بازار مسکن در خواب زمستانی

0

مسکن که همواره یکی از نیازهای اساسی و استراتژیک مردم است این روزها در جامعه به معضل تبدیل شده و اقتصاد کلان و صنعت کشور را به شدت تحت تاثیر خود قرار داده و به خواب زمستانی فرو برده است به طوریکه فعالان این بازار به شدت منتظر کنار رفتن ابرهای رکود حاکم از آسمان بازار مسکن هستند.
مصطفی قلی خسروی ـ رییس اتحادیه کشوری مشاوران املاک ـ در گفت‌وگو با ایسنا، در پاسخ به این سوال که آیا گفته شما مبنی بر بازگشت رونق به بازار مسکن از آذر ماه، محقق شد؟ گفت: آذر گذشت و قبل از فرار رسیدن ماه محرم، حرکت‌هایی در بازار مسکن انجام شد زیرا عده‌ای از جوانان ازدواج کرده و به خانه‌های خود رفتند.
خسروی با بیان اینکه این تحرک بازار مسکن چندان محسوس نبود، اظهار کرد: میزان مشارکت برای ساخت و ساز افزایش یافته اما میزان خرید و فروش در بازار مسکن از رشد برخوردار نبوده است.
براساس این گزارش، رییس اتحادیه مشاوران املاک در تابستان سال جاری با بیان اینکه رکود بازار مسکن تا آذر ماه از بین می‌رود گفته بود: با آغاز مهر ماه روند کار کمی بهتر می‌شود اما در قیمت‌ها تغییر مشاهده نمی‌شود به عبارت دیگر می‌توان گفت پایان فصل نقل و انتقالات تاثیری چندانی بر بازار مسکن ندارد.
وی همچنین در پاسخ به این سوال که چرا معتقدید رکود در آذرماه از بین می‌رود؟ خاطرنشان کرده بود: بساز و بفروش‌ها معمولا در آذرماه اقدام به خرید خانه‌های کلنگی کرده و در فروردین ماه اقدام به ساخت و ساز می‌کنند که این امر یکی از دلایل بروز رونق بازار مسکن است. خسروی با بیان اینکه زمستان سال جاری اتفاق خاصی در بازار مسکن نمی‌افتد، گفت: تا ابتدای سال جدید تا حدودی وضعیت طرح هدفمند کردن یارانه‌ها که بنا به وعده دولت سامان‌دهی یارانه‌ها است، مشخص می‌شود اما اگر نگرانی مردم درباره افزایش قیمت‌ها ادامه یابد مطمئنا پس از عید با افزایش قیمت‌ها روبرو می‌شویم.
وی با بیان اینکه برای مشخص شدن وضعیت باید صبر و از اظهارنظرهای شتاب‌زده پرهیز کرد، گفت: اگر اقتصاد کلان کشور سامان یابد و مساله نقدینگی و تولید حل شود آنگاه بخش مسکن از وضعیت عادی مانند سایر بخش‌ها برخوردار می‌شود و شرایط خاص و ویژه‌ای نخواهد داشت.
رییس اتحادیه مشاوران املاک همچنین در آستانه آذر ماه در پاسخ به این سوال که آیا با آغاز آذر ماه بازار مسکن از رونق برخوردار می‌شود؟ گفت: سامانه نشان از افزایش اندک تعداد معاملات بازار مسکن دارد اما هیچگونه افزایش قیمتی در بازار مشاهده نمی‌شود.
وی اضافه کرد: معمولا با آغاز آذر ماه خرید و فروش ملک‌های کلنگی آغاز و بازار مسکن نیز دچار تحرک می‌شد اما در سال جاری هنور اثری مبنی بر این اتفاق در بازار مسکن دیده نمی‌شود اما انشاءالله تا نیمه آذر آثار این امر را در بازار ببینیم.
این در حالی است که آذر به پایان رسیده و دی به نیمه خود نزدیک می شود اما بنا به گفته این مقام مسئول و همچنین تعدادی از مشاوران املاک فعال در شهر تهران هیچ گونه اثری از تحرک در بازار مسکن دیده نمی‌شود.
خسروی همچنین مرداد ماه گذشته از توقف کاهش قیمت مسکن خبر داد و خاطرنشان کرد: هم‌اکنون زمان خرید خانه فرا رسیده است و افرادی که قصد خرید دارند باید اقدام کنند اما وی طی روزهای گذشته در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه با توجه به پایین بودن قیمت‌ها چرا افراد اقدام به خرید نمی‌کنند؟ اظهار کرد: هنوز قیمت‌ها پایین نیست و با اقداماتی که مسوولان انجام داده‌اند باید قیمت بازهم کاهش یابد.
اما عده‌ای از کارشناسان معتقدند تاکید بر ادامه روند کاهشی قیمت مسکن از ورود سرمایه گذاران به این بخش جلوگیری کرده و خروج سرمایه‌ها از این بخش را در پی دارد.
خسروی گفت: گفت: مشارکت‌ها و فروش کلنگی‌ها تا حدودی افزایش یافته اما در حد قابل انتظار باعث رونق بازار مسکن نشد و تا آخر سال افزایش قیمت نداریم.
رییس اتحادیه کشوری مشاوران، املاک با اشاره به اینکه تا پایان سال قیمت ملک افزایش نمی‌یابد، خاطرنشان کرد: به نظر نمی‌رسد قیمت خانه در سال آینده نیز افزایش داشته باشد زیرا هر دوره رکود تقریبا سه سال به طول می‌انجامد.
خسروی در پاسخ به این سوال که در چه زمانی میزان خرید و فروش در بازار مسکن افزایش می‌یابد؟ تصریح کرد: اجازه دهید مسکن مهر در سال آینده به شکوفایی برسد در آن زمان تحولاتی اتفاق می‌افتد و قیمت‌ها مجددا از افت برخوردار می‌شود.
رییس اتحادیه مشاوران املاک تهران گفت: طرح مسکن مهر در حال اجراست و دامنه آن به داخل شهر کشیده شده است و از طرف دیگر شهرداری‌ و شورای شهر نیز با کاهش عوارض به جلوگیری از افزایش قیمت مسکن کمک می‌کند بنابراین کلیه این عوامل دست به دست هم داده باعث افزایش ساخت و ساز و در نتیجه توازن عرضه و تقاضا شده و در پی آن قیمت‌ها به کف می‌رسد.
رییس اتحادیه مشاوران املاک ادامه داد: در کل مناطق تهران به صورت رندوم ۱۰۰ مشاور املاک را انتخاب و تعداد خانه‌های خالی از سکنه را مورد بررسی قرار دادیم.
وی با بیان اینکه دو هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی در این ۱۰۰ منطقه وجود دارد، خاطرنشان کرد: مسکن تنها کالایی است که در صورت احتکار، کشف آن مشکل است.
خسروی گفت: اگر آمار ساخت و ساز و صدور پروانه‌های ساختمانی کاهش یافته است در مقابل تعداد زیادی خانه خالی از سکنه در کشور وجود دارد که برای فروش عرضه نشده‌اند.
رییس اتحادیه کشوری مشاوران املاک تصریح کرد: خانه سرمایه‌ای است که فاسد نمی‌شود و از بین نمی‌رود بنابراین عده‌ای خانه‌های خود را با اهداف گوناگون نگه داشته و برای فروش و یا اجازه در بازار عرضه نمی‌کنند.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.