بحران بهداشتی پس از زمین لرزه ویرانگر در هائیتی

0

یک زمین لرزه می‌تواند برای هر کشور ویران کننده و مرگبار باشد اما برای هائیتی که ۸۰ درصد مردم آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند و از نظر شرایط بهداشتی جزو کشورهایی است که وخیم‌ترین و بدترین وضعیت را در جهان دارند، یک بلای طبیعی می‌تواند مشکلات و بحران غیرقابل تصوری را به وجود آورد.
به گزارش consbank ، روزنامه نیویورک تایمز در گزارش جدیدی می‌نویسد: هائیتی فقیرترین کشور در نیمکره غربی است و طبق آمار دفتر برنامه ایدز سازمان ملل، این کشور بالاترین سرانه بار ابتلا به بیماری سل در کارائیب و منطقه آمریکای لاتین را دارد و پس از ایدز، بیماری سل دومین عامل مرگ و میر ناشی از امراض عفونی است. همچنین بیماری دیگری چون اسهال، مالاریا و بیماریهای تنفسی از دیگر عوامل مهم مرگ و میر در این کشور هستند. علاوه بر این، طبق آمار یونیسف، هائیتی بالاترین نرخ مرگ و میر نوزادان و کودکان زیر ۵ سال و مادران را در نیمکره غربی دارد. در چنین شرایط وقوع یک زلزله ویرانگر با این همه تلفات اوضاع را وخیم‌تر کرده است.
به گزارش ایسنا، خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داد: یکی از مشکلات فزاینده در این شرایط مساله بهداشت است. کمبود آب و غذای سالم و تمیز در هائیتی پس از زلزله، نگرانی‌های زیادی نسبت به گسترش شیوع اپیدمی‌ها ایجاد کرده است که احتمال می‌رود به سرعت بین یک میلیون بی‌خانمان پس از زلزله شیوع پیدا کند. برای مثال بیماریهایی چون تب دانگ و مالاریا هم اکنون در مناطق زلزله زده در حال افزایش است؛ به طوری که برخی از بیمارستانها گزارش داده‌اند که حدود نیمی از کودکان بیمار به این امراض عفونی نیز مبتلا شده‌اند. مقامات می‌گویند؛ آنچه به وخیم شدن شرایط بهداشتی دامن می‌زند فصل بارندگی است چون در این فصل نقطه اوج فعالیت پشه‌ها است که می‌توانند بیماری را منتشر کنند.
روزنامه گاردین در این باره نوشت: پزشکان هائیتی نسبت به شیوع مالاریا و حصبه با فرا رسیدن فصل بارندگی در این کشور در بین بی خانمان‌ها و مجروحان و زلزله زدگان ابراز نگرانی کرده‌اند. اکنون شرایطی است که یک میلیون نفر در این کشور آواره هستند و بیماریها نیز در حال گسترش‌اند. پزشکان هشدار داده‌اند که اگر بارندگی آغاز شود مقابله با بیماریها مشکل‌تر خواهد شد.
یکی از پزشکان صلیب سرخ فرانسه نیز در این باره متذکر شد: ما نگران همه‌گیری حصبه و مالاریا در چنین اوضاعی هستیم. در حال حاضر پزشکان زیادی در هائیتی هستند اما در صورت وقوع اپیدمی مشکل بزرگی بوجود خواهد آمد و اگر به سرعت و به درستی اقدام نشود عده بسیاری خواهند مرد.
شبکه خبری ان بی سی نیز در گزارشی اعلام کرد: در حال حاضر پرسنل امدادرسان نیاز بی شمار به تجهیزات پزشکی دارند و بدون دسترسی به آب سالم و بهداشتی، بیماریهای مرگبار در ظرف چند روز گسترش خواهند یافت. در حال حاضر کمتر از یک سوم جمعیت هائیتی به تجهیزات بهداشتی دسترسی دارند و کمتر از نیمی از مردم آب شرب و سالم در دسترس دارند. ابتلا به بیماریهای اسهالی هم چنان رو به افزایش است. به علاوه شیوع مالاریا رو به افزایش است و شاید بتوان گفت بحران بهداشتی پس از زمین لرزه خیلی وخیم‌تر از خود زمین لرزه است. احتمال بروز مشکلات و امراض عفونی در مجروحان و بویژه در تماس با اجساد نگران کننده است و وضعیت را به طور غیرقابل تصوری دشوار کرده است. نجات جان بسیاری از مصدومان، مجروحان و بیماران در این شرایط کار بسیار دشواری است، چون در حال حاضرهائیتی حدود ۴۵۰ هزار نفر بیمار آلوده به اچ آی وی دارد و اطمینان از خون رسانی سالم به مردم کار بسیار دشواری است.
خبرگزاری ای بی سی نیوز نیز به نقل از سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد: هیچ یک از شهرهای هائیتی سیستم فاضلاب عمومی ندارند و این بحران می‌تواند خطر شیوع بیماریهای عفونی بویژه بیماریهای واگیردار را تشدید کند، مهمترین بیماری عفونی در این شرایط اسهال باکتریایی، هپاتیت‌های A و E، تب حصبه، تب دانگ، ‌مالاریا و بیماریهای تنفسی هستند. طبق آمار یونیسف فقط ۵۰ درصد از کودکان در این کشور در برابر بیماریهایی چون دیفتری، فلج و سرخک در سال ۲۰۰۷ واکسینه شده‌اند.
سازمان جهانی بهداشت نیز تاکید کرد: جمعیت بی‌خانمان و بدون سرپناه ناچار هستند که در استراحتگاه‌های پرجمعیت تجمع کنند و این خود عاملی برای انتشار بیشتر بیماریهای واگیردار خاص است که از طریق مایعات تنفسی از فرد به فرد منتقل می‌شوند. جمعیت شلوغ در این سرپناه‌ها هم چنین احتمال انتقال مننژیت و نیز بیماریهای ناشی از آلودگی آب و هوا را در هفته‌ها و ماه‌های پس از وقوع زمین لرزه تشدید می‌کند.این سازمان از کشورهای مختلف جهان درخواست کرده تا تلاش‌های خود را از جمله کمک‌های بهداشتی و پزشکی را برای این مردم بی‌پناه و آواره افزایش دهند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.