بانک مرکزی با صنعت ساخت و ساز بداخلاقی‌ می کند

0

اگر ساخت و ساز صورت بگیرد و در کنار آن سقف تسهیلات بالا رفته و در پی آن قدرت خرید مردم افزایش یابد یک بازی برد ـ‌ برد رقم می‌خورد به طوری که هم مشکل مسکن مردم حل می‌شود و هم تولیدکننده از انگیزه کافی برای تولید برخوردار می‌شود.
به گزارش consbank به نقل از ایسنا، مجتبی بیگدلی نایب رییس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور، اظهار کرد: معمولا در دوران رکود تصمیم‌سازان و نهادهای تصمیم گیرنده درباره ابزارهای پولی و مالی برنامه‌هایی را در جهت افزایش قدرت خرید مردم تدوین می‌کنند.
وی با اشاره به اینکه در شرایط فعلی قدرت خرید مردم مکفی نیست، تصریح کرد: در کشورهای اطراف ایران مانند ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس سقف تسهیلات بانکی برای تولید مسکن حدود ۷۰ درصد قیمت یک واحد مسکونی است این درحالی است که متوسط تسهیلات خرید مسکن در کشور ما کمتر از ۱۵ درصد است.
نایب رییس کانون سراسری انبوه سازان کشور گفت: به دلیل اینکه صنعت مسکن و ساختمان در حالت تعطیلی به سر می‌برد، اقتصاد کشور نیز در حالت نیمه تعطیل است چراکه هرکسی که با الفبای علم اقتصاد آشنایی دارد به وضوح می‌داند که تعطیلی صنعت مسکن و ساختمان به معنای تعطیلی اقتصاد کشور است.
بیگدلی در ادامه با بیان اینکه این مساله به میزان کافی مورد توجه قرار نگرفته و سیستم بانکی نیز آنطور که باید به وظایف خود عمل نکرده است، اظهار کرد: بانک مرکزی نیز به بسته سیاستی نظارتی خود که در آن به پرداخت تسهیلات بدون سپرده‌گذاری به مبلغ ۲۵ میلیون تومان برای تولید و ۱۵ میلیون تومان برای خرید مسکن اشاره شده بود عمل نکرد ودر نتیجه به وضعیت بازار دامن زد.
نایب رییس کانون سراسری انبوه‌سازان خاطرنشان کرد: بانک مرکزی باید به اجرای بسته‌ سیاستی و نظارتی خود پایبند باشد و سقف تسهیلات خرید و تولید مسکن را افزایش دهد.
وی تاکید بر افزایش قیمت در صورت اختصاص دادن تسهیلات به صنعت مسکن و ساختمان را سیاستی عبث دانست و ادامه داد: تعطیلی وام خرید مسکن به این دلیل که باعث تورم در جامعه می‌شود عقلایی نیست چراکه اکنون نیز تورم در جامعه وجود دارد.
رییس انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان کشور گفت: در زمان رکود باید سیاست‌های تکمیلی اعمال می‌شد و نرخ سود بانکی نیز کاهش می‌یافت.
وی با بیان اینکه باید برای تولیدکنندگان مشوق در نظر بگیریم، ادامه داد: سقف تسهیلات باید حداقل به ۵۰ میلیون تومان برسد تا بازار را دچار تحرک کند.
بیگدلی گفت: تسهیلات بانکی در پروسه تولید مسکن قابل ردگیری است و تعداد پروژه‌هایی که وام بانکی خود را بازپرداخت نکرده‌اند به انگشتان دست نمی‌رسد.
نایب رییس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور افزود: صنعت ساختمان علاوه بر اینکه سودزا است، امکان بازگشت سرمایه مردم در آن در هر لحظه وجود دارد.
رییس انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان کشور با تاکید بر اینکه میزان تسهیلات باید افزایش یابد تا بازار اقتصادی کشور تکان بخورد، اظهار کرد: تنها راه برون رفت از کرختی و یخبندانی که اقتصاد کشور با آن روبرو است، ایجاد شوک مثبت در بازار مسکن است.
وی با بیان اینکه ایجاد این شوک در گرو افزایش سقف تسهیلات تولید و خرید مسکن است، گفت: بانک مرکزی بداخلاقی خود را با این صنعت کنار بگذارد.
بیگدلی ادامه داد: بر اثر اجرای طرح هدفمندکردن یارانه‌ها صنعت ساختمان نیز مانند سایر صنایع با شوک قیمتی روبرو می‌شود اما برای پیشگیری از این مشکل نیز راه حل مقطعی، افزایش سقف تسهیلات تولید است که باعث می‌شود سرمایه‌گذار در این عرصه حضور داشته و سرمایه‌های خود را از این بازار خارج نکنند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.