بانک مرکزی در اعلام نرخ تورم صادق نیست

0

نماینده سابق کارفرمایان در اجلاس سازمان جهانی کار با بیان اینکه بانک مرکزی با تغییر اعداد از تورم نقطه به نقطه و متوسط قیمتها به دنبال اعلام کاهش نرخ تورم است گفت: روش تعیین حداقل دستمزد کارگران باید تغییر کند.
به گزارش consbank به نقل از مهر، عباس وطن پرور با بیان اینکه سالها در مورد دستمزد نگاه درست و علمی صورت نگرفته است، اظهار داشت: با توجه به مسائل اقتصاد جهانی و شرایطی که بر وضعیت اقتصاد داخلی سایه افکنده است، مسئله دستمزد کارگران به چالشی بین دو گروه کارگر و کارفرما تبدیل شده و راه حلی که بتوان برای هر دو گروه مناسب باشد، وجود ندارد.
وطن پرور ادامه داد: بانک مرکزی در اعلام نرخ تورم که در روزهای گذشته نرخ پایان دی ماه سالجاری را ۱۲٫۲ درصد اعلام کرد، نرخ نقطه به نقطه را درنظر نمی گیرد و این در حالی است که در سال گذشته از طریق اعلام نرخ تورم نقطه به نقطه به ضرر کارگران، تورم واقعی را کمتر نشان داد.
وی خاطر نشان کرد: شاید یکی از دلایلی که اخیرا از سوی بانک مرکزی اعلام شده که دیگر نرخ تورم نقطه به نقطه در محاسبات بیان نمی شود، سیر صعودی آن در ۲ ماه اخیر باشد تا جایی که به نظر بسیاری از اقتصاددانان بزرگ نرخ تورم نقطه به نقطه هم اکنون بالای ۲۵ درصد است. این فعال کارفرمایی با بیان این نکته که بانک مرکزی در بیان نرخ تورم واقعی با استفاده از واژه های نقطه به نقطه و متوسط رشد قیمتها، از بیان نرخهای واقعی تورم امتناع می ورزد و در اعلام نرخ تورم صادق نیست ، افزود: حال که شرایط اینگونه است کارگران و کارفرمایان بهتر است بنشینند و با همفکری فرمول جدیدی را برای تعیین حداقل دستمزد سالیانه تعیین کنند.
وطن پرور با ذکر این نکته که قانون بودجه سال ۸۹ به سمت و سوی توسعه واردات است تا حمایت از تولید داخل، بیان داشت: در همین خصوص دولت برای پاسخ به نیازهای مصرفی مردم مجبور است واردات را افزایش دهد که نتیجه، افزایش نرخ بیکاری در سالهای آینده خواهد بود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.