اوضاع خرید و فروش مسکن در استان قزوین

0

بازار مسکن در شهر قزوین همان وضعیت یک سال گذشته را از لحاظ رکود سپری می‌کند.
چراکه اکثر مشاوران املاک در محله‌های مختلف شهر قزوین با توجه به نبود تعداد معاملات کافی و تقاضا برای خرید از ادامه رکود در روزهای آتی بازار مسکن خبر می‌دهند.
یک بنگاه دار واقع در خیابان تبریز شهر قزوین به دنیای اقتصاد گفت: بازار مسکن در این خیابان همچنان راکد است و این رکود نزدیک به یک سالی می‌شود که گریبان‌گیر بازار شده است.
وی افزود: اکثر واحدهای مسکونی در این محله قدیمی‌ساز هستند، به طوری که سن بیشتر بناها به ۳۵ سال می‌رسد و از سوی دیگر ساخت و ساز واحدهای مسکونی نوساز در این منطقه بسیار کم صورت می‌گیرد زیرا در خیابان تبریز اغلب بناها جزو آثار باستانی محسوب می‌شوند.
در حال حاضر قیمت پیشنهادی هر مترمربع آپارتمان مسکونی در خیابان تبریز بین ۶۵۰ هزار تا ۷۰۰ هزار تومان از سوی مالکان تعیین شده است و این قیمت در مقایسه با نیمه اول سال به طور تقریبی، متری ۱۰۰ هزار تومان کاهش داشته است. اما از طرف دیگر نرخ اجاره بها در خیابان تبریز توسط موجران، بالا پیشنهاد می‌شود و علت زیاد بودن نرخ اجاره بها، سکونت داشتن افغان‌ها در این محله است.
این بنگاه دار در رابطه با وضعیت پیش آمده در بازار اجاره این محله این طور شرح داد: در گذشته افغان‌ها در حاشیه شهر سکونت داشتند، اما به محض اینکه به داخل شهر و این محله مهاجرت و سکونت کردند قیمت اجاره بها افزایش پیدا کرد و طی چند ماه گذشته میزان جابه‌جایی بیشتر از میزان تمدید قراردادهای ملکی بوده است زیرا ساکنان این محله قدرت مالی کافی برای خرید ملک ندارند به همین جهت بیشتر اجاره‌نشین هستند و اغلب آنها در طول سال جابه‌جا می‌شوند.
در محدوده خیابان پادگان شهر قزوین مشاور املاک دیگری وضعیت کنونی بازار مسکن این خیابان را به این نحو توصیف کرد: این روزها بیشتر مراجعه‌کنندگان با سرمایه ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان برای خرید واحد مسکونی نزد ما مراجعه می‌کنند، اما این مبلغ برای خرید ملک مورد نظرشان کافی نیست به همین خاطر خرید و فروش صورت نمی‌گیرد و برای اینکه این مساله حل شود بانک‌ها باید میزان و مبلغ وام خرید مسکن را افزایش دهند تا توانایی خرید افراد بیشتر شود.
اکنون قیمت پیشنهادی هر مترمربع آپارتمان نوساز در خیابان پادگان شهر قزوین به‌طور متوسط یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان است.
این بنگاه دار افزود: اینکه برخی از املاکی‌ها می‌گویند قیمت فروش ملک از ابتدای سال متری یا درصدی مشخص کاهش یافته است، منظور این نیست که همه مالکان در یک محدوده مکانی نرخ قیمت مسکن را کاهش داده‌اند بلکه به این منظور است که آن دسته از فروشندگانی که نیاز مالی دارند مجبور به کاهش قیمت فروشی ملک خود شده‌اند در غیر این صورت آن دسته از مالکانی که محدودیت مالی و هیچ تعجیلی برای فروش ملک خود ندارند قیمت‌های پیشنهادی خود را کاهش نمی‌دهند و منتظر می‌مانند تا هر زمانی که خریدار پیدا شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.