بالای بودن قیمت تمام شده، مانع جهانی شدن کاشی و سرامیک ایران

0

در حالی که ایران پنجمین تولید کننده کاشی و سرامیک در جهان است اما به جای سه درصد تنها دو صدم درصد تولیدات کشور به خارج صادر می شود.
محمد روشنفکر رییس هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان کاشی و سرامیک گفت: در مجموع ۸۶ واحد تولید سرامیک و کاشی در ایران سالانه ۳۲۰ میلیون مترمربع تولید می کنند که از این میزان ۲۵۰ میلیون مترمریع مصرف داخلی و ۳۰ تا ۳۵ میلیون مترمربع صادر می شود و بقیه در دست تولیدکنندگان می ماند.
رییس هیات مدیره انجمن تولید کنندگان کاشی وسرامیک برای افزایش صادرات کاشی و سرامیک بر ضرورت عزم و اراده ملی تاکید کرد و گفت: تنها با عزم و اراده ملی است که می توانیم با رفع موانع صادراتی بازارهای هدف را تسخیر کنیم.
روشنفکر عدم عضویت ایران در سازمان جهانی تجارت، بالا بودن نرخ تسهیلات بانکی و هزینه های بالای بیمه ای را از موانع مهم صادرات کاشی و سرامیک عنوان کرد و افزود:با پرداخت هزینه های یادشده ، قیمت تمام شده کاشی و سرامیک افزایش می یابد به طوری که تولیدکنندگان ایرانی نمی توانند در بازارهای جهانی رقابت کنند.
وی با بیان آنکه هم اکنون ۳۰ تا ۳۵ درصد تولیدات کاشی و سرامیک ایران به کشور های همسایه عراق، ارمنستان، گرجستان و کشور های آسیای میانه صادر می شود، تصریح کرد، بازار این کشورها از ثبات لازم برخوردار نیست و بهتراست دست اندرکاران برای صادرات محصولات کاشی و سرامیک به بازارهای با ثبات و ماندگار بیشتر تلاش کنند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.