بتن شب‌تاب

0
به گزارش Consbank، خوزه کارلوس روبیو آوالوس (José Carlos Rubio Avalos) دانشمند مکزیکی نوعی بتن شب‌تاب تولید کرده است که چشم‌انداز شهر‌ها را در شب تحت تأثیر قرار می‌دهد. این بتن در طول روز نور دریافتی از خورشید را جذب کرده و در طول شب آن را منتشر می‌کند. این محصول کارایی‌های متنوعی خواهد داشت و از آن برای روشنایی خیابان‌ها، مشخص کردن خطوط جاده‌ها، روشن کردن پیاده‌رو‌ها و مسیر‌های مخصوص دوچرخه‌سواری، شب‌تاب کردن نمای سازه و همچنین داخل ساختمان‌ها استفاده می‌شود. 
روبیو آوالوس برای ساخت این بتن، موادی که نور را طی روز جذب و در شب منتشر می‌کند به ترکیب سیمان اضافه کرده است. ساختار بتن‌های معمولی به شکلی است که نور را جذب نمی‌کند و بازتاب می‌کند و این مواد در آن عمل نمی‌کند. برای حل این مشکل روبیو آوالوس تغییراتی در ساختار سیمان ایجاد کرده است. برای ساخت بتن، نخست سیمان با آب مخلوط می‌شود و حالتی خمیری به خود می‌گیرد. داخل این خمیر کریستال‌هایی تشکیل می‌شود که موجب بازتاب نور خواهد شد، بدین ترتیب نور جذب بتن نمی‌شود. روبیو آوالوس با جدا کردن این کریستال‌ها از سیمان آن را به شکلی تغییر داد که نور را جذب ‌کند. با ایجاد این تغییرات نور از سطح بتن عبورکرده و جذب مواد شب‌تاب داخل بتن می‌شود. 
به گفته روبیو آوالوس این بتن تا زمانی که اشعه‌های ‌UV به آن برسد، کارایی خواهد داشت و حتی در آب‌و‌هوای ابری و فضا‌های داخلی نیز کارایی آن پایدار می‌ماند. گفتنی است مواد شب‌تاب داخل این بتن تا ۱۰۰ سال خواص خود را حفظ خواهد کرد. این نوع جدید از بتن، قیمتی چندین برابر بتن معمولی خواهد داشت، اما لازم نیست کل سازه یا جاده از آن ساخته شود و استفاده یک لایه نازک از آن روی بتن معمولی برای رسیدن به کارایی مورد نظر کافی است. بتن شب‌تاب هم‌اکنون در دو رنگ سبز و آبی ساخته شده است، ولی روبیو آوالوس قصد دارد، سه رنگ سفید، قرمز و بنفش را نیز به تولید برساند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.