بحران تازه در بازار مسکن دوبی

0

دولت دوبی امیدوار بود با بهره‌برداری پرهزینه از برج دوبی – بزرگ‌ترین برج چند منظوره دنیا – نگاه منفی سرمایه‌گذاران خارجی به پروژه‌های در حال ساخت این امیرنشین را منحرف کند، اما ماجرای «استقراض پنهان» از دولت ابوظبی برای تکمیل برج دوبی که به واسطه تغییر نام این برج از «دوبی» به «خلیفه» فاش شد، یک بار دیگر انگیزه پیش‌بینی‌‌های منفی درباره بازار مسکن دوبی را برانگیخت تا جایی که موسسه تحقیقات و پیش‌بینی‌های اقتصادی کشورهای عربی سه روز بعد از افتتاح برج خلیفه اعلام کرد: ارزش بازار مسکن دوبی در سال ۲۰۱۰ میلادی با کاهش ۳۰ درصدی قیمت آپارتمان و ویلا، سقوط خواهد کرد.همزمان با این پیش‌بینی، خبر رسیده که اختلاف جدی بین پیش‌خریداران و مالک برج خلیفه درگرفته است به طوری که پیش‌خریداران خواستار دریافت غرامت ناشی از افت ارزش آپارتمان‌ها شده‌اند.
از سوی دیگر یک کارشناس اقتصاد مسکن در امارات با بیان اینکه، برج خلیفه مشکلات تازه‌تری برای امیرنشین دوبی به همراه دارد، به شبکه تلویزیونی سی.ان.ان گفت: برخی از واحدهای تجاری و مسکونی این برج در سال ۲۰۰۴ که روزهای طلایی سرمایه‌گذاری در بازار مسکن دوبی به شمار می‌آمد، پیش‌فروش شد و اکنون، پیش‌خریداران خواستار دریافت غرامت بابت کاهش شدید قیمت واحدها شده‌اند. این در حالی است که پیش‌خریداران آپارتمان‌های طبقات بالای ۸۰۰ متر این برج، خود را «ورشکسته» توصیف می‌کنند.
برج دوبی ماه‌ها پیش با پاسخ مثبت حاکم ابوظبی به دولت دوبی برای تکمیل این برج، قرار بود تغییر نام دهد و سرانجام دوشنبه گذشته نام شیخ خلیفه بن‌زاید آل نهیان به عنوان نام جدید برج دوبی تعیین شد.
برج خلیفه که توسط دوبی‌ورلد بزرگ‌ترین شرکت سرمایه‌گذاری ساختمانی امارات و دو زیر مجموعه‌اش- امار و نخیل- ساخته شده بیش از ۵/۱ میلیارد دلار هزینه دربرداشته است.دولت ابوظبی بعد از اعلام ورشکستگی دوبی‌ورلد و بدهی نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلاری دوبی به موسسات مالی خارجی‌، برای کمک به تکمیل برج خلیفه اعلام آمادگی کرد.
گفته می‌شود مهم‌ترین دلیل ورشکستگی دوبی‌ورلد، کاهش بی‌سابقه قیمت مسکن در دوبی در سال ۲۰۰۹ بوده است.
سال گذشته ارزش بازار مسکن در امیرنشین دوبی، ۵۰ درصد افت کرد.اکنون امار یکی از سازنده‌های برج خلیفه امیدوار است با فروش آپارتمان‌ها و مراکز تجاری این برج، بدهی دولت ابوظبی را بپردازد.

پایان الگوی قرض‌بگیر و بسازدر دوبی
دوبی شهر رویاهای بربادرفته اعراب، این روزها سعی می‌کند به دنیا نشان دهد که همه چیز مرتب است و بحرانی در کار نبوده و نیست.
آنچه برای این کار به کمک دوبی آمده، افتتاح بلندترین ساختمان جهان در این شهر است که ابتدا برج دوبی نام داشت و اکنون برج خلیفه لقب گرفته‌است. اما این بلندترین سازه جهان که بیش از ۸۰۰ متر ارتفاع دارد را باید بدهکارترین سازه جهان هم نامید.
دوبی اکنون یکی از بدهکارترین شهرهای جهان است. اگر ابوظبی، امارت کناری آن و برادر بزرگ‌تر در میان امارات عربی، بدهی چند میلیارد دلاری دوبی را تقبل نمی‌کرد، اکنون دوبی ورشکسته به خاک سیاه نشسته بود.
برج دوبی در روز افتتاحیه به برج خلیفه تغییر نام داد. دلیل این تغییر نام هم آن است که اکنون این برج دیگر به دوبی تعلق ندارد بلکه متعلق به ابوظبی است و به همین خاطر به نام خلیفه ابوظبی نام‌گذاری شده‌است.
شیخ محمد بن راشد آل مکتوم امیر ۶۰ ساله دوبی که با بیم و امید شاهد مراسم باشکوه افتتاح این سازه و محوطه ۲۰ میلیارد دلاری اطرافش بود، امیدوار است که با این برج بتواند دوباره اعتماد سرمایه‌گذاران بین‌المللی را جلب کند و بخشی از موقعیت گذشته این بندر تجاری و تفریحی را بازگرداند، اما ضر‌ب‌آهنگ بازارهای سهام امارات نشان می‌دهد که جهان با وجود نگاهی از روی حیرت و تحسین به این سازه و مراسم افتتاح آن، شوکی را که دو ماه پیش به دوبی وارد شد هنوز فراموش نکرده است.
در ماه نوامبر سال ۲۰۰۹ اعلام شد که شرکت دوبی‌ورلد که شرکت دولتی صاحب و سازنده سازه‌های عظیم دوبی مانند همین برج و البته پروژه نخل است، توان بازپرداخت بدهی‌های خود را ندارد.
به این ترتیب الگوی اقتصادی که دوبی بر اساس آن اینچنین رشد کرده بود و تحلیلگران نام آن را الگوی قرض بگیر و بساز نام گذاشته‌اند، دچار شکست سختی شده‌است. اکنون دوبی که تا همین اواخر فخر اقتصادی جهان عرب بود، به الگوی شکست‌خورده این بخش از جهان تبدیل شده‌است.

امیدها به برج از دست رفته
تنها چند ساعت از افتتاح برج دوبی نگذشته بود که موسسه تحقیقات و پیش‌بینی کشورهای عربی در امارات اعلام کرد، قیمت مسکن در دوبی در سال ۲۰۱۰ تا ۳۰ درصد دیگر هم کاهش خواهد یافت. این قیمت‌ها در سال میلادی گذشته یعنی در سال ۲۰۰۹ تا ۵۰ درصد کاهش یافته بود. اما این اخبار و حتی بدهی ۸۰ میلیارد دلاری دوبی مانع از آن نشد که از شکوه مراسم افتتاح برج دوبی با ۱۰ هزار مورد آتش‌بازی کاسته شود. به ویژه آنکه این مراسم همزمان شد با جشن چهارمین سالگرد حکومت شیخ محمد در دوبی.
با این حال شیخ محمد پنجمین سال حکومت خود را در دوبی در حالی آغاز می‌کند که اکنون دیگر مانند سال‌های گذشته استقلال و محبوبیت ندارد و حالا بدهکار ابوظبی است.
او در مقابل پرداخت بدهی‌اش نه تنها مجبور شد بخشی از دارایی‌های باشکوه و قیمتی‌اش را واگذار کند، بلکه اکنون استقلالش را هم واگذارده است.او رویای تبدیل کردن دوبی به معادل کوچکتر نیویورک، لندن و هنگ‌کنگ را داشت. ساخت برج بلند دوبی هم با همین هدف آغاز شد.
شرکت امار سازنده این برج، امیدوار است که با شروع فروش نهایی واحدهای برج و محوطه اطراف آن، درآمدهای این شرکت به بیش از یک میلیارد دلار برسد.

واحدهای برج خلیفه متری یک میلیون دلار
قیمت یک واحد یک اتاقه در قسمت‌های بالایی این برج به ازای هر متر مربع ۲۸ هزار دلار است. البته این قیمت اولیه نیست و ممکن است رقم واقعی از این هم بیشتر باشد. بعضی گزارش‌ها حاکی از آن است که قیمت هر مترمربع از واحدهای فوقانی این برج ممکن است به متری یک میلیون دلار هم برسد.
ساخت این برج ۲۰۰ طبقه ، بیش از ۵/۱ میلیارد دلار و ۲۰ میلیون نفر- ساعت برای نخیل هزینه داشت.
از طبقه ۱۲۴ به بالاتر و در صورت صاف بودن هوا، ساکنان می‌توانند تا ۸۰ کیلومتر آن طرف‌تر را ببینند. برج خلیفه ۱۰۴۴ واحد آپارتمانی دارد که ۱۶۵ واحد آن مسکونی است.

مشکلات برج مغروض
واقعیت آن است که بدهی مستقیم و غیربانکی دوبی رقمی کمتر از ۷/۱۸ میلیارد دلار است. این رقم معادل نیمی از تولید ناخالص داخلی دوبی است. اما این رقم بدهی در دنیای عرب نادر است.
بدهی عربستان ۲۴ درصد تولید ناخالص داخلی‌اش است. البته در شرایط کنونی بحران اقتصادی، بدهی آمریکا ۶۰ درصد تولید ناخالص داخلی و فرانسه ۶۴ درصد است. اما در دوبی در طول سال‌های اخیر ساخت‌وسازها و سرمایه‌گذاری‌هایی شد که مبنای همه آنها بدهی و قرض است.به همین دلیل بر اساس بعضی روایات اکنون کل بدهی‌های این شهر به ۱۰۰ میلیارد دلار می‌رسد.
تغییر نام برج دوبی در روز افتتاحیه آن که باعث حیرت بسیاری در داخل و خارج دوبی شد، نشان می‌دهد که این برج بیش از آنکه نماد شکوه و جلال دوبی باشد نشانه از بین رفتن استقلال این شهر و وابستگی آن به برادر بزرگ‌ترش است.
۵ سال پیش وقتی طرح ساخت این برج آغاز شد، هیاهوی بسیاری به همراه داشت و تصور می‌شد که امتیاز نهایی دوبی نسبت به کلیه شهرهای لوکس جهان باشد. اما اکنون که این برج افتتاح شده چنین تصوری هم بر باد رفته‌است. اما دلیل بر باد رفتن چنین تصوری فقط این نیست که برج دوبی یا برج خلیفه، در دوران رکود و بحران اقتصادی افتتاح شده است.
برج پتروناس مالزی یا حتی امپایراستیت نیویورک هم در چنین دورانی در دهه‌های گذشته افتتاح شد. دلیل اصلی آن است که اکنون که قرار است این برج به بهره‌برداری برسد مشکلات آن تازه بروز کرده است.
جیم کرین نویسنده کتاب دوبی شهر طلا و رویای سرمایه‌داری، در گفت‌وگویی با سی‌ان‌ان در این‌باره می‌گوید: وقتی خوب به این برج نگاه کنید می‌بینید که ایده ساخت آن واقعا ایده بدی بوده است. این برج به اندازه کل شهر دوبی برق و انرژی مصرف می‌کند.
هر بار که سیفون دستشویی‌های طبقات فوقانی این برج کشیده شود، آب باید با قدرت و انرژی که بسیار هزینه‌بر است چند صدمتر به سمت آسمان پمپاژ شود.
اکثر کسانی که واحدهای این برج را از سال ۲۰۰۴ پیش‌خرید کرده بودند، به قیمت گزاف آن دوران که دوران رونق اقتصادی دوبی بود این خرید را انجام داده‌اند و حالا سرمایه‌شان هیچ بازگشتی نخواهد داشت. به ویژه در شهری که تعداد واحدهای مسکونی خالی از سکنه آن بیشتر از واحدهای مسکونی است.
تغییر ناگهانی اسم آن هم دردسر تازه‌ای برای سرمایه‌گذاران ایجاد کرده است. همه مجسمه‌ها و تصاویر و نمادهای این برج باید تغییر کنند.

مصادره بانکی در دوبی آغاز شد
اجرای پرده آخر از ماجرای بدهی‌ چند ده میلیارد دلاری امیرنشین دوبی به بانک‌ها و موسسات مالی خارجی، مطابق با آنچه طی دو سال گذشته در آمریکا رخ داد، آغاز شد.
تعدادی از بانک‌های خارجی تصمیم گرفته‌اند برای تسویه بدهی‌های پروژه‌های ساختمانی نیمه‌تعطیل در دوبی، این املاک را مصادره و حراج کنند.
موسسه بارکلی انگلیس در اولین اقدام موفق شده حکم دادگاه را برای مصادره یک پروژه مسکونی در حال ساخت در دوبی به ارزش ۱۶ میلیارد دلار اخذ کند.
این پروژه قرار است از طریق حراج به فروش برسد تا اصل بدهی مالی به این موسسه تسویه حساب شود. به گزارش خبرگزاری فارس، برخی از بانک‌های وام دهنده به دوبی، برای تسویه مطالبات خود به دادگاه مراجعه کرده و خواهان مصادره و فروش املاک صاحبانی شده‌اند که پرداخت اقساطشان به تاخیر افتاده است.
بسیاری از بانک‌های اروپایی مبالغ هنگفتی را در پروژه‌های ساختمانی در دوبی سرمایه‌گذاری کرده‌اند که به دلیل بحران اقتصادی نتوانسته‌اند بخشی از مطالبات خود را تسویه کنند. کارشناسان، حجم بدهی‌های سر رسید شده دوبی تا پایان سال ۲۰۰۹ را نزدیک به ۸۰ میلیارد دلار برآورد کرده‌اند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.