ایران دومین تامین کننده نفت هند شد

0
به گزارش Consbank، به نقل از رویترز، آمارهای کشتیرانی نشان می دهد، واردات نفت هند از ایران در ماه فوریه نسبت به ماه پیش از آن نزدیک به ۱۷ درصد افزایش یافته و پالایشگاه های این کشور پس از توافق کاهش تولید اوپک، نفت کمتری از عربستان و عراق خریداری کرده اند.
این جهش در خرید نفت از ایران بدان معناست که تهران با پیشی گرفتن از عراق، به دومین تامین کننده بزرگ نفت هند تبدیل شده است. ایران قبل از تحریم های غرب نیز دومین تامین کننده بزرگ نفت هند محسوب می شد.
در حالی که عربستان همچنان بزرگترین تامین کننده نفت هند محسوب می شود، آمارهای کشتیرانی و گزارش جمع آوری شده توسط موسسه تامسون رویترز نشان می دهد که میزان واردات نفت هند از ایران در ماه فوریه به ۶۴۷ هزار بشکه در روز رسیده است. این رقم ۱۶٫۷ درصد بالاتر از ماه ژانویه بوده و تقریبا ۳ برابر رقم فوریه ۲۰۱۶ محسوب می شود.
در یازده ماهه نخست سال مالی جاری، یعنی فاصله ماه های آوریل و فوریه، ایران حدود ۵۴۲ هزار و ۴۰۰ بشکه در روز نفت به هند صادر کرده، در حالی که این رقم در مدت مشابه سال قبل ۲۲۵ هزار و ۵۲۲ بشکه بوده است. رقم متوسط نفت صادراتی ایران به هند در این بازه زمانی، بالاترین رکورد فروش نفت این کشور به هند بوده است.
در دو ماهه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی، واردات نفت هند از ایران به طور متوسط به ۵۹۸ هزار و ۴۰۰ بشکه در روز رسیده در حالی که این رقم یک سال قبل ۱۹۲ هزار و ۵۰۰ بشکه در روز بوده است.
پالایشگاه های هندی از جمله رلاینس اینداستریز که بزرگترین مجتمع پالایشگاهی جهان را در اختیار دارد، بعد از لغو تحریم ها مجددا به جمع مشتریان نفت ایران اضافه شده اند.
این در حالی است که میزان خرید نفت هند از عربستان و عراق حدودا یک سوم نسبت به فوریه سال گذشته کاهش یافته است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.