بازاریابی دیجیتالی از طریق شبکه های اجتماعی

0

بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی به عنوان یکی از روشهای بازاریابی اثربخش در عصر ارتباطات شناخته شده است. در دنیای امروز اغلب شبکه های اجتماعی در بستر اینترنت هستند. بنابراین بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی، بر خلاف سالهای گذشته یکی از روشهای بازاریابی دیجیتالی محسوب می شود. اثربخشی این روش درخرده فروشی ، صنایع بهداشتی و آرایشی، صنایع غذایی، گردشگری و… که جریان مالی بسیار زیادی ندارد و به عنوان کسب و کارهای B2C شناخته میشود ملموس است. هر روز پست های مختلفی در معرفی و فروش محصولات گوناگون در اینستاگرام و کانالهای تلگرام مشاهده می کنیم. سؤالی که مطرح می شود آن است که آیا استفاده از شبکه های اجتماعی در صنایع B2B و کسب و کارهایی که جریان مالی بسیار زیادی دارند، امکان پذیر است یا خیر؟ همچنین اینکه آیا می توانیم در صنایع پتروشیمی، ساخت و ساز و هواپیماسازی از شبکه های اجتماعی الکترونیکی برای بازاریابی و فروش استفاده کنیم؟

برای پاسخ به این سؤال به تاریخچه تجارت الکترونیکی نگاهی می اندازیم. اتفاقاً نخستین روشهای الکترونیکی فروش و بازاریابی درصنایع بزرگ B2B به وجود آمده است. حتی زمانی که فضای مجازی و اینترنت به وجود نیامده بود و هیچ شخص و شرکتی درجهان به اینترنت جهانی متصل نبود، شرکت های بزرگ از طریق استاندارد تبادل داده های الکترونیکی یا data interchange) EDI electronic) با هم در ارتباط بودند. این در حالیست که این روش به علت هزینه بالا در شرکتهای کوچک اجرا نمیشد. حتی پس از ورود وب به زندگی انسانها، نخستین بار این شرکتهای بزرگ B2B بودند که از ایمیل برای بازاریابی، فروش و ارتباط با مشتریان خود استفاده کردند. بنابراین برخلاف تصور عموم، بازاریابی دیجیتالی و تجارت الکترونیکی نه تنها مختص شرکت های B2C نیست بلکه نخستین نسل استفاده کنندگان از خدمات دیجیتالی در کسب و کار نیز شرکت های B2B بودند. شبکه های اجتماعی در بستر اینترنت ابزاری است که همه شرکتها می توانند از آن بهره ببرند؛ اما نکته مهم این است که نوع شبکه های اجتماعی، محتواها و مخاطبانی که برای جذب مشتری در یک آژانس هواپیمایی استفاده می شود و آنچه که در یک شرکت ساختمانی استفاده می شود متفاوت است.این تفاوت هم از نظر انتخاب نوع شبکه ارتباطی، نحوه تعامل با کاربران و از همه مهمتر اهدافی که برای تعیین می شود.

فعالیت شرکتهای ساخت و سازی در شبکه های اجتماعی به ندرت برای فروش مستقیم است. هدف اصلی این واحدهای اقتصادی در شبکه اجتماعی مانند لینکدین در قالب ارتقای برند (Brand Awareness)،به دست آوردن اطلاعات مخاطبان علاقه مند (Leads Generation) و از همه مهمتر ارتباط  بلند مدت با مشتریان خود است. آنچه که در فعالیت شبکه های اجتماعی در شرک تهای B2B مطرح است نیز انجام بازاریابی درونزا از طریق بازاریابی محتوایی است. از سوی دیگر تبلیغات مستقیم و همچنین محتواهای ویروسی، اثر بخشی کمتری در این نوع کسب و کارها دارد. در بین شبکه های اجتماعی طبق تحقیقات انجام شده، لینکدین یکی از کانالهای مناسب برای شرکت های B2B محسوب می شود. لینکدین شبکه تخصصی و حرفه ای است که می تواند معرف توانایی های یک فرد یا یک شرکت باشد. استخراج رزومه های استخدامی، تأیید مهارتها و همچنین عضویت در گروههای تخصصی برای طرح سوال و گرفتن پاسخ های مناسب از ویژگی های این شبکه اجتماعی به حساب می آید. طبق آمار انجمن بازاریابی صنعت ساخت و ساز، لینکدین مهمترین شبکه اجتماعی در صنعت ساخت و ساز در جهان است.چگونه از لینکدین به عنوان ابزار بازاریابی دیجیتال استفاده کنیم؟

همانطور که می دانید لینکدین یکی از شبکه های اجتماعی حرفه ای است که بیش از ۱۳۵ میلیون فرد حرفه ای در سراسر دنیا در آن فعال هستند و یک ابزار مناسب برای ارتباط کسب و کارها با یکدیگر به شمار می رود. فقط در صنعت ساخت و ساز حدود ۳ میلیون کاربر فعال در لینکدین حضور دارند و متأسفانه بسیاری از شرکت ها قدرت این شبکه اجتماعی را نادیده  می گیرند.  اما به دلیل استفاده گسترده افراد حرف های در هر حوزه کاری از این شبکه اجتماعی، ظرفیت بخش مهمی از استراتژی بازاریابی شرکت ها در آن به چشم می خورد. در اینجا چند نکته در خصوص بالا بردن اثربخشی فعالیت در لینکدین بیان  می شود:

۱ مشخصات حساب کاربری خود را در لینکدین بروز کنید.

بیایید با اصول اولیه شروع کنیم. برای اینکه از لینکدین به عنوان ابزار بازاریابی مؤثر استفاده کنید. پروفایل شما باید مرتبط با حوزه کاری شما بوده و به روز باشد. همچنین توجه داشته باشید که باید افراد مرتبط را دنبال کنید.با استفاده از نکات زیر، مشخصات پروفایل خود را بهبود ببخشید:

 • پروفایل لینکدین خود را همواره به روز کنید: این کار ساده باعث می شود که بتوانید با افراد مرتبط با کارتان ارتباط برقرار کنید.
 • به اشتراک گذاشتن پست های وبلاگ: اگر وبلاگ دارید، لینکدین این امکان را به شما می دهد که آدرس وبلاگ خود را در پروفایلتان درج کرده و مطالبی که در آن منتشر می کنید را در لینکدین نیز به اشتراک گذارید. این قابلیت برای افزایش بازدید از محتوای شما مؤثر است.
 • کارهای خود را به اشتراک بگذارید: برای مثال اگر یک دوره آموزشی مرتبط با کارتان را مدیریت کرده اید، آن را در لینکدین به اشتراک بگذارید تا بازدیدکنندگان متوجه این موضوع شوند که شما در این حوزه صنعت چه عملکردی دارید و آیا تجربیات شما مرتبط با نیاز آنها هست یا خیر.
 • اتفاقات مهم را به اشتراک بگذارید: برای مثال جلساتی که قرار است در آنها صحبت کنید و اخبار مربوط به مجموعه خود را منتشر کنید.با به اشتراک گذاری این پست ها در شبکه های اجتماعی ارتباطات بیشتری را درلینکدین به دست خواهید آورد.
 • نمونه کارهای خود را آپلود کنید: با این کار دستاوردهای کاری شما مشخص می شود. لینکدین مکانی مناسب برای رزومه کاری شماست.به یاد داشته باشید که هنگام صحبت از شرکت و خودتان همواره صادق باشید و مطمئن باشید که بازخورد مثبتی دریافت خواهید کرد.

۲- برای افزایش بازدید از ابزار لینکدین استفاده کنید.

لینکدین دارنده قابلیت هایی است که به افراد اجازه می دهد با استفاده از اجتماعات مجازی( community ) با یکدیگر تعامل داشته باشند. این قابلیت منجر به ایجاد ارتباطات جدید و ارزشمند می شود و میتوانید به عنوان یک کارشناس در حوزه کاری خود شناخته شده و نام تجاری خود را به دیگران بشناسانید. در اینجا برخی از این اجتماعات مجازی که می توانید از آنها بهره ببرید را ذکر می کنیم:

 • گروه ها: گروه هایی مرتبط با کارتان ایجاد کنید یا حتی در گروه های دیگری که در محدوده شما تجربه و تخصص دارند عضو شوید. این کار باعث می شود که با افراد جدیدی آشنا شوید که علاقه مند به برند و خدمات شما هستند.همچنین می تواند به شما در یادگیری نیز کمک کند.
 • پاسخ ها: دانش کسب و کار خود را به اشتراک بگذارید، سوال بپرسید و به دنبال دریافت جواب باشید. به سؤالات دیگران پاسخ دهید و به ایجاد ارتباط با دیگران بپردازید.
 • صفحات شرکتها: رقبای خود را زیر نظر بگیرید و توجه کنید که نتایج کار آنها چگونه بوده است. شرکت هایی که در زمینه کاری شما فعالیت می کنند را پیدا کنید یا حتی به دنبال شرکت هایی باشید که به دنبال استخدام فردی مانند شما هستند. این یک ابزار مناسب برای انتشار پروفایل شرکت و اطلاعات درباره محصولات و خدمات است. با استفاده از امکانات و اجتماعات مجازی یا همان community که از سوی لینکدین ارائه می شود،می توانید دنبال کنندگان و همکاران بیشتری به دست آورید و خود را به عنوان کارشناس حوزه کاری خود معرفی کنید. به جای اینکه تلاش کنید تنها محصولات خود را بفروشید، تلاش کنید تا مخاطبان خود را ترغیب به ایجاد ارتباط دعوت کنید؛ زیرا مردم تمایل زیادی به پاسخگویی به یک فروشنده صرف را ندارند. این تعاملات صادقانه در نهایت منجر به فروش خواهد شد.

۳- استفاده از لینکدین برای کسب و کار

اکنون که پروفایل شما کامل شده است و در آن فعال هستید وقت آن است که از این شبکه اجتماعی به عنوان ابزاری برای ارتقای کسب و کارتان بهره بگیرید.

 • ارتباط با مشتریان بالقوه: با استفاده از شبکه ای از ارتباطات دسترسی به مشتریان بالقوه راحتتر خواهد بود. اگر با این مشتریان بالقوه ارتباط ندارید،ببینید که آیا وجه اشتراکی بین این ارتباطات وجود دارد یا خیر. لینکدین قابلیت معرفی این ارتباطات را دارد. بدین معنی که یکی از ارتباطات شما می تواند شما را به ارتباطات خودش معرفی کند.
 • به دنبال کارکنان باشید: لینکدین یک ابزار مناسب برای پیدا کردن افراد با استعداد درشاخه ای است که شما به دنبال آن هستید. همچنین تمام آنها رزومه یا پروفایلی در لینکدین خود دارند که پیش از آنکه شما بخواهید با آنها ارتباط برقرار کنید می توانید نگاهی به آن بیاندازید.
 • تبلیغات: لینکدین همچنین دارنده تبلیغات پولی است. اگر شرکت شما منابع مالی برای تبلیغات دارد می توانید از این راه برای دستیابی به مشتریان هدف خود استفاده کنید.
 • تجزیه و تحلیل و رصد رفتار مخاطبان: لینکدین همچنین قابلیت تجزیه و تحلیل اختصاصی دارد که به شما تأثیر محتوایتان را نشان می دهد. بررسی کنید که وضعیت شما نسبت به رقبایتان چگونه است و براساس آن محتوای خود را بهینه کنید. بازار هدف خود را به سرعت شناسایی کنید و بر این اساس محتوای متناسب با آن تولید کنید. از لینکدین به عنوان یک ابزار در بازاریابی دیجیتالی استفاده کنید تا بتوانید شرکت خود را به عنوان یک کارشناس حوزه خود معرفی کرده و فالوور بیشتری به دست آورید. با پیروی از این اصول، ترافیک سایت شما نیز بالاتر خواهد رفت.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.