برج مرکزی سفارت در بانکوک

0

انقلابی به سبک تایلندی

استودیوی معماری ای‌ال-ای (AL_A) در سال ۲۰۰۹ از سوی برندگان مسابقه معتبر معماری ریبا (RIBA)؛ هویین ان‌جی (Ho-Yin Ng)، آلیس دایش (Alice Dietsch) و ماکسیمیلیانو آروسنت (Alice Dietsch) راه‌اندازی شد. این دفتر معماری از همان ابتدا برای دستیابی به اهداف جدیدی در معماری گشایش یافت. بنابراین یکی از شاخص‌های کلیدی دپارتمان منابع انسانی این گروه، جذب نیرو‌های جدید برپایه قدرت خلاقیت و انعطاف آنان در برابر پذیرش دیدگاه‌های نو و ساختار‌شکن بود. اغلب طرح‌های انتزاعی و کانسپت ای‌ال-ای در قالب کلان‌پروژه‌هایی وسیع ارائه می‌شود که نه‌تنها در سطح محله و شهر بلکه در جایگاهی ملی اهمیت پیدا می‌کند. از جمله پروژه‌های معتبر این کمپانی باید به موزه ویکتوریا و آلبرت شهر لندن (سال ۲۰۱۷)، موزه هنر، معماری و فناوری شهر (سال ۲۰۱۷)، برج تجاری سفارت مرکزی (سال ۲۰۱۷) در شهر بانکوک و پاویلیون ام (سال ۲۰۱۵) در شهر ملبورن اشاره کرد.

سفارت مرکزی

معماری برج سفارت مرکزی بانکوک (Central Embassy) الگو و سبکی نو در جریان طراحی و معماری شهر شلوغ و آشفته بانکوک خلق کرده است. این برج چشم‌نواز و شکیل با طراحی و معماری پیشرفته و منحصر‌به‌فرد خود در حقیقت چشم‌انداز و نگاهی ورای آنچه تاکنون در این شهر رایج بوده بنیان گذاشته است. در نتیجه با ساخت برج سفارت مرکزی در بانکوک فصل جدیدی در ساخت‌و‌ساز قائده‌مند و مرسوم در شهر و محله‌های پیرامونی این شهر رقم خورد. این مجموعه تجاری در زمین پیشین سفارتخانه انگلستان و در زمینی بالغ‌بر ۱۴۰ هزار مترمربع در ۲۷ طبقه طراحی و ساخته شد.

۳۰۰ هزار پنل آلومینیومی

در طراحی نمای ساختمان از ۳۰۰ هزار صفحه و پنل آلومینیومی استفاده شده است که در ساعات گوناگون روز انوار و اشکال بسیار زیبایی را به بازدیدکنندگان منعکس می‌کند. برای ساخت این نمای استثنایی از نرم‌افزاری ویژه برای منحنی‌ها و شمای کلی آن استفاده شده است. این شیوه رایانه‌ای سبب ایجاد خطوطی پیچیده و در عین حال جذاب در طراحی شده و روح مواج و بی‌تعلقی به آن بخشیده است. در بخش تجاری این مجموعه نمای آلومینیوم با تایل‌های موزاییک شکل و به صورت تاخورده استفاده شد تا با تابش نور در شب سبب ایجاد تلالؤ در نمای ساختمان شود.

چشم انداز بانکوک

معماری داخلی مرکز تجاری به شکلی طرح‌ریزی شد تا هتل و مرکز تجاری به وسیله یک تکرار گردشی کاربردی به یکدیگر مرتبط شود و در حقیقت این آمیختگی به صورت نا‌محسوس روی می‌دهد. به شکلی که در نمای پروژه خط مرز مشخصی میان هتل و مرکز تجاری وجود ندارد. بخش تجاری پروژه در قسمتی از بام با افزایش ارتفاع در بخش هتلی مجموعه ادغام شده است. باز‌ بودن افق دید، چشم‌انداز وسیع و تراکم پایین ساختمان‌های مرتفع پیرامون پروژه، همگی دست به دست هم داده‌اند تا برج زیبا و شکیل سفارت مرکزی بانکوک در آسمان این شهر بدرخشد و به‌نوعی حاکی از ظهور نمادی جدید برای آن باشد. این جذابیت از درون ساختمان و تراس بزرگ آن نیز خودنمایی می‌کند. این تراس در طبقات انتهایی فضای تجاری قرار دارد و از تمامی مسیر‌های داخلی فضای تجاری به آن دسترسی وجود دارد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.