بازسازی فقط هفت درصد از بافت های فرسوده کشور

0

معاون وزیر مسکن و مدیر عامل شرکت مادر تخصصی عمران شهری از بازسازی تنها هفت درصد از کل بافتهای فرسوده شناسایی شده در کشور خبر داد.
به گزارش مهر ، احمد صادقی شامگاه جمعه در جمع خبرنگاران رسانه های جمعی اظهار داشت: در حالی که قرار بود تا پایان برنامه پنجم توسعه ۶۵ هزار هکتار بافت فرسوده در کل کشور بازسازی شود ولی متاسفانه تا پایان برنامه چهارم تنها هفت درصد از این میزان بازسازی شده است.
وی ادامه داد: به دلیل روند کند مرمت و بازسازی بافتهای فرسوده در برنامه چهارم توسعه امکان دستیابی به اهداف این طرح در طول پنج سال آینده نیز امکان پذیر نخواهد بود و برنامه وزارت مسکن و شهرسازی این است که بتواند تا پایان برنامه پنجم توسعه ۲۵ درصد از بافتهای فرسوده کشور را بازسازی و مرمت نماید.

شناسایی ۶۵ هزار هکتار بافت فرسوده در مناطق شهری در کشور
معاون وزیر مسکن و شهرسازی عنوان کرد: بر اساس بررسیهای که توسط وزارت مسکن و شهرسازی در کشور صورت گرفته ۶۵ هزار هکتار باف فرسوده شناسایی شده و باید در کوتاهترین زمان ممکن این بافت را احیاء و در مواردی بازسازی کرد.
صادقی با اشاره به برنامه های وزارت مسکن و شهرسازی در این حوزه بیان داشت: یکی از برنامه های جدی ما این است که ضمن احیاء این بافت اصیل و با ارزش که برگرفته از فرهنگ اصیل اسلامی ایرانی است هم به بحث میراث فرهنگی پرداخته و هم اینکه ساختمانهای احداث شده را در مقابل حوادث طبیعی و غیرمترقبه مقاوم کنیم.
وی گفت: با توجه به اینکه به جای هر واحد مسکونی فرسوده سه تا پنج واحد جدید ساخته می شود بنابراین اجرای این طرح از لحاظ ارزش افزوده نیز دارای توجیه است که البته باید توجه داشت که نقش و میزان همکاری مردم برای اجرای هر چه بهتر طرح مرمت و بازسازی بافتهای فرسوده بسیار مهم است و ما در راستای افزایش همکاری های مردم پرداخت تسهیلات با بهره پایین را در دستور کار قرار داده ایم.

بازسازی ۴۰ هزار واحد بافت فرسوده در سال جاری
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران شهری کشور یادآور شد: در سال جاری و برای بهسازی و مرمت ۳۰ هزار واحد مسکونی اعتباری بالغ بر چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال در نظر گرفته شده است که البته در صورت مراجعه مردم و همچنین جذب کامل، این اعتبار قابل افزایش خواهد بود.
صادقی با اشاره به نحوه تخصیص این میزان اعتبار به استانهای مختلف کشور افزود: اعتبار ویژه پرداخت تسهیلات به متقاضیان بازسازی بافتهای فرسوده بر اساس میزان مشارکت استانها در کشور توزیع شده و هر استانی که بتواند سهمیه خود را جذب کند اعتبارات بیشتری خواهد گرفت.

ساخت ۱۳۰ هزار واحد مسکن در بافت های فرسوده در سال آینده
وی خاطرنشان کرد: بر اساس بررسیهای صورت گرفته در بودجه سال آینده کشور اعتبارات مورد نیاز برای پرداخت تسهیلات به ۱۳۰ هزار واحد مسکن در بافتهای فرسوده در نظر گرفته می شود که امیدواریم با افزایش همکاریهای شهرداری و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری شاهد افزایش استقبال مردم برای استفاده از این تسهیلات باشیم.
معاون وزیر مسکن و مدیر عامل شرکت مادر تخصصی عمران شهری اظهار داشت: در حال حاضر شهرداری تهران تعامل بسیار خوبی برای مرمت و بازسازی بافتهای فرسوده را دارد به نحوی که میزان عوارض ساخت و ساز در این محلات را کاملا رایگان کرده است و امیدواریم که این مهم در سایر شهرهای کشور نیز اجرا شود.
صادقی با اشاره به همکاری و تعامل تمامی دستگاه های متولی امور شهری در خصوص اجرای هر چه بهتر طرح بازسازی و مرمت بافتهای فرسوده در کشور بیان داشت: با توجه به اینکه در حال حاضر مدیریت واحد شهری در کشور عملیاتی نشده است بنابراین تمامی دستگاه های دولتی به ویژه شهرداری ها باید در این بخش تلاش نمایند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.