ایران در جمع کشورهای استفاده کننده از انرژی تجدیدپذیر

0

مدیرعامل سازمان انرژیهای نو از پیوستن ایران به جمع کشورهای استفاده کننده از انرژی تجدیدپذیر خبر داد.
به گزارش مهر، یوسف آرمودلی با بیان اینکه عصر استفاده از انرژیهای فسیلی به سر آمده و جهان به سوی استفاده از انرژیهای تجدید پذیر و پاک گام برمی دارد، گفت: ایران نیز همگام با سایر کشورهای در حال توسعه، مشغول تحقیق و سرمایه گذاری بر روی انرژی های تجدیدپذیر است و در این راستا، توفیق هایی حاصل شده است که از جمله می توان به استفاده از انرژی ژئوترمال یا انرژی زمین گرمایی در مناطق مختلف کشور اشاره کرد.
مدیرعامل سازمان انرژی های نو ایران افزود: نخستین سایت جهت استفاده از این انرژی در مشکین شهر در حال اکتشاف بوده که امید است تا پایان برنامه چهارم توسعه، بخش اکتشاف آن تکمیل شود.
وی با اشاره به مخزن مورد مطالعه در اطراف مشکین شهر، ابراز امیدواری کرد: بخشی از این مخزن را به کمک شرکت توانیر به نیروگاه ژئو ترمال با ظرفیت ۵۰ مگاوات تبدیل و آن را به عنوان نیروگاه پایلوت ثبت کنیم.
به گفته وی، در نیروگاه های ژئوترمال افزون بر تولید برق می توان از حرارت آن که حجم انرژی معادل پنج برابر برق تولیدی دارد، نیز استفاده کرد.
آرمودلی با بیان اینکه می توان در بخش کولینگ و حرارت از انرژی ژئوترمال نهایت استفاده را کرد، ادامه داد: یکی از منابع استفاده از انرژی ژئوترمال در بخش سرمایشی و گرمایشی با بهره گیری از پمپ های حرارتی است که می توان انرژی الکتریکی حاصل را در بخش سرمایش بین ۴۰ تا ۵۰ درصد کاهش داد.
مدیرعامل سانا با بیان اینکه دامنه های رشته کوه تفتان، اطراف طبس، رامسر، دماوند، خوی، ماکو، سهند، محلات، بوشهر و بندر عباس از منابع غنی انرژی ژئوترمال هستند، افزود: مراحل شناسایی این مکان ها به پایان رسیده و هم اکنون مشغول تهیه نقشه دقیق این اماکن هستیم.
وی اظهار داشت: درزمان حاضر در منطقه سرعین اردبیل و دیگر چشمه های آبگرم کشور با استفاده از حرارت موجود در این انرژی، از آن در بخش آب درمانی استفاده می شود و در خصوص استفاده از این منابع به منظور تولید برق نیز برنامه هایی در دست اقدام است.
آرمودلی با بیان اینکه در برنامه چهارم توسعه در بخش ژئوترمال پتانسیل سنجی پروژه مشکین شهر با حفر ۱۰حلقه چاه هریک به عمق سه هزارمتر انجام شده است، گفت: اگرچه این اقدام به دلیل کم تجربگی و فقدان ابزار مناسب، زمان زیادی را به خود اختصاص داد، اما در طول چهار سال افزون بر کسب فناوری حفر چاه، در بخش مشاوره و برآورد و مهندسی مخزن و بهره برداری از چاه های ژئوترمال برای نخستین بار در کشور، به توفیقاتی دست یافتیم. وی در پایان تصریح کرد: این کار تا احداث نخستین نیروگاه پایلوت در کشور ادامه خواهد یافت.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.