بتن‌هایی با ۵ برابر مقاومت بیشتر

0

بتن‌هایی با 5 برابر مقاومت بیشترتولید مصالح مقاوم با پایداری بالا همواره ذهن پژوهشگران را به خود معطوف کرده است. هرچند ساخت و تولید چنین مصالحی وقت و هزینه زیادی می‌برد و به آزمایش‌های زیادی نیاز دارد اما نتیجه آن همواره راهگشا بوده است. به تازگی محققان دانشگاه مونتانا (Montana State University) در آمریکا موفق به ساخت بتن‌هایی با ۵ برابر مقاومت بیشتر شدند. این بتن‌ها ۵ برابر مقاوم‌تر از بتن‌های معمولی است و توانایی تحمل وزن حدود ۹هزار کیلوگرم را دارد.

بتن‌هایی با 5 برابر مقاومت بیشترتیم تحقیقاتی دانشگاه مونتانا حدود دو سال برای دستیابی به فرمول مقاوم‌سازی بتن‌ها وقت صرف کرده است. محصول این پروژه بتن‌هایی است که بسیار مقاوم است و کاربردهای زیادی در ساخت‌وساز خواهد داشت. یکی از نخستین مشتریان نوع جدید بتن‌ها، اداره حمل‌ونقل ایالتی مونتاناست که تصمیم دارد این بتن‌های فوق‌العاده مقاوم را در بازسازی پل‌های ایالت به کار برد. این اداره در طول تحقیقات پروژه چه به عنوان مشاور و چه به عنوان حامی مالی طرح در کنار تیم تحقیقاتی حضور داشته است. هزینه بالای تولید که ۲۰برابر بیشتر از هزینه تولید بتن‌های معمولی است از جمله مهم‌ترین مشکلات پیش پای پژوهشگران بود.

بتن‌هایی با 5 برابر مقاومت بیشتراما محققان توانستند بر این مشکل غلبه کنند و راهی برای کاستن از هزینه نهایی تولید بیابند. جدا از مواد به کار رفته برای ساخت محصول نهایی، زمان کمتری برای کارگذاری این بتن‌ها در ساختمان‌ها و پل‌ها صرف می‌شود که اگر عمر طولانی‌تر آن‌ها را نیز در مقایسه با بتن‌های معمولی حساب کنیم هزینه نهایی به شدت کاهش می‌یابد. بتن‌های ساخته شده توسط تیم تحقیقاتی دانشگاه مونتانا در شرایط مختلف آب‌وهوایی نیز آزموده شده‌اند. اگرچه این محصول هنوز به تولید انبوه نرسیده و مراحل پژوهش‌های نهایی را پشت سر می‌گذارد، شهرهای زیادی چه در ایالت مونتانا و چه خارج از این ایالت زیبا در پی استفاده از این بتن‌ها در پروژه‌های ساختمان‌سازی و مقام‌سازی ابنیه و پل‌ها هستند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.