بانکها بیشتر چطور وام داده‌اند؟/ اجاره به شرط تملیک رکورد شکست

0
به گزارش Consbank  مانده تسهیلات اعطایی بانکها و موسسات اعتباری تا پایان خردادماه سال جاری با رشد ۱٫۳ درصدی نسبت به اسفندماه سال گذشته به بیش از ۵۰۶ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است.

این در حالی است که مشارکت مدنی با وجود کاهش ۱٫۵ درصدی در پایان سه ماهه سال جاری نسبت به اسفند سال قبل، بیش از ۱۹۶ هزار و ۲۶۹ میلیارد تومان بالاترین میزان در پرداخت تسهیلات را به خود اختصاص داده است.

همچنین فروش اقساطی بعد از مشارکت مدنی عقودی است که بیشترین تسهیلات در قالب آن پرداخت شده و در مانده‌گیری حسابها در جایگاه دوم قرار دارد. تسهیلات اعطایی بانکها و موسسات اعتیاری در قالب فروش اقساطی نسبت به پایان سال قبل ۲٫۴ درصد افزایش یافته مانده آن به ۱۴۸ هزار و ۳۰۵ میلیارد تومان رسیده است.

اما قرض الحسنه که این روزها از شرایط مناسبی برخوردار نبوده و دولت و بانک مرکزی را برای پرداخت تسهیلات ازدواج با کمبود منابع مواجه کرده در پایان سه ماهه سال جاری در مقایسه با پایان سال گذشته با کاهش ۲٫۱ درصدی همراه بوده و به ۲۵ هزار و ۵۳۵ میلیارد تومان کاهش یافته است. با این وجود قرض الحسنه سومین عقدی است که بیشترین تسهیلات دهی بانکها و موسسات اعتباری در قالب آن انجام شده است.

بنابر آخرین آمارهای بانک مرکزی، جعاله با رشد ۱٫۶ درصدی در پایان سه ماهه اول سال جاری پرداخت بیش از ۲۵ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از تسهیلات بانکها را بر عهده داشته است.

در عین حال بانکها و موسسات اعتباری حدود ۱۴ هزار و ۱۴۰ میلیارد تومان از تسهیلات خود را در قالب عقد مضاربه پرداخته‌اند که مانده آن تا ابتدای تیرماه نشان می‌دهد که سه درصد کاهش یافته است.

سرمایه‌گذاری های مستقیم بانکها و موسسات اعتباری در پایان خردادماه امسال حدود دو درصد رشد داشته و مانده تسهیلات دهی بانکها و موسسات در قالب این عقود به حدود ۴۷۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

اما بیشترین رشد در پرداخت تسهیلات مربوط به وام دهی در قالب اجاره به شرط تملیک است که با افزایش ۹٫۹ درصدی به بیش از ۲۷۰۰ میلیارد تومان رسید .

همچنین پرداخت وام در قالب مشارکت حقوقی از اسفندماه سال گذشته تا خرداد امسال بیش از ۱۰ درصد کاهش یافته که بیشترین رشد منفی را به همراه داشته است. براین اساس مانده تسهیلات دهی بانکها در قالب این عقد نیز به ۱۴ هزار و ۲۱۸ میلیارد تومان کاهش یافته است.

در عین حال سلف هم از دیگر عقودی است که تسهیلات دهی بانکها در قالب آن کاهش بیش از شش درصدی داشته و در پایان خرداد به ۱۶۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

منبع: ایسنا

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.