بخشنامه دردسرساز بانک مرکزی

0

بخشنامه اخیر بانک مرکزی درخصوص شرایط صدور ضمانت‌نامه بانکی دردسرساز شد.
به گزارش ConsBank به نقل از خبرآنلاین، بانک مرکزی به تازگی بخشنامه‌ای را به بانک‌ها ابلاغ کرده که طی آن قوانین مربوط به صدور ضمانت‌نامه‌های بانکی به شدت دشوار شده است.
مسعود دانشمند عضو اتاق بازرگانی ایران در این خصوص گفت: بانک‌ها از اواخر سال گذشته روش صدور ضمانت‌نامه‌های بانکی برای افراد را تغییر دادند. شبکه بانکی در صورتی ضمانت‌نامه صادر می‌کند که ۱۰ درصد مبلغ ضمانت‌نامه را به صورت نقد و مابقی آن را سفته دریافت کند. سفته خریداری شده نیز باید توسط یکی از مشتریان اعتباری بانک امضا شود.
به گفته وی، تا پیش از ابلاغ بخشنامه جدید بانک مرکزی، ۵ تا ۱۰ درصد مبلغ ضمانت‌نامه به صورت نقدی توسط بانک دریافت و مابقی آن نیز به صورت سفته دریافت می‌شد، سفته نیز باید به امضای مدیران عامل می‌رسید.
دانشمند افزود: در صورتی که براساس بخشنامه جدید بانک مرکزی بخواهیم سفته را به امضای مشتری اعتباری بانک برسانیم، با مشکل مواجه می‌شویم زیرا یافتن چنین فردی دشوار است. از طرفی در صورت یافتن کسی که مشتری اعتباری بانک باشد و سفته را نیز امضا کند، او نیز سفته‌ای از متقاضی ضمانت‌نامه دریافت خواهد کرد که معلوم نیست سفته دریافتی را در چه محلی می‌خواهد به کار ببرد.
گویا تصمیم اخیر بانک مرکزی از جمله تصمیماتی است که در راستای مهار مطالبات معوق شبکه بانکی اتخاذ شده است. در حال حاضر آخرین آمار مطالبات معوق بانکی  48 هزار میلیارد تومان است که به معضلی برای نظام بانکی تبدیل شده است.
مسعود دانشمند که یکی از فعالان اقتصادی است با گله از بانک مرکزی معتقد است: بخشنامه اخیر این نهاد مبنی بر تغییر شرایط صدور ضمانت‌نامه بانکی به هیچ‌وجه اقدام درستی نیست.
او در پایان به بانک مرکزی توصیه کرد: به جای دشوارتر کردن شرایط صدور ضمانت‌نامه بانکی که موجب سرخوردگی متقاضی ضمانت‌نامه می‌شود، بانک‌ها را به بیمه تسهیلات پرداختی ترغیب کند. در تمام دنیا، ریسک‌های موجود بیمه می‌شوند و بانک‌های ایران نیز باید در این جهت گام بردارند.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.