بامبوی سیاه، از طبیعت تا ساختمان‌سازی

0

بامبو، به‌عنوان یکی از مصالح ساختمانی، ماده‌ای مقاوم، همه‌کاره و سازگار با محیط زیست است. به‌علاوه تنوع زیادی در مورد قطر و ارتفاع آن وجود دارد و می‌توان در مصارف گوناگون از بامبو استفاده کرد. در مورد رنگ چطور؟ بله بسیاری از معماران و فعالان عرصه ساخت‌وساز از بامبوی بلوند استفاده می‌کنند. این نوع بامبو، رنگی بین زرد و قهوه‌ای دارد و به‌وفور یافت می‌شود. همین در دسترس ‌بودن و راحتی برداشت بامبوی بلوند باعث می‌شود بیشتر از موارد مشابه مورداستفاده قرار گیرد. اما ما اینجا بامبوی سیاه را به شما معرفی می‌کنیم.

این نوع بامبو دیرتر رشد می‌کند و تنوع رنگی آن از قهوه‌ای تیره تا سیاه است. البته باید به محل رشد بامبو هم دقت کرد. تئوری‌های زیادی در مورد رنگ تیره این بامبوها وجود دارد. آریف ربیک (Arief Rabik)، یکی از کارشناسان حوزه مدیریت و تولید در جنگل‌های بامبو است و می‌گوید ریشه این رنگ تیره، یک جهش ژنتیکی است که باعث می‌شود گیاه در سیستم جنگل صاحب برتری شود و با رنگ تیره‌اش، میزان بیشتری از نور خورشید را جذب کند. جالب است بدانید در برخی مناطق جهان، بامبوی بلوند را با کمک آتش یا نفت و روغن به رنگ سیاه درمی‌آورند.

اما این کارشناس در ادامه هشدار می‌دهد که نباید فریب رنگ زیبای بامبوی سیاه جوان را خورد چون این نوع بامبو علی‌رغم ظاهر زیبا و سالمش، آماده استفاده در صنعت ساخت‌وساز نیست: «بامبوی جوان به‌سادگی ترک می‌خورد. بامبوی جوان، نی‌شکر است نه بامبو.»

از بامبوی سیاه می‌توان در بخش‌های مختلف بنا استفاده کرد: از ساختار تا نما، از کف تا دیوارها و پله‌ها. از بامبوی سیاه با قطر ۱۵سانتیمتر و ضخامت ۱۵میلیمتر می‌توان به‌عنوان یکی از مصالح اصلی در ساخت‌وساز بهره گرفت. معمولا در این موارد از بامبوهای ۱۸متری استفاده می‌شود ولی می‌توان بامبوهای سیاه ۲۰متری با قطر بیشتر از ۲۰سانتیمتر هم پیدا کرد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.