بتن روباتیک

0
به گزارش Consbank، «رون کالور» و «ژوزف سرافیان» محققان دانشگاه کالیفرنیا با بهره‌مندی از روش‌های معمول معماری روبات‌هایی با بیش از ۲۰۰ حسگر هوشمند طراحی کردند که با قرار گرفتن در برابر یکدیگر حجم و فرم مورد نظر بتن را که پیشتر نقشه آن از سوی طراح صنعتی یا معمار به دستگاه داده شده است. 
فرایند سریع گردش بازو‌های روباتیک و تولید بتن گرچه سرعت و بهینه‌سازی زمانی بی‌نظیری به دنبال دارد اما موارد امنیتی ویژه نیز می‌طلبد. طبق آمار زمانی این گروه تحقیقاتی برای ساخت یک سازه یک‌ متر در یک متر تنها زمان ۴۵ دقیقه کافیست تا طراح به خروجی مورد نظر خود دست یابد. 
کالور و سرافیان به‌منظور بالابردن سطح امنیت خروجی‌های این سامانه ابتکار ویژه دیگری به خرج داده‌اند که تأثیر بسیار زیادی در مقاوم‌سازی‌های حجم‌های نهایی خواهد داشت. افزودن پلیمر فایبرگلاس به ترکیب بتن علاوه‌بر اینکه در جریان تسریع فرم‌دهی کمک می‌کند، از قوای ساختمان سازه تا حد بسیار زیادی حفاظت خواهد کرد. همچنین باید به شاخص توسعه پایدار این شیوه ساخت سازه‌های بتنی اشاره کنیم. 
به گفته سرافیان این شیوه پیشرفته ساخت‌و‌ساز آینده صنعت ساختمان را رقم خواهد زد و در نتیجه آن موضوع سرعت در اجرا تا حد بسیار زیادی افزایش خواهد داشت. رشد طراحی‌های پارامتریک در معماری جدید و کاهش بهره‌وری از طر‌ح‌های ساخت‌و‌ساز سنتی رفته‌رفته بستر را برای ورود شیوه‌های نو آماده می‌کند. 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.