی بسترساز تغییر نگرش طراحان اوتیس شد. اصلی‌ترین نمود این تحول در طراحی داخلی اتاقک‌های آسانسور و به‌ویژه در بهره‌مندی از پله‌های استیل در دستگاه‌های پله‌برقی در دهه ۱۹۳۰ بود. در همین اثنا تحولات فنی و فناوری اوتیس پایان نیافت و در سال ۱۹۴۸ این شرکت آسانسوری تمام‌اتوماتیک با سرعت بالا را به بازار معرفی کرد. شایان ذکر است که شرکت اوتیس در سال ۲۰۰۰ موفق شد آسانسور‌های بی‌نیاز از موتورخانه خود را به نام مدل جن‌تو (Gen2) معرفی کند که از تسمه مسطح پلی یورتان به جای کابل‌های استیل رایج استفاده می‌شد. اوتیس هم‌اکنون در بیش از ۲۰۰ کشور جهان به فروش محصولات و ارائه خدمات خود می‌پردازد و حدود ۶۶ هزار نفر به‌طور مستقیم با این برند همکاری می‌کنند. اوتیس با ۱۶۴ سال سابقه اجرایی در زمره مهمترین برند‌های فعال در عرصه ساخت‌و‌ساز به حساب می‌آید و سود حاصل از فعالیت‌های آن طبق گزارش‌های رسمی بیش از ۱۳ میلیارد دلار بوده است. این در حالیست که آمار سود اوتیس در سال ۲۰۱۴ حدود ۱۳ و در سال ۲۰۱۵ حدود ۱۲ میلیارد دلار اعلام شده بود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.