بدهی خارجی تاجیکستان از بودجه سالانه این کشور بیشتر شد!

0

مسوول وام های دولتی و اموال نقدی وزارت دارایی تاجیکستان گفت: میزان وام های خارجی این کشور از بانک های بین المللی سرمایه گذار و کشورهای مختلف به بیش از بودجه دولتی این کشور در سال جاری میلادی رسیده است.
به گزارش consbank به نقل از ایرنا، "تیمور علی افغانف" در گفت و گو با خبرنگاران تاجیک افزود: وام های خارجی تاجیکستان تا ماه دوم سال ۲۰۱۰، به یک میلیارد و ۶۹۱ میلیون دلار رسیده است که برابر با ۳۵٫۸ درصد مجموع محصولات داخلی این کشور است.
دولت تاجیکستان از نهادهای سرمایه گذار بین المللی از جمله بانک جهانی، بانک توسعه آسیا، بانک اسلامی و سایر منابع خارجی حدود ۹۰۰ میلیون دلار وام دریافت کرده است.
این کشور همچنین از چین ۶۳۰ میلیون دلار، از ازبکستان هفت میلیون دلار و از ترکیه سه میلیون دلار و برای پروژه سد سنگ توده دو که به وسیله شرکتی ایرانی در حال ساخت است، نیز ۱۸۰ میلیون دلار از ایران وام گرفته است .
"شادی شبدالف" نماینده مجلس عالی این کشور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در این باره گفت: این میزان بدهی خارجی برای کشوری چون اتاجیکستان بسیار زیاد است و باید وام را در بخش هایی دریافت کنیم که برای رشد اقتصادی کشور مفید باشد نه برای ساختن کاخ و هتل ها .
هزینه ساخت کاخ موسوم به کاخ ملت تاجیکستان که دو سال پیش توسط شرکت های ایتالیایی به پایان رسید و محل پذیرایی سران خارجی در تاجیکستان است، از محل وام های خارجی تامین شده است.
با این حال افغانف مسوول وام های دولتی تاجیکستان در گفت و گو با خبرنگاران تاجیک این گونه ادعاها را رد کرد و گفت: هیچ قصر و بنای ساختمانی از وام های خارجی ساخته نشده است.
وی افزود: در بخش انرژی و صنعت ۱۱ توافقنامه به ارزش ۴۸۶ میلیون دلار، در بخش حمل و نقل ۱۸ توافقنامه به ارزش ۶۸۵ میلیون دلار، در بخش خانه سازی قراردادهایی به ارزش ۲۳ میلیون دلار و در بخش کشاورزی و آبیاری ۱۱ توافقنامه به ارزش ۱۳۲ میلیون دلار از محل این وام ها در کشور در حال اجراست .
به گفته افغانف دیگر توافقنامه ها شامل در بخش بهداشت و درمان توافقنامه هایی به ارزش ۴۶ میلیون دلار و در بخش آموزش و پرورش قراردهایی به ارزش ۴۸ میلیون دلار هستند که هزینه آنها اکثرا از محل وامهای خارجی تامین می شود.
طبق آمار یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار از یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار وام خارجی تاجیکستان در اجرای برنامه های اقتصادی و اجتماعی هزینه می شود و بنا بر این روشن نیست که نزدیک به ۲۰۰ میلیون دلار دیگر آن با چه هدفی و در کجا هزینه شده است.
در همین حال ارزش وام های خارجی تاجیکستان هر سال افزایش می یابد و این امکان وجود دارد که در سال ۲۰۱۰، حجم وام های این کشور به بیش از یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار افزایش یابد و به ۵۰ درصد حجم محصولات داخلی برسد.
این میزان بدهی بر اساس معیارهای بین المللی بسیار نگران کننده است .
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.