بازار مسکن لنگ‌لنگان به سوی آینده

0

عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه تولید در بخش‌های اساسی لنگ نقدینگی است، تصریح کرد: متقاضی مسکن در حال حاضرپول برای خرید ندارد و کلیه سرمایه‌های خرد از میدان تولید خارج شده‌اند از سوی دیگر در شرایط کنونی فقط حمایت از تولیدکنندگان انبوه انجام می‌شود.
به گزارش consbank به نقل از ایسنا، بیت‌الله ستاریان ضمن بیان این مطلب افزود: مسوولان معتقدند افزایش ساخت و ساز باعث افزایش تولید می‌شود و افزایش وام خرید افزایش قیمت را در پی دارد.
وی با بیان اینکه در بررسی این معادله سیستم اقتصادی دچار اشتباه است، افزود: سیستم اقتصادی معتقد به افزایش قیمت بر اثر نقدینگی است و تصور می‌کند در صورت وجود نقدینگی تقاضای موثر برای مسکن نیز مانند سایر کالاها افزایش می‌یابد و در نتیجه قیمت‌ها بالا می‌رود.
ستاریان گفت: بر این اساس مسوولان معتقدند باید نقدینگی به بخش تولید تزریق شود تا پس از افزایش تولید، قیمت‌ها افزایش یابد اما این استدلال در شرایطی درست است که تفاوت بین عرضه و تقاضا مختصر باشد.
وی با بیان اینکه نقدینگی از هر طریقی که به بخش مسکن تزریق شود تفاوتی ندارد، اظهار کرد: اختلاف بین عرصه و تقاضا زیاد است و اگر بتوانیم تا سال ۱۳۹۱ شش میلیون واحد مسکونی احداث کنیم عرضه و تقاضا متعادل می‌شود.
این کارشناس مسکن با بیان اینکه حمایت از تولیدکنندگان انبوه سیاست درستی است و باید از سال‌های قبل آغاز می‌شد، خاطرنشان کرد: ‌نباید از این امر که ۷۰ درصد تولید توسط تولیدکنندگان خرد انجام می‌شود غافل شویم چراکه در شرایط فعلی تولیدکنندگان خرد در حال خارج شدن از بازار مسکن هستند.
ستاریان با بیان اینکه مسوولان از این لطمه غافل هستند، ‌گفت: به هر میزان که با انبوه سازان قرارداد منعقد شود بازهم آن‌ها نمی‌توانند بیشتر از ۲۵ تا ۳۰ درصد تولید سالانه را تامین کنند.
وی با اشاره به اینکه مجموعه بزرگ تولیدکنندگان خرد بیشتر از وام خرید بهره می‌برند، اضافه کرد: دولت باید افزایش وام خرید را در برنامه خود قرار دهد و باید توجه کرد که اگر کلیه منابع دولت و بانک‌ها به بخش مسکن اختصاص داده شود بازهم کافی نیست بنابراین دولت باید به فکر منابع جایگزین باشد.
ستاریان در پاسخ به این سوال که آیا افزایش وام خرید مسکن آثار تورمی در پی دارد؟ تصریح کرد: به‌طور قطع افزایش میزان وام خرید باعث افزایش قیمت مسکن می‌شود اما این امر را از جنبه‌های گوناگون می‌توان بررسی کرد.
این کارشناس مسکن افزود: باید توجه کرد که افزایش قیمت مسکن، بروز رونق و افزایش تولید همواره در کنارهم هستند به عبارت دیگر نمی‌توان در بازار رکود ایجاد کرد اما تولید را افزایش داد.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: مصرف‌کننده باید بداند در جامعه‌ای که عرضه و تقاضا متعادل نیست اگر تولید انجام شود تا بازار رونق بگیرد، به طور قطع قیمت‌ها بالا می‌رود.
وی افزود: مشکل ما این است که طی دهه گذشته باید تولید را در حد بالا نگه می‌داشتیم اما در برنامه‌ریزی‌ها همیشه به تولید در حد پایین پرداخته شده است.
این کارشناس مسکن در پاسخ به این سوال که آیا افزایش تولید می‌تواند گرانی مسکن را خنثی کند؟ تصریح کرد: افزایش تولید از بالا رفتن قیمت مسکن جلوگیری می‌کند اما این امر مختص شرایط فعلی نیست زیرا فاصله عرضه و تقاضا متعادل نیست بنابراین در این شرایط چنین امری ممکن نیست.
وی در پایان گفت: افزایش ساخت و ساز به معنای تزریق پول به بخش تولید مسکن و رسیدن پول به دست کارگر و بنا و .. است بنابراین، این پول پس از یک دوره به دست خریدار می‌رسد در نتیجه می‌توان گفت با افزایش ساخت و ساز به طور قطع توان خرید مردم افزایش می‌یابد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.