ایران با تراز مثبت تجاری ۴۵ درصد بزرگترین بازار خاورمیانه است

0

ایران با تراز مثبت تجاری ۴۵ درصد یکی از بزرگترین اقتصادها در سطح بین الملل و بزرگترین بازار در منطقه خاورمیانه است.
به گزارش خبرگزاری مهر، حسین سلطانی نیا مشاور وزیر و نماینده تام الاختیار وزارت بازرگانی در نشست مشترک مقامات دولتی ونزوئلا، گفت: ایران با دارا بودن حجم تجارت خارجی ۱۵۵ میلیارد دلاری (۱۰۰ میلیارد دلار صادرات و ۵۵ میلیارد دلار واردات) و تراز مثبت تجاری ۴۵ درصد، یکی از بزرگترین اقتصادها در سطح بین المللی و بزرگترین بازار در منطقه خاورمیانه است.
وی اظهار داشت: بر این اساس ایران پتانسیل بالایی در زمینه توسعه و سرمایه گذاری در بخش های نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع و معادن، کشاورزی و خدمات دارد.
سلطانی نیا تصریح کرد: ایران دارای رتبه چهارم در تنوع محصولات کشاورزی در دنیا است و در زمینه تولید سرب، روی، کبالت، آلومینیوم، منگنز و مس دارای رتبه های چهارم تا نهم جهانی است. وی خاطرنشان کرد: طی ۱۰ سال گذشته ۳۰۳ پروژه خدمات فنی و مهندسی از سوی پیمانکاران ایرانی در ۴۲ کشور جهان اجرا شده است.
وی با تاکید براینکه۵۷ درصد صادرات غیر نفتی ایران را کالاهای صنعتی تشکیل می دهد، اظهار داشت: درحال حاضر واردات ایران با ترکیب ۱۶ درصد کالاهای سرمایه ای، ۶۷ درصد کالاهای واسطه ای و ۱۳ درصد کالاهای مصرفی است.
مشاور وزیر و نماینده تام الاختیار وزارت بازرگانی ادامه داد: ایران همچنین به لحاظ تنوع جاذبه های توریستی رتبه هفتم جهانی را به خود اختصاص داده و نسبت به سایر کشورهای منطقه زیرساخت های علمی و تکنولوژیکی پیشرفته تری دارد و در زمینه های نانوتکنولوژی، تکنولوژی هسته ای و ریاضیات واجد رتبه اول در سطح خاورمیانه است.
وی با تشریح برخی دیگر از شاخص های اقتصادی کشور اظهار داشت: ایران به لحاظ تنوع گونه های محصولات کشاورزی جزو پنج کشور اول در سطح جهانی بوده و در حال حاضر حدود ۱۲ هزار گونه گیاهی در ایران وجود دارد.
سلطانی نیا با اشاره به سهم توزیع جغرافیایی پروژه های خدمات فنی و مهندسی پیمانکاران ایرانی، افزود: سهم منطقه خاورمیانه ، کشورهای آسیای میانه، قاره آمریکا و قاره آفریقا به ترتیب ۴۸، ۲۷، ۱۳ و ۱۲ درصد است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.