بازار مسکن در اندیشه ورود سرمایه‌گذاران خارجی

0

یکی از مهم‌ترین عوامل پیشرفت پروژه‌های ساختمانی، منابع مالی است که تاثیر مستقیمی روی زمان پروژه دارد.
در حال حاضر، تقریبا تمامی پروژه‌های نیمه تمام به‌دلیل نبود بودجه کافی به سرانجام نرسیده‌اند. در این شرایط به نظر می‌رسد، یکی از راه‌های مناسب برای اجرای پروژه‌های ساختمانی، استفاده از منابع مالی خارجی و سرمایه‌گذاران خارجی است که با این کار ضمن ورود فناوری‌های نوین ساختمانی، پروژه‌های مورد نظر به‌دلیل تامین بودجه در زمان مقرر به بهره‌برداری می‌رسند. اما شاید بتوان گفت که ورود سرمایه‌گذاران خارجی به‌دلیل مشکلات فراوان پیش‌رو، در حد یک رویاست.
با وجود آنکه صنعت ساختمان ایران، بازاری مناسب برای شرکت‌های خارجی به حساب می‌آید. گواه این مدعا، حضور شرکت‌های ریز و درشت خارجی است که در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس مشغول به فعالیت عمرانی هستند. اما یک سرمایه‌گذار تا از بازدهی طرح خود اطمینان پیدا نکند، حاضر به پذیرش چنین ریسکی نخواهد بود. این در حالی است که در ایران موانع بروکراسی و اداری خطرناکی وجود دارد که حتی سرمایه‌گذاران داخلی را نیز تهدید می‌کند.
از مهم‌ترین این موانع، تغییر قوانین و دستورالعمل‌های گوناگونی است که طی بخشنامه‌های متفاوت صادر می‌شود و شرکت‌ها را در برنامه‌ریزی و تعیین خط مشی راهبردی خود دچار تردید می‌کند. بی‌شک ثبات در قوانین اجرایی و عدم تغییر آنها یکی از عوامل مهم در ثبات سود و هزینه پروژه است و سرمایه‌گذار با خیال آسوده، استراتژی و برنامه زمان‌بندی خود را ترسیم می‌کند.
به‌غیر از ثبات در قوانین، برخی از آنها نیز باید تغییر کند. به‌طور مثال، اگر سرمایه‌گذار بخواهد ماشین‌آلات نوینی را برای اجرای پروژه وارد کشور کند با قوانین گمرکی مواجه می‌شود.
قوانینی از این دست را می‌توان اصلاح کرد تا علاوه‌بر اینکه شرکت‌های خارجی، بدون هزینه اضافی تکنولوژی خود را وارد کشور کنند، انگیزه خود را برای سرمایه‌گذاری در کشور از دست ندهند.
گفته شد که بازار صنعت ساختمان برای شرکت‌های خارجی جذاب است اما این جذابیت را باید دولت برای سرمایه‌گذاران ایجاد کند.
حضور صرف شرکت‌های پیمانکاری در اجرای پروژه‌های ساختمانی، اگرچه دارای نکات مثبت و ارزنده‌ای است اما با کمی درایت می‌توان بستر مناسبی برای حضور مجریان و سرمایه‌گذاران خارجی نیز مهیا ساخت.
تعریف پروژه‌های خاص برای سرمایه‌گذاری، نه فقط در رشته گردشگری بلکه در زمینه‌های راه‌سازی، انبوه‌سازی و… جاذبه‌های بازر صنعت ساختمان به شمار می‌رود که تنها با نگاه مثبت دولتمردان کشور و زمینه‌سازی آنها امکان‌پذیر است.
با توجه به اینکه پروژه‌های بزرگ و ملی کشور، تنها با بودجه دولتی اجرا می‌شود و عدم تامین مالی به موقع، تعطیلی و به‌دنبال آن بیکاری فزاینده‌ای را به دنبال دارد، ورود منابع مالی خارجی در این طرح‌های ملی امری مفید به نظر می‌آید. وزارت مسکن و شهرسازی می‌تواند قسمتی از طرح مسکن مهر خود را به بخش خارجی بسپارد که علاوه بر رقابتی کردن کیفیت و کمیت این طرح، قسمتی از بار مالی هنگفت آن را از دوش خود بردارد.
همچنین، برای آنکه امنیت مالی سرمایه‌گذاران تامین شود و آنها با خیالی آسوده به ادامه کار امیدوار باشند، دولت باید از طریق سیستم بانکی و عقد قراردادهای مناسب حقوقی، اطمینان آنها را جلب کرده و انگیزه حضور هریک را تقویت کند.
امنیت سرمایه شرکت‌های خارجی برای سرمایه‌گذاری در کشورهای دیگر، یکی از دغدغه‌های مهم شرکت‌ها به شمار می‌رود که با وجود تمامی جذابیت‌ها و امکانات، آنها را از سرمایه‌گذاری روی طرحی باز می‌دارد.
مشخص شد که برای برداشتن موانع حضور سرمایه‌گذاران خارجی، این دولت است که باید با اصلاح و ثبات قوانین، حضور آنها را در طرح‌های عمرانی رنگ واقعیت بخشد. اگر دولت در این خصوص علاقه نشان دهد، مطمئنا آثار مثبت آن را در صنعت ساختمان خواهد دید. با توجه به رکود بازار ساختمان در کشور و خطر ورشکستگی صنایع تولیدی و به دنبال آن بیکاری فعالان صنعت ساختمان، زمان بسیار مناسبی است که با اصلاح موانع موجود، حضور سرمایه‌گذاران خارجی را مهیا کنیم.بنابراین همان طور که گفته شد موانع پیش روی
سرمایه گذاران خارجی مانع از حضور آنها در بازارهای داخلی می‌شود. در این شرایط به نظر می‌رسد ورود سرمایه گذاران خارجی در حد یک رویا باقی بماند.
*عضو انجمن مهندسان عمران شهر تهران
منبع:تهران امروز

انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.