بازار وام مسکن یک طرفه شد

0

از بازار وام مسکن خبر رسیده که فعالیت در این بازار غیر رسمی یک‌طرفه شده است به گونه‌ای که صف فروش وام‌های ۱۸ میلیونی و سایر تسهیلات خرید مسکن رو به افزایش است، اما در مقابل، تقاضا برای خرید این وام‌ها از بازار، به کمترین حد در چند ماه اخیر رسیده است.
دلالان وام مسکن علت بی‌میلی ناگهانی متقاضیان مسکن به تسهیلات خرید را زمزمه بین مشاوران املاک مبنی بر احتمال افزایش سقف وام خرید مسکن می‌دانند و معتقدند رکود معاملاتی در بازار مسکن نیز به نوعی بر کاهش سطح استقبال از تسهیلات خرید مسکن تاثیرگذار بوده است.
این درحالی است که طبق گفته مسوولان بانک مسکن هیچ تصمیمی درباره افزایش وام خرید مسکن تاکنون گرفته نشده است.
به گزارش دنیای اقتصاد، در حال حاضر قیمت خرید وام ۱۸ میلیون تومانی از دارنده این وام در بازار غیر‌رسمی با کاهش ۱۰ درصدی به دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده است و پیش‌بینی شده این رقم باز هم در روزهای آتی کاهش خواهد یافت. از سوی دیگر تعدادی از مشاوران املاک در مناطق مختلف تهران می‌گویند این روزها اغلب مراجعه‌کننده‌ها برای خرید مسکن را افرادی تشکیل می‌دهند که دارای ۳۰ تا ۷۵ میلیون تومان تسهیلات خرید هستند. این افراد که عمدتا کارمندان بانک نیز به حساب می‌آیند با پشتوانه تسهیلات خرید به بازار مراجعه می‌کنند. بانک‌های خصوصی و دولتی به ترتیب ۳۰ تا ۷۵ میلیون و ۱۲ تا ۲۵ میلیون تومان به کارمندان خود تسهیلات خرید مسکن اعطا می‌کنند که بسته به سابقه کاری و میزان حقوق و دستمزد این رقم متفاوت است.
در برخی بانک‌های خصوصی معادل ۱۰۰ برابر پایه حقوق تا سقف ۷۵ میلیون تومان تسهیلات خرید مسکن به کارکنان داده می‌شود. در بانک‌های دولتی این رقم به دلیل پایین بودن سطح حقوق کارمندان بین ۱۲ تا نهایت ۲۵ میلیون تومان است.
بنا به گفته برخی از مشاوران املاک در مناطق مختلف تهران، این روزها در بازار خرید و فروش مسکن، رفت‌و‌آمد کارکنان بانک جهت خرید واحدهای مسکونی افزایش یافته است و در حال حاضر تنها کارکنان بانک هستند که از بازار رضایت دارند و باقی مراجعه‌کنندگان همچنان از بازار ناراضی هستند. علت رضایت و استقبال کارکنان بانک از بازار مسکن در زمان فعلی، افزایش تعلق وام خرید مسکن به آنها است.
گفته می‌شود طی دو هفته اخیر برخی بانک‌های خصوصی وام خرید مسکن کارمندان خود را افزایش داده‌اند. این میزان وام در گذشته حدود ۳۰ میلیون تومان بوده است که طی دو هفته اخیر این مبلغ به دو برابر؛ یعنی ۶۰ میلیون تومان با بهره ۷ درصد افزایش پیدا کرده است. البته فقط کارکنانی از این وام بهره‌مند می‌شوند که طبق اصول و عرف قرارداد بانکی، از تاریخ رسمی شدنشان ۳ سال گذشته باشد.
از سوی دیگر کارکنان بانک‌های دولتی همچنان از همان وام ۱۸ میلیونی خرید مسکن برخوردار هستند، اما شنیده‌ها حاکی از افزایش وام خرید این دسته از کارکنان در آینده نزدیک است و مبلغی که برای وام خرید مسکن کارکنان بانک‌های دولتی در نظر گرفته‌اند تا سقف ۲۵ میلیون تومان است. نحوه ارزش‌گذاری برای خرید و فروش وام مسکن متفاوت است. در حال حاضر مدتی است که قیمت وام خرید مسکن در بازار کاهش پیدا کرده و تفاسیری که فروشندگان وام از این اتفاق در بازار دارند، متفاوت است. برخی از فروشندگان وام تعجیل در فروش وام خود دارند؛ به همین خاطر زمانی که مشتری نباشد راضی می‌شوند قیمت فروش را کاهش دهند و کمتر از قیمت عرف بازار بفروشند؛ یعنی مساله قیمت وام به میزان تعجیل فروشنده نیز بستگی دارد.
از سوی دیگر فروشنده دیگری در بازار خرید و فروش وام گفت: در بازار خرید وام اگر فروشندگان قصد فروش نداشته باشند، خریداران مجبور هستند از سود خود بگذرند و وام را به قیمت بالاتری خریداری کنند و افراد دلال و واسطه هم به قیمت بالاتری وام خریداری شده را دوباره خریداری می‌کنند؛ به همین خاطر قیمت وام در بازار دست به دست می‌چرخد و افزایش پیدا می‌کند. از طرف دیگر در گذشته معمولا خریداران مسکن به دنبال خرید وام مسکن بودند؛ اما حال با شرایط بد فعلی بازار، فروشندگان به دنبال خرید وام هستند تا از این طریق بتوانند خریداران را به خرید ملک خود تشویق کنند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.