ایمیل مارکتینگ

0

اهمیت و جایگاه مقوله تبلیغات برای صنایع و واحدهای اقتصادی بر کسی پوشیده نیست و با وجود استانداردهای بنیادینی که در این عرصه مطرح است، اما روشهای بی شماری از نحوه معرفی محصولات و خدمات در بازار به چشم می خورد که اغلب اصولی نیست. گروه نشریات ساخت و ساز به پشتوانه ۱۷ سال تجربه درعرصه تبلیغات و بازاریابی صنعت ساختمان تلاش میکند تا در قالب سلسله مقالات دانشنامه تبلیغات به شرح و تدوین این مباحث بپردازد. در نسخه های ۱۵۹ و ۱۶۰دانشنامه تبلیغات به طور ویژه به موضوع طرح پیام و محتوای تبلیغ پرداختیم. اکنون قصد داریم تا با یکی از مرسوم ترین شیوه تبلیغات بازاریابی آشنا شویم و بایدها و نبایدهای آن را بررسی کنیم.

تحقیقات بیانگر این موضوع است که پس از کمپین های بهینه سازی برای موتورهای جست و جو، ایمیل مارکتینگ رتبه دوم تأثیر گذارترین ابزارهای مناسب برای بازاریابی الکترونیکی را در اختیار دارد. بنابراین بازاریابی ایمیلی در اصل به معنای ساخت یک ارتباط است.استفاده از شیوه ایمیل مارکتینگ اهداف متنوعی را در بر می گیرد که از آن جمله می توان به افزایش فروش کالا یا خدمات اشاره کرد.اما همیشه هدف از تبلیغات تنها فروش محصول نیست. در بسیار مواقع برند سازی در اولویت برنامه های تبلیغاتی قرار می گیرد و یا درمواقعی عضویت مخاطبان درخبرنامه و افزایش بازدید کنندگان از سایت یک شرکت دلیل استفاده از چنین روشی خواهد بود.

ابزار اثر بخش

نوشتن از دیرباز یکی از راه های مهم ارتباطی میان انسان ها بوده است. در میان ابزارهای متعدد و متفاوت تبلیغاتی نیز نامه از قدمت و کارایی بسیاری برخوردار است. با گسترش استفاده از اینترنت در سالهای اخیر بازاریابی اینترنتی نیز رونق گرفت و در این میان ایمیل به ابزاری اثر بخش برای تبلیغات اینترنتی تبدیل شد. استفاده از ایمیل به عنوان روشی برای تبلیغات علاوه بر مقرون به صرفه بودن از نرخ پاسخگویی بالایی نیز برخوردار است.

ساخت یک ارتباط

تحقیقات بیانگر این موضوع است که پس از کمپین های بهینه سازی برای موتورهای جست و جو، ایمیل مارکتینگ رتبه دوم تأثیر گذارترین ابزارهای مناسب برای بازاریابی الکترونیکی را دراختیار دارد.بنابراین بازاریابی ایمیلی دراصل به معنای ساخت یک ارتباط است. ارتباطی که در نهایت به رویدادی که واحد اقتصادی در بخش تبلیغات خود برای آن برنامه ریزی کرده است منجر می شود و ایمیل نیز خط ارتباط میان شرکت و مخاطب به حساب می آید.یکی از مهمترین اصول در رعایت بازاریابی ایمیلی در نظر گرفتن علاقه مخاطبان برای ارسال ایمیل است. با رعایت این موضوع علاوه برافزایش کیفیت بازاریابی مخاطبان نیز آزرده خاطر نخواهند شد و به اطلاعات موردنیازشان دسترسی آسانی می یابند.یکی از روش های دیگر برای دستیابی به آدرس الکترونیکی مخاطبان، عضویت آنان در خبرنامه سایت شرکت یا شرکت ها برای دریافت مقالات و یا اطلاعات محصولات است.بدین صورت طیف گسترده ای از مخاطبان به صورت داوطلبانه ایمیل خود را در اختیار شرکت ها برای ارسال نامه الکترونکی می گذارند. حال می توان از این فهرست به درستی استفاده کرد.

مخاطبان علاقمند

ارسال نامه به صورت الکترونیکی در وسعت  زیاد و به طیف  گسترده ای  از مخاطبان علاقه مند، بازاریابی ایمیلی خوانده  می شود. به عبارت دیگر باید در ارسال این گونه ایمیل ها دقت شود که مشتریان فعلی، مشتریان سابق و یا افرادی که آدرس ایمیل خود را از راهی مشخص در اختیار شرکت قرار داده اند در فهرست ارسال ایمیل قرارگیرند. از این رو ارسال ایمیل به توده ای که از رضایت مندی آنان در باب دریافت چنین ایمیل هایی اطلاعی در دست نیست، رفتاری غیرحرفه ای و حتی غیر اخلاقی محسوب می شود و قطعاً پیامدهای مثبتی در پی نخواهد داشت.ایمیل مارکتینگ در تعریف دیگر شکلی از بازاریابی مستقیم است که در آن از نامه های الکترونیکی به عنوان ابزاری برای ارتباط تجاری یا پیامهای تبلیغاتی هدفدار استفاده می شود. در شکل کلی هر ایمیلی که به یک مشتری مستعد فرستاده می شود، به نوعی ایمیل مارکتینگ محسوب خواهد شد.

مزایا

ایمیل مارکتینگ جایگزین مناسبی برای ارسال پیام تبلیغاتی از طریق نامه و فکس به حساب می آید؛ چراکه نسبت به شیوه های سنتی بازاریابی مستقیم سریعتر، کم هزینه تر،تأثیر گذارتر و قابل سنجش تراست. استفاده از ایمیل روش مناسبی برای ارائه خدمات با شیوه ای صحیح، محترمانه و آسان به مشتریان بالقوه خواهد بود.استفاده از این روش علاوه بر موارد یاد شده مزایای بسیار گوناگون و متنوعی را نیز در برمی گیرد که می توان به مواردی زیر اشاره کرد:

 • سطح پوشش بالا
 • ارسال سریع محتوا ظرف چند ثانیه
 • افزایش شناخت مشتریان
 • امکان ایجاد تعامل دو طرفه بین فرستنده و گیرنده ایمیل
 • صرفه جویی در زمان و هزینه

گام نخست

استفاده از شیوه ایمیل مارکتینگ اهداف متنوعی را در برمی گیرد که از آن جمله می توان به افزایش فروش کالا یا خدمات اشاره کرد. اما همیشه هدف از تبلیغات تنها فروش محصول نیست. در بسیار مواقع برند سازی در اولویت برنامه های تبلیغاتی قرار می گیرد و یا در مواقعی عضویت مخاطبان در خبرنامه و افزایش بازدید کنندگان ازسایت یک شرکت دلیل استفاده از چنین روشی خواهد بود. در هرحال مهم آن است که در پس به کارگیری بازاریابی ایمیلی باید هدفی نهفته باشد. بنابراین نخستین گام در استفاده از چنین ابزاری تعیین هدفی مشخص است.

اهداف ایمیل مارکتینگ

بخش تبلیغات هرمجموعه باید نسبت به نتیجه ای که از این روش عایدش می شود، آگاهی کامل داشته باشد. به طورکلی خلاصه اهداف استفاده از بازاریابی ایمیلی به شرح زیر است:

 • افزایش ارتباط بخش فروش با مشتریان قبلی یا فعلی، به منظور تشویق مشتریان نمونه و تداوم همکاری تجاری.
 • دستیابی به مشتریان جدید یا متقاعد کردن مشتریان فعلی برای خرید بی درنگ کالا یا خدمات.
 • تقویت نام تجاری، برندسازی و ماندگاری در ذهن مخاطبان تخصصی.
 • افزودن تبلیغات به پیامهای الکترونیکی و ایمیل هایی که توسط شرکت ها برای مشتریان آنها فرستاده خواهد شد.

البته اهداف بهره مندی از بازاریابی ایمیلی به این موارد محدود نمی شود و می تواند موضوعات گسترده دیگری را نیز دربرگیرد. برای نمونه در بسیاری از اوقات ارتباط ایمیلی با مشتریان قدیمی و افرادی که شناخت کافی از عملکرد و کسب و کار شرکت دارند به فروش و معرفی کالاهای جدیدی می انجامد. در چنین شرایطی است که اهمیت بازاریابی به وسیله ایمیل بیش از پیش آشکار می شود.

هرزنامه های بدون نتیجه

در هر برهه زمانی یکی از ابزارهای مورد استفاده در تبلیغات با هجوم کاربران مواجه می شود. در حال حاضر نیز استفاده از این روش به شکل حجمه وار و نا آگاهانه انجام می شود.برای بهره مندی سودمند و نتیجه بخش از ایمیل در بازاریابی الکترونیکی بهتر است، اقدامات صحیح و درستی بر اساس برنامه ریزی های هدفمند صورت گیرد تا این ابزار کارآمد به هرزنامه های بدون نتیجه بدل نشود.

حذف اشتراک

یکی از مهم ترین اصول در رعایت بازاریابی ایمیلی در نظر گرفتن علاقه مخاطبان برای ارسال ایمیل است. با رعایت این موضوع علاوه بر افزایش کیفیت بازاریابی مخاطبان نیز آزرده خاطر نخواهند شد و به اطلاعات مورد نیازشان دسترسی آسانی  می یابند. برای اطمینان یافتن از رعایت این اصل مهم می توان در نامه های ارسالی یک پیوند برای حذف اشتراک طراحی کرد. افرادی که تمایل به دریافت چنین ایمیلی نداشته باشند با کلیک بر لغو عضویت می توانند از لیست مخاطبان خارج شوند. بدون شک ارسال ایمیل های اجباری در بلند مدت نه تنها نتایج نامطلوبی به همراه دارد، بلکه موجب بد نامی نام تجاری نیز خواهد  شد.

 فهرست طلایی

برای ارسال نامه الکترونیکی به مخاطبان نیاز به آدرس ایمیل مشخصی است که به این جمع آوری آدرسهای الکترونیکی، تهیه لیست ایمیل گفته می شود. این کار باید درمراحل اولیه انجام شود. مشاوران تبلیغاتی موظف هستند، چنین لیستی را از قبل تهیه کنند. بهترین روش جمع آوری یک فهرست طولانی از فعالان حوزه مورد نظر و افرادی است که به صورت داوطلبانه از راه های گوناگون اقدام به ارائه آدرس ایمیل خود کرده اند.

خبرنامه

یکی از روشهای دیگر برای دستیابی به آدرس الکترونیکی مخاطبان، عضویت آنان در خبرنامه سایت شرکت یا شرکت ها برای دریافت مقالات و یا اطلاعات محصولات است. بدین صورت طیف گسترده ای از مخاطبان به صورت داوطلبانه ایمیل خود را در اختیار شرکتها برای ارسال نامه الکترونکی می گذارند. حال می توان از این فهرست به درستی استفاده کرد.

بمباران تبلیغاتی ممنوع

از دیگر نکات اصلی و مهم در بحث ایمیل مارکتینگ تقسیم بندی و استفاده صحیح از انواع ایمیل های تبلیغاتی است. این نوع ایمیل ها به ۳ دسته کاربردی تقسیم می شود:

 • ایمیل های تبلیغاتی
 • نامه های تبلیغاتی حاوی بار اطلاعاتی
 • پیامهای تبلیغاتی تفریحی و سرگرم کننده

بخش تبلیغات یک گروه ساختمانی باید با در نظر گرفتن اهداف کمپین تبلیغاتی، جامعه مخاطب، نوع محصول یا خدمات، همچنین تخمین میزان بازخورد، یکی ازساختارهای  فوق را برای تبلیغات ایمیلی در نظر گیرد.توصیه اکید آن است که تنها به ایمیل های تبلیغاتی صرفاً اکتفا نشود و از ساختارهای دوم و سوم بهره برداری بیشتر انجام گیرد. چرا که مخاطبان به مطالبی که حاوی اطلاعات و ویژگی های دیگری در کنار تبلیغات است، علاقه بیشتری نشان می دهند.ایمیل مارکتینگ به معنی بمباران تبلیغاتی نیست. از این رو حتی اگر لیست مخاطبان را صرفاً افراد علاقه مند و خود خواسته تشکیل می دهد، نباید به ایمیل های تبلیغاتی بسنده کرد، بلکه باید اطلاعات مورد نیاز مخاطبان را در قالب های گوناگون دراختیار این قشر قرار داد.

چند گام مانده به هدف

رعایت نکات متعددی در تنظیم نامه های الکترونیکی ارسالی به موفقیت در ایمیل مارکتینگ کمک می کند. این مرحله از کار با علاقه مند شدن مخاطب برای کلیک روی ایمیل آغاز می شود. عنوان و فرستنده ایمیل نخستین موضوعی است که موجب کنجکاوی مخاطب خواهد شد.پس از حصول اطمینان از گشوده شدن ایمیل باید با به کارگیری فنون مختلف، نظر مشتری را به متن یا گرافیک نامه جلب کرد. این کار باعث می شود مجموعه چندین گام به هدف نهایی خود از ارسال ایمیل نزدیک شود. سبک و جذاب بودن متن ارسالی از اهمیت ویژه ای برخورداراست.به طوریکه اشتباهات املایی، دستور زبانی و همچنین کیفیت پایین گرافیک موجب خواهد شد تا مخاطب باشک و تردید به نامه بنگرد.

 آمار و ارقام تعیین کننده

تحقیقات و بررسی های  گروه نشریات ساخت و ساز حاکی از آن است که در روند  استفاده از ایمیل مارکتینگ ضروری  می نماید. بررسی آمار و ارقام تأثیر چشم گیری در افزایش فروش و شناسایی محصولات و خدمات بر عهده دارد. دقت به این موضوع موجب خواهد شد سلایق عمومی مخاطبان و مشتریان نیز تا حدودی روشن شود.با استفاده از آمار میزان جذابیت و کارآیی مواردی که درنامه ها وجود دارد تخمین زده می شود و برای تغییر قالب،طرح و رنگبندی و… ایمیل های ارسالی اقدامات لازم را به کارگرفت.

بازخورد ایمیل مارکتینگ

با توجه به آمار واحد  تحقیقات گروه ساخت و ساز می توان بازخورد  ایمیل مارکتینگ  یا نرخ  باز  شدن ایمیل ها   (Open Rate) را نیزاندازه گیری کرد. به عبارت دیگر با توجه به امکان گزارش گیری از سامانه های ارسال ایمیل، تعداد ایمیل های دیده شده توسط مخاطبان به آسانی مشخص خواهد شد.مطالعات حاکی از آن است که در حال حاضر نرخ باز شدن ایمیل ها عددی بین ۲۵ تا ۳۵ درصد را نشان می دهد. این رقم بیانگر بازخورد مناسب روش ایمیل مارکتینگ درمیان مخاطبان است.

جدول زمانی ارسال پیام

بر اساس مطالعات گروه نشریات ساخت و ساز شرکت های فعال در صنعت ساختمان برای ایجاد پیوستگی و تداوم در تبلیغات بهتر است، به طور منظم هر ۲ هفته یک برنامه ارسال پیام از طریق ایمیل در دستور کارخود قرار دهند.به عبارت دیگر در طول دوره یکساله باید پیامهای مربوط به هر مخاطب به طور متوسط ۲۴ بار برای فهرست افراد،شرکت ها و صنایع ارسال شود. بدیهی است که این تعداد به طور مداوم مراحل به روز رسانی را پشت سر می گذارد و توجه داشته باشید که ارسال مطالب و موضوعاتی که شامل تنوع و ابتکار کافی نشده باشند از بار تأثیر و ارزش آنها کاسته خواهد شد.

مشاوران حقیقی

ارسال ایمیل های تبلیغاتی و گروهی تحولات چشم گیری در زمینه بازاریابی و مارکتینگ شرکت های گوناگون به دنبال دارد. تحقیقات گروه ساخت و ساز حاکی از آن است که اجرای اصولی و درست ایمیل مارکتینگ تا ۳۵ درصد بر افزایش فروش یک کسب و کار تأثیر خواهد داشت و یک ارتباط منسجم را میان ارائه دهندگان محصول و خدمات و مشتریان برقرار می کند. از سوی دیگر ایمیل مارکتینگ روشی  تخصصی است  که نیاز به  مطالعه و  بررسی بسیاری  دارد. از  این رو  اعتماد  به مشاوران  حقیقی  و حقوقی  که با  نرم افزارهای  گوناگون ، ایمیل های انبوه  به  مخاطبان  غیر متخصص ارسال می کنند، اشتباهی بزرگ و جبران ناپذیر محسوب می شود که عواقب ناگواری را در پی خواهد داشت.

تحقیقات گروه ساخت و سازحاکی از آن است که اجرای اصولی و درست ایمیل مارکتینگ تا ۳۵ درصد بر افزایش  فروش  یک  کسب  و کار تأثیر خواهد داشت و یک ارتباط  منسجم را میان ارائه دهندگان  محصول  و  خدمات  و مشتریان برقرار می کند. از سوی دیگر ایمیل مارکتینگ روشی تخصصی است که نیاز به مطالعه و بررسی بسیاری دارد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.