بانک مرکزی : درآمد خانوارهای شهری ۲ برابر شد

0

بانک مرکزی اعلام کرد: متوسط درآمد ناخالص سالانه یک خانوار در دولت نهم نسبت به دولت هشتم دو برابر افزایش یافت.
به گزارش ConsBank به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت، بانک مرکزی در تازه ترین گزارش خود از بودجه خانوار در مناطق شهری ایران طی سال ۱۳۸۷ اعلام کرد: میزان تغییر متوسط هزینه خالص سالانه خانوارهای شهری از ۳ / ۱۹ درصد طی دولت هشتم (سال‌های ۱۳۸۰ تا پایان۱۳۸۳) به ۶۲ / ۱۸ درصد طی دولت نهم (سال‌های ۱۳۸۴ تا پایان ۱۳۸۷) کاهش یافت.
همچنین میزان متوسط رشد هزینه ناخالص سالانه خانوارهای شهری در دولت هشتم ۱۹درصد بوده که در دولت نهم به ۳ / ۱۸درصد کاهش یافته است.
براساس این گزارش درصد تغییر میانگین هزینه خالص سالانه یک خانوار طی دولت هشتم حدفاصل سال های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۳ به ترتیب ۴ / ۱۶ ، ۷ / ۲۴، ۲ / ۱۴ و ۹ / ۲۱ درصد بوده در صورتی که درصد تغییر میانگین هزینه خالص سالانه یک خانوار طی دولت نهم یعنی حدفاصل سال های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۷ به ترتیب ۸ / ۱۲، ۱/ ۱۷، ۸/ ۲۷ و ۸/ ۱۶درصد بوده است.
همچنین متوسط درآمد ناخالص سالانه خانوار از ۵ میلیون و ۵۶۶ هزار و ۲۲۹ تومان در سال آخر دولت هشتم (۱۳۸۳) به ۱۱ میلیون و ۳۱۸ هزار و ۲۱۷ تومان در سال آخر دولت نهم(۱۳۸۷) رسیده که مبین رشد ۱۰۳ درصدی متوسط درآمد ناخالص خانوار در دولت نهم نسبت به دولت هشتم است. به عبارت دیگر در ۴سال فعالیت دولت نهم متوسط درآمد ناخالص خانوارهای شهری بیش از ۲برابر شده است.
براساس اعلام بانک مرکزی و به منظور ارزیابی دقیق‌تر از عملکرد دولت‌های هشتم و نهم در افزایش سطح زندگی شهروندان، نسبت متوسط درآمد ناخالص سالانه یک خانوار به متوسط هزینه ناخالص یک خانوار در سال ۱۳۸۳ یعنی سال پایانی دولت هشتم ۲/ ۹۴ درصد بوده است. این در حالی است که این رقم در سال پایانی دولت نهم یعنی سال ۱۳۸۷ به ۳ / ۹۸ درصد بهبود پیدا کرده است.
آمار و ارقام فوق، بیانگر بهبود سطح زندگی در دولت نهم است. یعنی هرچند سطح هزینه‌ها افزایش یافته اما در مجموع، میزان درآمد خانوارها نسبت به دوره قبل رشد بیشتری داشته و موجب کاهش کسری بودجه خانوارها نسبت به هزینه‌ها شده است. توجه ویژه دولت به عدالت اقتصادی به خصوص توسعه مناطق محروم، افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان، توجه به رفع معضل بیکاری با اجرای طرح هایی از قبیل بنگاه زودبازده و هدایت تسهیلات بانکی به سمت فعالیت های مولد و تولیدی را می توان از جمله دلایل موفقیت دولت در کاهش هزینه ناخالص خانوار در کشور محسوب کرد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.