بازار سنگ ساختمانی همچنان در رکود

0

سال گذشته نیز رکود نسبی بازار سنگ‌های نما و تزئینی ادامه داشت.
به گزارش  ConsBank به نقل از ایسنا، اکبر زنگنه رییس انجمن سنگ ، با بیان این مطلب افزود: از حدود دو سال پیش و به دنبال کاهش ساخت و ساز، بازار سنگ‌های نما و تزئینی نیز وارد رکود نسبی شد.
وی با بیان این‌که در سال جدید نیز همچنان بازار با رکود مواجه است، خاطرنشان کرد: در صورت رونق ساخت و ساز در سال جاری می‌توان امیدوار بود که بازار سنگ نیز از رکود خارج شود.
او تصریح کرد: البته در سال گذشته فعالیت‌های شهرداری با شدت بیشتری ادامه داشته و مصرف سنگ در فضاهای شهری چشمگیرتر از سال‌های قبل از آن بود.
زنگنه در مورد تاثیر طرح هدفمند کردن یارانه‌ها بر صنعت سنگ گفت: حذف یارانه‌های انرژی از دو طریق افزایش هزینه انرژی مصرفی مانند برق، گازوئیل، گاز و بنزین و رشد نرخ حمل و نقل مواد معدنی و همچنین افزایش هزینه‌های جانبی تولید مانند قیمت لوازم یدکی و هزینه‌های تعمیرات موجب افزایش قیمت تمام شده و فروش سنگ نما و تزئینی خواهد شد.
وی در پاسخ به این‌که آیا بازار کشش افزایش قیمت‌ها را دارد یا خیر؟ خاطرنشان کرد: در حال حاضر بازار کشش افزایش قیمت‌ها را ندارد؛ مگر آن‌که سطح عمومی قیمت‌ها بر اثر اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها افزایش یابد که بالطبع قیمت سنگ نیز روند افزایشی خواهد داشت.
رییس انجمن سنگ تصریح کرد: پس از حذف یارانه‌ها و افزایش هزینه‌های تولید داخلی، با توجه به ثبات نسبی نرخ ارز باز هم قدرت رقابتی سنگ‌های ایرانی در بازارهای جهانی بیش از پیش کاهش یافته و در نتیجه موجب کاهش صادرات نیز خواهد شد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.