اینترنشنال هاوس؛ آغوش گرم سیدنی

0

اینترنشنال هاوسیکی از جدیدترین آثار شرکت تی‌زانس، اینترنشنال هاوس (International House) سیدنی است. این سازه با صلابت که دارای سبک خاصی است همچون دروازه‌ای بین دنیای سنتی و مدرن شهر سیدنی قرار گرفته است. این سازه به‌زودی به یکی از المان‌های اصلی شهری مشهور و محبوب در جهان بدل می‌شود.

آشنایی با شرکت طراح
شرکت تی‌زانس (Tzannes) یک استودیوی استرالیایی است که در حوزه معماری، طراحی شهری و طراحی مجتمع در سیدنی فعال است. طرح‌های خلاقانه و پیشرفت پایدار شرکت در عرصه معماری باعث شده نام و آوازه‌اش در دنیای ساخت‌وساز پخش شود. در تی‌زانس برای هر مشتری و هر توقعی یک پاسخ منحصربه‌فرد وجود دارد و نیازی به طرح‌ها، سبک‌ها، روش‌ها و ایده‌های از پیش آماده نیست. معماران شرکت سعی می‌کنند برای هر مشکل طراحی مشتریان و پروژه‌ها، راه‌حلی خلاقانه و کاربردی ارائه کنند تا در کنار پیشبرد کار، به روشنگری و الهام‌بخشی ادامه دهند. تی‌زانس در کارنامه‌اش پروژه‌های مختلف با وسعت و تنوع زیادی دارد و معماران شرکت هیچ‌گاه از چالش‌های نو و بزرگ نهراسیده‌اند. درضمن تی‌زانس اهمیت زیادی برای حفظ ارتباط با مشتریان و جلب نظر و ایده آنها قائل است. این شرکت برپایه همکاری و تشریک مساعی،‌ دانش و نوآوری و البته اخلاق استوار است. معماران تی‌زانس می‌دانند که نباید چشم و گوش خود را به ایده‌ها و نظرات متفاوت ببندند چون این یک کار تیمی است و باید همیشه در را برای ورود افراد و افکار جدید باز گذاشت. به‌همین خاطر است که در طول اجرای پروژه، جلسات مختلفی برای هم‌اندیشی و بحث و بررسی روند انجام امور تشکیل می‌شود و به‌کمک پنل‌های ارزیابی و مهمانان ویژه، مشکلات شناسایی و راه مرتفع‌کردن آنها جستجو می‌شود.

اینترنشنال هاوسسازه‌ای مدرن با استخوان‌بندی سنتی
یکی از جدیدترین آثار شرکت تی‌زانس، اینترنشنال هاوس (International House) سیدنی است که می‌تواند به‌زودی به یکی از المان‌های اصلی شهری مشهور و محبوب در جهان بدل شود. درواقع این سازه همانند خوشامدگویی گرم بخش مدرن سیدنی به مهمانانی است که بخش تاریخی قلب شهر را دیده‌اند و حالا آماده پاگذاشتن در یک دنیای جدید هستند. کمتر بیننده‌ای است که در همان نگاه اول مجذوب صلابت و سبک خاص این سازه نشود: شش طبقه خلاقیت و تناسب هندسی با چوب روکش‌دار، ستون‌ها و دیوارها و راه‌پله‌هایی مارپیچ. اینجا با تعریفی متفاوت از زیبایی مواجه هستیم. سازه‌ای که شخصیتش را از همان ثانیه اول به مخاطب دیکته می‌کند بنایی معمولی و کلیشه‌ای نیست. می‌توان گفت این معماری است که توانسته زیبایی، ظرافت و دقت را به‌کمک سازه‌ای چنین باشکوه ترجمه کند. جالب است بدانید ۳۵۰۰متر مکعب چوب بازیابی‌شده و پایدار در ساخت این بنا به‌کار رفته‌است. وقتی برای بنای چنین سازه‌ای از آجر و بتن استفاده نمی‌کنید، یعنی گازهای گلخانه‌ای برای سربلندشدن این ساختمان تولید نشده‌ است و به‌همین خاطر ادعای «سبز» بودن این بنای متفاوت، ادعای گزافی نیست. به‌علاوه این نکته را هم باید در نظر داشت که بخشی از بهره‌وری این سازه در حوزه املاک و مستغلات است و این ذات و طبیعت چوبی به‌نوعی به مخاطب این گزاره را یادآوری می‌کند که؛ ساخت‌وساز با چوب هنوز نمرده و گزینه‌ای قدرتمند در حوزه ساخت‌وساز است که می‌تواند به‌راحتی آجر و بتن را کنار زده بر تخت پادشاهی بنشیند. این یعنی تولید کمتر کربن و رفع نگرانی‌ها درمورد فردایی تیره و تار.

اینترنشنال هاوسجریان روان زندگی
اینترنشنال هاوس را می‌توان سفیر شوق و ملایمت سیدنی دانست که در عرصه صنعت سبز و حفاظت از محیط زیست پیشرو است و با ذات طبیعی خود این نوید را به مشتریان امروز و آینده می‌دهد که راه‌حل‌های نوینی برای مشکلات تکراری دارد و آرمان‌های تی‌زانس، شعار نیست. یکی از ایده‌های اصلی در طراحی این سازه، جابجایی است؛ ایجاد کریدور برای عابران پیاده، الهام‌بخشی به شبکه خیابان و پیاده‌روی شهر، ایجاد راهروهای جانبی برای عبورومرور افراد و ایجاد فضایی مفرح و پرنشاط در داخل سازه برای حرکت افراد هم از نظر روشنایی و میزان نور ورودی به داخل سازه، هم از نظر تهویه مطبوع است.

اینترنشنال هاوسرسالت نوین درخت‌ها
طرح این سازه به‌گونه‌ای است که محدودیت‌های استفاده از چوب روکش‌دار و بازیابی‌شده را به برتری و امتیاز تبدیل کرده است. این برتری‌ها شامل نمای زیبای سازه و بار کمتری است که پایه‌ها و ستون‌های ساختمان باید تحمل کند. ستون فقرات نیروبخش دوبخشی سازه که از جنس چوب بازیابی‌شده اکالیپتوس استرالیایی است، خاطرات جنگل‌های وسیع و سرسبز استرالیا را به ذهن متبادر می‌کند. این درخت‌های باستانی حالا در محیطی تازه و در وظیفه‌ای نوین، مسئولیت جدیدی برعهده دارد و به المانی درخشان و چشمگیر در صنعت معماری استرالیا تبدیل شده‌ است. استفاده از چوب به‌عنوان فاکتور اصلی در طراحی داخلی این سازه از نظر فیزیولوژیک و روانشناختی امتیازات زیادی بدان می‌افزاید. محرک‌های بویایی، لامسه و بینایی چوب، محیطی بسیار سالم و طبیعی در داخل سازه می‌سازد. احساس و گرمای طبیعی چوب باعث می‌شود استرس و عصبیت در افرادی که داخل ساختمان هستند کاهش یافته در کنار تهویه مطبوع مناسب و نماهای زیبا از شهر، فضایی آرامش‌بخش برای افراد بسازد. درضمن تمام این ستون‌ها و الوارهای چوبی قبلا آماده شده و بعد به محوطه ساخت‌وساز منتقل شد و همین نکته باعث شد کاهش چشمگیری در زمان اتمام پروژه مشاهده شود. به‌علاوه با این روش، امکان بیشتری برای کنترل کیفیت مصالح وجود داشت. در طول ساخت بنا، تصاویر سه‌بعدی دیجیتال از ستون‌ها و الوارها و تمام بخش‌های اصلی تشکیل‌دهنده سازه به محوطه ساخت‌وساز منتقل می‌شد تا دیدی باز از هر زاویه‌ای به طرح کلی ساختمان میسر باشد و نواقص و نارسایی‌ها به‌سرعت رفع شود. بدین‌ترتیب قبل از اقدام و ساخت قسمت‌های مختلف، طرحی شفاف با جزئیات فراوان در مورد آنچه باید ساخته شود در اختیار افراد دست‌اندرکار پروژه قرار داشت.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.