ایجاد مراکز جدید تجاری در کشورهای حاشیه دریای خزر

0

عضو هیئت بازرسی اتاق تعاون ایران با مثبت شمردن ایجاد مراکز تجاری تعاونی در بغداد و کردستان، ایجاد مراکز جدید در کشورهای حاشیه دریای خزر را پیشنهاد کرد.
اسدالله عباسی در گفت وگو با مهر در خصوص برنامه ریزی اتاق تعاون برای راه اندازی مراکز تجاری ایران در کشورهای خارجی از جمله مرکز تجاری بغداد و همچنین مرکز تجاری کردستان عراق گفت: عرضه محصولات، بازاریابی و تولیدات تعاونی ها در خارج از کشور از اهداف مهم این طرحها است.
عضو هیئت بازرسی اتاق تعاون ایران اظهار داشت: برای اینکه تعاونی ها و اتحادیه ها بتوانند تولیدات و محصولات خود را به فروش برسانند نیاز است تا به بازارهای مناسب دسترسی داشته و از این طریق کالاهای خود را عرضه کنند.
عباسی در ادامه تصریح کرد: در حال حاضر بسیاری از تعاونی ها هستند که به دلیل عدم دسترسی به بازارهای مناسب و ناتوانی در بازاریابی تولیدات و محصولات، دچار مشکلاتی شده اند و برخی نیز به تعطیلی کشانده شدند.
نایب رئیس فراکسیون تعاون مجلس بیان داشت: یکی از مهم ترین مواردی که در زمان ایجاد مراکز تجاری خارج از کشور باید مورد توجه قرار گیرد، مکان یابی مناسب خواهد بود که به نظر می رسد در دو مورد کردستان و بغداد فرصتهای مناسبی برای تولید کنندگان داخلی و تعاونی ها فراهم باشد.
وی خاطر نشان کرد: از مزیتهای دیگری که می توان برای ایجاد مراکز تجاری برشمرد می توان به رشد صادرات غیرنفتی به ویژه برای تعاونی ها به دلیل دستیابی به بازارهای جدید اشاره کرد. نداشتن بازار مناسب عرضه تولیدات می تواند تعاونی ها را در عرصه رقابت با شکست مواجه کند.
به گفته عباسی عرضه تولیدات تعاونی با نرخ مناسب و قابل رقابت در کنار ارتقاء سطح کیفی محصولات با مشابه خارجی در مراکز تجاری ایران در خارج از کشور می تواند سهم بازار تعاونی ها را تقویت کند.
عضو هیئت بازرسی اتاق تعاون لزوم توجه به توانمندیهای بالقوه مناطق آزاد، توجه به بازارچه های مرزی و حمایتهای دولتی در زمان عرضه محصولات داخلی را راهکار مناسبی برای موفقیت در پروژه های بازاریابی و فروش دانست.
وی با انتقاد از اینکه هم اکنون در بازارچه های مرزی بیشترین فعالیت برای فروش محصولات وارداتی صورت می گیرد، افزود: این رویه باید با برنامه ریزی، به محل فروش تولیدات داخلی تبدیل شود.
عباسی در پاسخ به این سئوال که آیا محصولات تولیدی تعاونی ها در حال حاضر قابلیت رقابت با مشابه های خارجی را دارند و یا خیر؟ بیان داشت: در برخی از اقلام این مزیت و کیفیت بیشتر وجود دارد ولی در موراد دیگر نیاز به ارتقاء سطح کیفی محصولات و اتخاذ راهکارهای مناسب کم شدن قیمت تمام شده هستیم.
نایب رئیس فراکسیون تعاون مجلس در پایان سخنانش ایجاد مراکز تجاری دیگر در دیگر کشورهای همسایه ایران از جمله همسایگان شمالی را خواستار شد و تاکید کرد: به نظر می رسد در کشورهای حاشیه دریای خزر نیز بازارهای مناسبی بتوان برای تعاونی ها جستجو کرد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.