بانک مرکزی: ساخت‌و‌ساز در شهرها نصف شد

0

بانک مرکزی گزارشی درباره اوضاع ساخت مسکن در کشور منتشر کرده که آمارهای موجود در آن از کاهش شدید حجم عرضه به بازار مسکن طی دوسال آینده حکایت دارد. طبق این گزارش، صدور مجوز ساخت مسکن در کل مناطق شهری کشور، ۴۳‌درصد افت کرده است و از ۲۰۰‌هزار واحد در بهار ۸۷ به ۱۱۳‌هزار واحد در بهار ۸۸ رسیده است.
با فرض اینکه، این مجوزها بعد از دوسال تبدیل به واحد مسکونی شده و آماده عرضه به بازار مسکن شود، در این صورت وجود انبوهی از تقاضای بدون پاسخ در سال ۹۰ که گفته می‌شود سال اوج تقاضای مسکن است، بازار را با بحران جدیدی روبه‌رو خواهد کرد که احتمالا نتیجه‌ای جز التهاب قیمت‌ها به دنبال نخواهد داشت.
جدیدترین گزارش بانک مرکزی درباره وضعیت ساخت مسکن در کشور نشان می‌دهد صدور پروانه ساختمانی در کل مناطق شهری طی سه ماه اول امسال ۸/۳۶‌درصد کاهش پیدا کرده است. این رقم برای تهران و شهرهای بزرگ نیز صورت خوشی ندارد. بطوری که طبق اعلام بانک مرکزی تعداد پروانه‌هایی که در بهار امسال برای ساخت آپارتمان‌های مسکونی در پایتخت و شهرهای بزرگ صادر شده به ترتیب ۱/۶۲‌درصد و ۴۴‌درصد کاهش پیدا کرده است.
این گزارش رسمی که از کاهش میل به ساخت وساز حکایت دارد هشداری است به مسوولان نسبت به اینکه در دو سال آینده کشور با کمبود شدید عرضه در بازار مسکن روبه‌رو خواهد شد.
براساس گزارش بانک مرکزی، در سه ماه اول امسال، ۲‌هزار و ۵۷۶ فقره پروانه ساختمانی در تهران، ۷‌هزار و ۴۶۶ فقره پروانه در شهرهای بزرگ و ۳۴‌هزار و ۶۹۳ پروانه در مناطق شهری صادر شده است.
در این مدت، نه تنها تعداد ساخت‌وسازها کم شده است، بلکه ساختمان‌های جدید کوچکتر هم شده است بطوری که سطح زیربنای پروانه‌های صادر شده در کل کشور ۷/۴۱‌درصد کاهش پیدا کرده است.
ساختمان‌هایی که در بهار امسال برای تهران مجوز ساخت گرفته‌اند به لحاظ متراژ ۴۷‌درصد کوچکتر شده‌اند. سطح کل زیربنای همه ساختمان‌هایی که در شهر تهران در این مدت مجوز ساخت گرفته‌اند ۳‌میلیون و ۵۵۶‌هزار مترمربع است. این رقم برای کل مناطق شهری و همچنین شهرهای بزرگ به ترتیب ۱۷ میلیون و ۶۲۸‌هزار مترمربع و ۴‌هزار و۲۹۹ مترمربع است.

سهم تهران از ساخت‌‌ مسکن

به گزارش دنیای اقتصاد، شهر تهران اگرچه بیشترین حجم تقاضای مسکن را به نسبت سایر شهرها در خود جا داده است، اما تنها ۷‌درصد از کل پروانه‌های ساختمانی که در بهار امسال در کل کشور صادر شده متعلق به تهران بوده است.
در شهر تهران از کل مجوزهایی که برای ساخت آپارتمان مسکونی در سه ماه اول امسال صادر شده، ۴۱‌درصد مجوزها برای ساختمان‌های ۴‌طبقه، ۴۹‌درصد برای ۵‌طبقه و بیشتر و مابقی برای ساختمان‌های زیر ۴ طبقه بوده است. همچنین در کل مناطق شهری بیشترین مجوزها برای آپارتمان‌های دو طبقه صادر شده است که ۷/۳۴‌درصد بوده است.

مجوز ساخت برای ۱۱۳‌هزار واحد

بر اساس این گزارش ، در سه ماه اول امسال، طبق پروانه‌های ساختمانی صادر شده و متراژ زیربنای موجود در پروانه‌ها، پیش‌بینی شده ۱۱۳‌هزار و ۹۶واحد مسکونی در کل مناطق شهری ساخته شود این درحالی است که در مدت مشابه سال قبل برای ۱۹۹‌هزار و ۷۵۲‌واحد مسکونی مجوز ساخت صادر شده بود.
مقایسه این دو آمار از کاهش ۴۳‌درصدی در تولید مسکن حکایت دارد.در شهر تهران تعداد واحدهای مسکونی که در بهار امسال برای ساخت آنها مجوز صادر شده ۶۰‌درصد کاهش پیدا کرده است بطوری که در این مدت برای ۱۸‌هزار و ۴۳۹‌واحد مسکونی پروانه ساخت صادر شده است. در بهار پارسال برای ۴۵‌هزار و ۶۵۳‌واحد مسکونی پروانه صادر شده بود.
براساس گزارش بانک مرکزی، در همین مدت در شهرهای بزرگ نیز تعداد واحدهای مسکونی که مجوز ساخت برای آنها صادر شده ۵۰‌درصد کاهش پیدا کرده و به ۲۵‌هزار و ۴۵۳واحد رسیده است.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.