تغییرات شیمیایی خاک با استفاده از فناوری ژئوپلیمر و ساخت مصالح مستحکم تر

0
افزودن مواد شیمیایی به خاک

دانشمندان کشف کرده اند که با افزودن مواد شیمیایی به خاک می توان مصالح ساختمانی محکم و سازگار با محیط زیست برای ساخت خانه در کشورهای پیشرفته تولید کرد. ماده ای که به عنوان خاک تثبیت شده ژئوپلیمر شناخته می شود، با اضافه کردن مواد شیمیایی قلیایی مشابه مواد موجود در محلول های شستشوی خانگی به خاک تولید می شود.

خاک رس موجود در خاک به یک ژئوپلیمر تبدیل می شود که در واقع نوعی چسب مانند سیمان می باشد که مواد را به هم متصل می کند.

سالهاست که گل به عنوان یکی از مصالح اصلی برای ساختمان سازی استفاده می شود، اما افزودن مواد شیمیایی به خاک منجر به محکم تر شدن، بادوام تر شدن و مقاومت بیشتر در برابر شکستگی در رطوبت می شود.

افزودن مواد شیمایی به خاک و ساخت خانه های مستحکم

دانشمندان در حال بررسی این موضوع هستند که آیا خاک ژئوپلیمری به عنوان یکی از مصالح بادوام برای ساخت خانه در برخی مناطق محروم قابل استفاده می باشد یا نه. آنها می گویند مصالح ساختمانی امروزی از قبیل سیمان و آجر می تواند به محیط زیست آسیب رسانده و برای مردمی که در این مناطق زندگی می کنند، مقرون به صرفه نیست.

ژئوپلیمر ها معمولاً نیاز به دمای ۸۰ درجه سانتیگراد دارند، در حالی که سیمان و آجر معمولاً نیازمند به دمایی بیشتر از ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد هستند.

افزودن مواد شیمیایی به خاک

یکی از محققان مهندسی عمران گفته است: ” مصالح ساختمانی که ما در قرن های بیستم  و بیست و یکم استفاده کرده ایم، بسیار خوب بوده اند، اما منجر به صرف انرژی بالایی شده اند.”

ما در حال تلاش برای پیدا کردن جایگزین های سازگار با محیط زیست هستیم و از فرایندی به نام ژئوپلیمریزه کردن استفاده می کنیم تا آجرهای پایدار را از خاک استخراج کنیم.

در این فرآیند، یک نوع طبیعی از سیمان تولید می کنیم که خاک را به هم متصل می کند، و آن را قوی تر و بادوام تر می سازد. مزیت این فرآیند این می باشد که هزینه انرژی به مراتب پایین تر است و قادر به تولید مواد ساختمانی جدیدی خواهیم شد که مقرون به صرفه و پایدار از نظر محیط زیست هستند.

افزودن مواد شیمیایی به خاک و تولید مصالح بادوام

مصالح ساختمانی از قبیل بتون و آجر سوخته هزینه های سنگینی را برای محیط زیست در پی خواهند داشت. تولید سیمان به تنهایی ۵ تا ۱۰ درصد گازهای گلخانه ای جهان را تولید خواهد کرد.

توسعه تولید مصالح ساختمانی با تاثیرات کمتر بر محیط زیست یکی از وظایف و برنامه های اساسی است که جمعیت رو به رشد جهان بدون تغییر در شرایط اقلیمی بتوانند صاحب خانه شوند.

خاک ژئوپلیمری، انتشار کربن حاصل از بتون را به نصف و کربن ناشی از آجر سوخته را به یک چهارم خواهد رساند.

افزودن مواد شیمیایی به خاک

یک خانه معمولی برای یک خانواده را می توان با استفاده از ۱۰ تن خاک با اضافه کردن ۵ تا ۱۰ درصد هیدروکسیدسدیم ساخت.

شکاف دانشی قابل توجهی در درک اینکه چگونه واکنش ژئوپلیمریزه برای انواع مختلف خاک عمل می کند، وجود دارد و به این منظور آزمایش های فیزیکی و شیمیایی مختلفی روی مقداری از خاک به منظور بهبود آن بایستی انجام شود.

این تحقیقات، کلید اصلی ساخت خانه های پایدار و مستحکم در سرتاسر جهان می باشد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.