برنامه‌ریزی برای نصب ژنراتور در ساختمان‌های تهران

0

در حال تدوین موافقت‌نامه‌هایی با بخش خصوصی در تهران هستیم که بتوانیم برای ساختمان‌ها ژنراتورهایی نصب کنیم که علاوه بر تامین برق ساختمان، برق مازادش را بخریم.
سعید مهذب ترابی مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در گفت وگو با ایسنا، درباره‌ مدیریت مصرف و استفاده بهینه از انرژی اظهار کرد: با توجه به این که استفاده از نیروگاه‌های تولید پراکنده برق (CHP) در حال حاضر در دنیا بسیار مطرح است، در حال تدوین موافقت‌نامه‌هایی با بخش خصوصی در تهران هستیم که بتوانیم برای ساختمان‌ها ژنراتورهایی نصب کنیم که علاوه بر تامین برق ساختمان، برق مازادش را بخریم و از گرمای حاصل از آن برای تامین آب گرم ساختمان استفاده شود.
وی درباره‌ استفاده از پانل‌های خورشیدی اظهار کرد: در دنیا استفاده از این پانل‌ها به عنوان منبع انرژی پاک مطرح است، ولی به علت اینکه سرمایه‌گذاری اولیه‌اش بسیار بالاست، هنوز در دنیا اقبال عمومی برایش پیدا نشده است. البته در حال حاضر در تهران برخی از چراغ‌های راهنمایی و تلفن‌های عمومی بین راهی به این سیستم‌ها مجهز شده اند.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ در پاسخ به اینکه چطور در کشورهای جنوب خلیج فارس استفاده از نیروگاه‌های CHP(مولد کوچک) بسیار متداول است و برایشان توجیه اقتصادی دارد، ولی برای ما از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست؟ اظهار کرد: یکی از منابع اصلی تامین کننده‌ برق کشور ما نیروگاه‌های بخاری است که این نیروگاه‌ها در کشورهای جنوبی کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.
وی درباره‌ تلفات در شبکه‌ توزیع و انتقال برق کشور با اشاره به مقدار تلفات در شبکه برق کره‌ جنوبی اظهار کرد: در کره‌ جنوبی یک کنتور به یک ساختمان داده می‌شود و این موضوع باعث می‌شود که تلفات بعد از کنتور به حساب مشترکان باشد، ولی در ایران پاساژهای بزرگی داریم که هر مشترک یک کنتور دارد.
مهذب ترابی با بیان این که از آنجا که تعاریف و جایگاه‌ها با هم متفاوت است، نمی‌توانیم میزان تلفات برق شبکه‌ کشورمان را با آلمان، ژاپن یا کره جنوبی مقایسه کنیم، خاطرنشان کرد: تلفات برق کره جنوبی ۲۷ سال پیش ۲۷ درصد بود و در این مدت علاوه بر بهسازی شبکه‌هایش، روی اصلاح قوانین نیز کار کرد و باعث شد که تلفاتشان تا این حد کم شود.
به گفته وی کشورها را نمی توان از لحاظ تلفات برق با یکدیگر مقایسه کرد و حتی در یک کشور نیز نمی‌توان استان‌های مختلف را از این نظر با هم مقایسه کرد.
او در ادامه با بیان اینکه ۵۰ درصد از شبکه شرکت توزیع برق تهران بزرگ‌ قدمتی بالاتر از ۲۵ سال دارند، افزود: در سطح شهر کنتورهایی داریم که به علت فرسودگی، مقدار برق مصرفی را کمتر نشان می‌دهند و تعویض این کنتورها به عنوان یکی از سیاست‌های این شرکت است؛ به طوری که سال گذشته از ۱۳۰ هزار کنتور فرسوده موجود در سطح تهران بزرگ ۷۰ هزار دستگاه تعویض شد و پیش بینی می شود تا پایان سال این کار خاتمه یابد.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ برخی از انشعابها در تهران را مربوط به ۶۰ تا ۷۰ سال پیش دانست و گفت: این انشعابها با کوچکترین باد و طوفان از بین می‌رود و حدود ۶۰ درصد خاموشی تک مشترکان تهرانی مربوط به این انشعابها بود که برنامه‌ای در شرکت داریم که با توجه به اینکه تعداد این انشعابات بسیار بالاست، تا سال ۱۳۹۰ آنها را جمع‌آوری کنیم.
وی از دیگر عواملی که باعث افزایش تلفات برق در سطح تهران می‌شود را گستردگی شبکه‌ی فشار ضعیف عنوان کرد و گفت: در کل دنیا روی این موضوع سرمایه‌گذاری می‌کنند. در مجموع امسال ۱۳ برنامه‌ کاهش تلفات با اعتباری بالغ بر ۳۸ میلیارد تومان در شرکت مشغول پیگیری است. البته تلفات به این صورت نیست که بخواهیم آن را یک ساله کاهش دهیم. در کل دنیا نیز برنامه های کاهش، برنامه هایی مدون واقعی و با بیشترین امتیازات لازم و اصلاح قوانین است.
او در پاسخ به اینکه آیا برنامه‌ کاهش تلفات از سال گذشته تاکنون محقق شده است یا خیر؟ گفت: برنامه‌هایی را دنبال می کنیم تا سالی یک درصد تلفات برق را کاهش دهیم و در پایان برنامه‌ی پنجم بتوانیم مقدار آن را به ۹٫۵ درصد برسانیم و بعد از آن نیز سالانه ۰٫۳ تا ۰٫۵ درصد تلفات کاهش داده شود تا اینکه مقدار تلفات منطقی شود. البته تلفات برق نسبت به سال ۱۳۸۶ حدود ۱٫۲ درصد کاهش پیدا کرده است.
وی درباره لامپ‌های LED نیز گفت: در کشورهای صاحب تکنولوژی مثل فرانسه، آلمان و انگلیس نیز این لامپ‌ها در مرحله تولید و مصرف آزمایشی هستند و ما در این مورد عقب نیستیم، چرا که این نوع لامپ‌ها هنوز در دنیا مصرف گسترده و صنعتی ندارند.
مهذب ترابی با اشاره به طرح خانه به خانه‌ توزیع لامپ کم مصرف اظهار داشت: با توجه به مشکلاتی که در این طرح بود، با پیمانکاران اداره‌ پست قرارداد بستیم تا سفارش را به صورت مستقیم از مردم بگیرند که جواب هم داده و این کار را ادامه خواهیم داد. علاوه بر این مراکز فروش لامپ‌های کم مصرف بسیار زیاد است که مردم می‌توانند از این مکان‌ها لامپ‌های مورد نیاز خود را تامین کنند.
او ادامه داد: هم اکنون در تهران طرح ناحیه‌محوری را اجرا کرده ایم که بر اساس آن در هر منطقه حداقل باید پنج ناحیه‌ برق داشته باشیم تا مشترکان بتوانند در سریع‌ترین زمان ممکن در صورت نیاز به ناحیه‌های برق مراجعه کنند. پیش‌بینی می‌کنیم که تا سال ۱۳۹۰ صد ناحیه در تهران ایجاد شود.
وی افزود: هفته‌ای یک بار در سطح شهر تهران در اقدامی ضربتی مقداری از شبکه نوسازی و بهسازی می شود و از آنجا که شبکه‌های تهران به شدت فرسوده است، اگر بخواهیم به این فرسودگی‌ها رسیدگی کنیم، باید خاموشی ایجاد کنیم؛ ولی ما در یک حرکت ضربتی یک روز به یک ناحیه خاموشی می‌دهیم و فرسودگی‌ها را برطرف می‌کنیم تا آن ناحیه دیگر با خاموشی مواجه نشود که مردم نیز استقبال کردند.
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ همچنین درباره‌ی طرح مشارکت اصناف در بهینه‌سازی مصرف برق گفت: با وجود همکاری‌های خوبی که انجام شد هنوز نتوانستیم مصرف اصناف را کنترل کنیم، چرا که استفاده از لامپ‌های پرمصرف هنوز در آنها دیده می‌شود.
وی اضافه کرد: شبکه ها‌ی توزیع برق را نمی توان با تفکر سنتی اداره کرد و باید با فناوری جدید به آن نگاه کرد و شرکت‌مان سیاستش این است که قبل از اینکه مردم خاموشی را از طریق تلفن به ما اعلام کنند، خودمان به خاموشی‌ها رسیدگی کنیم.
او اصول سه گانه راهبردهای این شرکت را مدیریت اقتصادی برق، افزایش پایداری در رضایتمندی مردم و توجه به محیط زیست و زیبایی چیدمان شبکه عنوان کرد.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.