بازار مسکن در کورس نفس‌گیر رکود و تورم

0

هر چند دولتمردان اصرار دارند که بازار مسکن در سال جاری به ثبات رسیده است و با تعاریف جدیدی رکود را معنا می‌کنند، اما واحدهای مسکونی نیمه‌ساخته و تعطیل شده در کلان‌شهرها و در شهرهای جدید و طرح روی زمین مانده مهر همه و همه بیانگر رکود شدید حاکم بر بخش مسکن است.
پرند و هشتگرد ۲ شهر جدیدی بودند که قرار بود طرح مسکن مهر در آنها ایجاد شود، اما هنوز پس از دو سال و نیم، عملیاتی در خصوص این پروژه صورت نگرفته است.
در حال حاضر بازار مسکن در شرایط بسیار بدی به سر می‌برد و این بازار همچون فنر فشرده‌ای است که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان مسکن در سال آینده با افزایش شدید قیمت، خود را رها می‌کند.
کاهش شدید ۳۶/۸درصدی صدور پروانه‌های ساختمانی در سال جاری بنا بر آمار ارائه شده از سوی بانک مرکزی و افزایش انباشته تقاضا و انتظار، هشدار کارشناسان را نسبت به افزایش شدید قیمت در سال آینده نکته‌ای قابل تامل می‌کند.
البته کاهش قیمت ۳۰ درصدی مسکن نسبت به سال‌های گذشته در مقابل افزایش ۱۱۰ درصدی قیمت آن که در سال‌های پیشین اتفاق افتاد سبب شده تا متقاضیان خانه هنوز قدرت خانه‌دار شدن را به دست نیاورند.
اعطای وام‌های مسکن از سوی دولت و دیگر اقداماتی که دولت در راستای نبش قبر مسکن مهر و از سرگیری این پروژه انجام داده است تاکنون نتوانسته در شهرهای جدید جوابگو باشد.
به گفته فرهاد سعدلو پاریزی، دبیر سابق کانون سراسری انبوه‌سازان کشور در سال جاری ۶۰ درصد صدور پروانه‌های ساختمانی در تهران و ۵۲ درصد در کل کشور کاهش یافته است و در این میان البته قیمت اجاره‌بها رشد داشته است.
یک اقتصاددان نیز سهم دولت و سیاست‌های اقتصادی آن را در آشفتگی بازار مسکن عمده و بسیار بیشتر از سایر شاخص‌های تاثیرگذار در افزایش قیمت می‌داند.
فرهاد خرمی می‌گوید: اگر مسئولان دولت به اقتصاد و قوانین آن نگاه علمی نداشته باشند، به طور طبیعی مشکلات و هزینه‌هایی که امروز شاهد آن هستیم به بار می‌آید که عواقب آن نیز مستقیماً متوجه مردم خواهد شد.
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی تصریح می‌کند: بخش بزرگی از هزینه‌هایی که امروز مردم زیربار مشکلات اقتصادی متحمل می‌شوند، متوجه سیاست‌های نادرستی است که از سوی دولت به دلیل بی‌اعتقادی به علم بودن اقتصاد اتخاذ شده است.
این اقتصاددان ادامه می‌دهد: در بازار مسکن ایران تقاضا با دو دیدگاه کالا مصرفی و کالای سرمایه‌ای ایجاد شده است. متاسفانه دیدگاه سرمایه‌ای به مسکن موجب شده تا سرمایه‌گذاران توقع دریافت سود بسیار از این بازار داشته باشند.
وی تصریح می‌کند: اگر سیاست‌های جدیدی که قرار است اعلام و اتخاذ شود همچون سیاست‌های گذشته دولت بدون پایه و اساس علمی باشد نه تنها این امکان وجود ندارد بلکه باید در انتظار وارد آمدن شوک جدید و دیگری به این بازار بود. اما اگر دولت به جای صدور دستور و بخشنامه نگاه خود را به تنظیم روابط و قوانین موجود در بازار، ‌کنترل نقدینگی و تقویت تولید معطوف کند امکان بهبود اوضاع و کنترل قیمت‌ها وجود خواهد داشت.
پرداخت اجاره هر چند لذت شیرینی برای مالکان دارد، ولی برای مستاجرین کابوسی دردناک است زیرا مجبورند ماهانه مبلغی گزاف بپردازند. بیشتر مستأجرین به دنبال خانه‌هایی می‌گردند که ترجیحاً رهن باشد و یا در ازای مبلغ بیشتری رهن کمترین میزان اجاره را داشته باشد.نرخ اجاره بها نیز طی این مدت با افزایش مواجه شده است و احتمال افزایش این نرخ در سال آینده پیش‌بینی می‌شود.
رییس اتحادیه املاک کشوری در این زمینه می‌گوید: با در نظر گرفتن تورم، نرخ اجاره‌بها ۱۰ درصد افزایش یافته است.
با این حال گزارش‌های بازار از افزایش بیش از ۱۰ درصدی حکایت دارد. افزایش بیش از ۱۰ درصدی نرخ اجاره‌بها در کل کشور در سال جاری بنا بر اعتقاد کارشناسان به دلیل عدم تقاضا در خرید است.
منبع:ایلنا
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.