بحران دوبی به اعتبار کشورهای عربی خلیج‌فارس ضربه زد

0

نشریه اقتصادی مید با اشاره به ناتوانی دوبی در بازپرداخت بدهی ۸۰ میلیارد دلاری خود نوشت: بحران بدهی‌های دوبی به اعتبار کشورهای عربی خلیج‌فارس ضربه زد.
بر اساس این گزارش کشورهای عربی خلیج فارس در حال بررسی زیان های ناشی از طوفانی هستند که توسط دوبی ورلد به راه افتاد.ناتوانی این شرکت در بازپرداخت بدهی ۶۰ میلیارد دلاری خود تمایلی را در بانک ها برای پرداخت وام به بخش خصوصی باقی نگذاشته و این در حالی است که شرکت های صنعتی و ساختمان سازی برای پشت سرگذاشتن بحران اقتصادی جهان شدیدا به منابع مالی نیاز دارند.
کارشناسان معتقدند بحران بدهی های دوبی روند احیای اقتصاد امارات را بسیار کند خواهد کرد.
دوبی برای پیشبردن پروژه های تعریف شده خود که از آن جمله احداث فرودگاه جبل علی و منطقه جزیره ای نخیل در آب های خلیج فارس است نیازمند جلب اعتماد بانک ها می باشد.
برخی فعالان در دوبی با اشاره به تاریخ سی ساله فعالیت دوبی بر این باورند این منطقه قادر است این مشکلات را پشت سر بگذارد. در عین حال شکی نیست که وجهه دوبی نزد سرمایه گذاران خارجی خراب شده است.
بر اساس این گزارش بحران بدهی های دوبی زمانی شروع شد که شرکت دوبی ورلد که یک شرکت ساختمانی وابسته به امارت دوبی است اعلام کرد نمی تواند بدهی ۶۰ میلیارد دلاری سر رسید شده خود را بپردازد. این رقم علاوه بر ۲۰ میلیارد دلاری است که شرکت های خصوصی در دوبی به صورت وام از بانک ها گرفته و در بازپرداخت آن ناتوان مانده اند.
برخی کارشناسان معتقدند در خوش بینانه ترین حالت بحران مالی دوبی تا سال ۲۰۱۱ به طول خواهد انجامید.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.