برندسازی شخصی اکسیری برای کسب‌وکار

0

برندسازی شخصی؛ اکسیری برای کسب‌وکار

نخستین گام به‌منظور دستیابی به برندسازی شخصی نظارت و هدایت واژه و کلام است. توجه داشته باشید که درج هرگونه مطلب و عنوان از زبان شما در فضای مجازی تبعات بسیار گسترده‌تری از آنچه فکر می‌کنید به دنبال دارد. در عصر حاضر برای شناخت هرکس ابتدا نام او را در فضای مجازی سرچ می‌کنند و هر دایره واژگانی که پیرامون فرد در فضای مجازی دیده شود نیز به مثابه معرفی‌نامه او استنباط می‌شود. از سوی دیگر اگر چیزی از شما در فضای مجازی یافت نشود، مخاطب به سرعت از سوی هجوم داده‌های بی‌قاعده‌ای که او را احاطه کرده‌اند تأثیر پذیرفته و در نهایت ذهنیتی ناخواسته و غیرواقعی از شخصیت شما برای مخاطب شکل می‌گیرد. ابتدا هر آنچه از خود می‌دانید یا می‌خواهید دیگران از شما بدانند را به زبان ساده به تحریر درآورید. سپس یک گروه یا فرد متخصص تولید محتوا استخدام کنید و طی جلساتی با آنان به مفهومی واحد از برند شخصی خود دست یابید. سپس مطالب یادشده در قالب گروهی از واژه‌های گزینش‌شده و هدفمند از سوی این افراد تنظیم و برای ارائه آماده‌سازی می‌شود. این گروه متخصص در گام بعدی اقدام به خلق یا گزینش بستر‌هایی برای درج مطالب می‌پردازند.

به محض تنظیم و درج مطالب در مجله، ادامه موضوع بر عهده شماست تا برند شخصی خود را متناسب با بازخورد بازار و برنامه‌های درازمدت خود مورد بازنگری قرار دهید. فعالیت و حضور بی‌وقفه شما یا عوامل شما در فضای اجتماعی سبب خواهد شد تا از بروز هرگونه سوء‌تفاهم یا برداشت غیرحقیقی از برند شخصی شما جلوگیری شود. به‌عنوان مثال رقیب شما نسبت به صنعت یا محصولی که دارید اطلاعات غلط و اشتباهی را منعکس می‌کند. بنابراین حضور ضعیف شما در فضای مجازی و شبکه‌های مجازی سبب می‌شود تا این حمله در فقدان واکنش شما به آسیب‌هایی جبران‌ناپذیر و طولانی بر برندتان مواجه شود. با توجه با اینکه کمتر فعال اقتصادی پیدا می‌شود که زمان کافی برای چنین کاری داشته باشد، توصیه می‌شود تا از طریق استفاده از نرم‌افزارها و ربات‌هایی نام‌های برند، خود، محصول و صنعتی که در آن مشغول هستید را در فضای مجازی و سوشیال مدیاها کنترل کنید تا هر زمان مطلبی از شما در این فضاها منعکس شد مطلع شوید. (اگر تمایل داشتید از این سرویس استفاده کنید می‌توانید با گروه توسعه بین‌الملل ساخت‌وساز تماس بگیرید.)

از گزند رقبا در امان باشید

بهترین راه برای اینکه از انتقادهای غرض‌ورزانه و منفی‌بافی‌های رقبای خود در بازار مصون باشید بی‌نقص‌ بودن است. به‌عنوان یک کارآفرین با هر خطایی که مرتکب شوید این خطر وجود دارد که رسانه‌های سریع و نکته‌سنج شما را مورد هجمه قرار دهند. پس بهترین راه برای پیش‌گیری از این سیر مشکل‌آفرین نیز در پیش‌گیری از سوء‌رفتار و عملکرد مدبرانه نهفته است. بیایید چند توصیه اصولی برای بی‌نقص‌بودن را مرور کنیم:

نسبت به بازخورد کاربران خود پاسخگو باشید: بدیهی است که شما نسبت به ویژگی‌ها و مشخصات محصول خود دانش و آگاهی عمیقی داشته و همچنین ‌بر تغییراتی که در آینده نسبت به آن انجام خواهید داد اشراف دارید. مطالعه بازخورد‌ها و نظرهای مخاطبان و کاربران شما در فضا‌های مجازی و حقیقی این فرصت را فراهم می‌کند تا ضمن اجرای تحلیلی سالم و دقیق، نسبت به بازبینی جزئیات محصولات در آینده تصمیمات مناسب اتخاذ شود. هرگز اجازه ندهید غرور شخصی و تعصبات حرفه‌ای شما با تصمیمات و واکنش‌هایتان گره بخورد. به یاد داشته باشید که الگوی رفتاری نخستین شما در مجامع عمومی و فضا‌های اجتماعی باید همواره واحد باشد یا دست‌کم با بهبودی بسیار آرام و نامحسوس پیش رود. این بدین معناست که جهش رفتار شما برپایه بازخوردی که از مخاطب می‌بینید در بیشتر موارد به سود برند‌سازی شخصی شما نیست و صرفاً بازار را نسبت به واقعیت وجود شما دچار سردرگمی می‌کند. پیش از این شاهد موارد بسیاری بوده‌ایم که نشان می‌دهد در نظر کاربران، ثبات رفتار و منش کارآفرینان موفق گاه جایگاهی رفیع‌تر از کیفیت محصول داشته است. به‌عنوان مثال زمانی که به سر ریچارد برنسون (Richard Branson) فعال اقتصادی و بنیانگذار مشهور گروه ورجین (Virgin Group) پیشنهاد شد تا بودجه‌ قابل توجهی را از ملکه بریتانیا برای گسترش واحد هواپیمایی خود و تبدیل آن به بزرگترین نام صنعت هوایی جهان دریافت کند؛ این پیشنهاد را رد کرد تا به جلوه خصوصی‌سازی و پدیده موفقیت بزرگ برپایه نگرش عملی و مثبت که از قواعد برندسازی شخصی او بود خدشه‌ای وارد نشود.

بی‌وقفه ایرادها را اصلاح کنید: هرگز به بهانه ارائه فوری محصول و ایده خود به بازار عجله نکنید. هر خطایی که در نتیجه تصمیم‌های عجولانه شما حاصل شده باشد در فضای مجازی با بازخورد‌هایی گاه بازگشت‌ناپذیر همراه است. پس همواره برای صیانت از شأن و منزلت خود در بازار با جزئیات و جهات گوناگون سر و کله بزنید تا از هر منظر با خروجی نهایی همدل و همداستان باشید. اگر از کیفیت کار اعضای گروه خود در خصوص نظارت بر محصول نهایی اطمینان ندارید از مشاورانی بیرون از دایره مدیریت خود بهره‌مند شوید. فراموش نکنید که حصول اطمینان از کیفیت خروجی نهایی از اولویت بسیار بالایی برخوردار است؛ تا جایی که توصیه می‌شود بودجه مناسبی متناسب با شأن شما برای کنترل نهایی و نحوه عملکرد در قبال آن پیاده‌سازی شود.

کمپانی خود را از محصولتان بزرگتر کنید: توجه داشته باشید که همواره هر تمهید اجرایی از سوی شما با منظر برند شخصیتان مقایسه می‌شود. پس خلق پایگاهی مستحکم و غیرقابل نفوذ برای خود و شرکتی که دارید کمک می‌کند تا هرگز از تغییرات کوچک آسیب نبینید. شاخص تمایز در این مرحله کمک می‌کند تا در همان ابتدا به چشم دیگری دیده شوید و از بازار موجود جایگاهی فراتر تصاحب کنید. کسب جایگاهی بالاتر از محصول برای شما اهمیت بسیار زیادی دارد تا اگر قصوری در ارائه و کیفیت حاصل شد نام شما از آسیب‌های مقطعی در امان بماند.

شفاف باشید

بر کسی پوشیده نیست که نمی‌توان همیشه از بروز خطا و اشتباه جلوگیری کرد. اصولا در مقاطع گوناگون باید پیش‌بینی پیامد‌های نامطلوب داشته باشیم. به بیان ساده‌تر در برخی مواقع شاهد این خواهید بود که برند شخصی شما در محاصره مخاطرات و انتقاداتی قرار دارد. به یاد داشته باشید که تشکیل وضعیت دفاعی مناسب برای برند شخصی شما در شرایط بحران از مهمترین تمهیداتی است که شما را از رقبایتان متمایز می‌کند. تردیدی نیست که عدم مواجهه صحیح با بحران، برند شخصی شما را ممکن است به ورطه نابود بکشاند. بنابراین حتماً رویه مشخص و از پیش‌فکر‌شده‌ای برای این مواقع در نظر بگیرید.

همه‌جا باشید

تا اینجا تمام توصیه‌ها و راهکار‌هایی که اشاره شد پیرامون برند‌سازی شخصی و صیانت از آن حین چالش‌های احتمالی برمی‌گردد. اما این تنها بخشی از ماجراست. رشد دانش کارآفرینی در عصر حاضر نشان می‌دهد که حفاظت از برند شخصی تنها کافی نیست و گاهی از شرایط باید در مقام اهرمی کلیدی برای مواجهه با بحران بهره جست. هرگز به برند شخصی خود به مثابه عنصر نامطلوبی که مجبور به نگاهداری آن هستید نگاه نکنید. برند شخصی شما مهمترین جریان ارتباطی مشتریان با محصول و حتی جهان‌بینی شماست. به این بیاندیشید! کدامیک مهمتر است: مشتری از شما به محصول برسد یا از محصول به شما؟ طبیعی است که اساس وجودی شما به دلیل شاخص‌های پاسخ‌دهی و واکنشی که دارید نسبت به اجسام بی‌جان از کیفیت بیشتری برخوردار است. بنابراین تمرکز شما بر بالابردن کیفیت حضورتان در برابر مخاطب سبب پیشی‌گرفتن شما از رقبایتان که تنها بر محصول خود در بازار متکی هستند خواهد شد.

خب چگونه وجود برند خود را بر بازار تحمیل می‌کنید؟ ساده است همه جا باشید! هر بار که یک مشتری نام شما را در رسانه یا شبکه اجتماعی ببیند تمام اهداف، نگرش و جهان‌بینی شما در کثری از ثانیه در ذهن او بازتولید شده و راهی جدید برای راه‌یابی به ذهن مخاطب تولید می‌شود. اگر پیش از این در زمینه تولید شخصیت فرااقتصادی خود کوتاهی کرده باشید تردید نکنید که فرصت‌های بسیار زیادی را در این جریان از دست داده‌اید. اکنون بیایید تعدادی از شیوه‌ها و کانال‌های ارتباطی با جهان را به اتفاق مرور کنیم:

وب‌سایت شرکتی: برای شرکت خود وب‌سایتی طراحی کرده و پست‌ها و عبارات شخصی خود را در آن درج کنید. این به مخاطبان و مشتریان برندتان شمایی از واقعیت درونی و ویژگی شخصی که دارید خواهید بخشید.

در شبکه‌های اجتماعی فعال باشید: تنها به ساخت پروفایل بسنده نکنید. مبنایی فراهم کنید تا با مخاطبان و مشتریان به‌طور مستقیم و فردی ارتباط داشته باشید. در این جریان به سؤالات آنان پاسخ می‌دهید و به سؤالات خود مبنی‌بر وجوه گوناگون مخاطب و نیاز‌های او دست پیدا خواهید کرد.

همکاری با نویسندگان معتبر صنف: وب‌سایت‌ها و منابع شاخص صنعت را جست‌و‌جو کنید و با مسئولان تولید محتوا و نویسندگان مقالات علمی و تخصصی آن وارد مذاکره شوید تا با پایگاه مجازی شما همکاری کنند. حضور نام‌های معتبر در این فضا‌ها نه‌تنها به کوچک‌شدن نام شما نمی‌انجامد، بلکه سبب می‌شود تا مشروعیت معنوی جایگاه شما نسبت به دیگر رقبایتان به اثبات برسد. در نتیجه قادر خواهید بود تا با این اقبال وصف‌ناپذیر گام‌هایی مؤثر و تعیین‌کننده برای آینده بردارید.

برای نشریات معتبر یادداشت بنویسید: خود را به وبلاگ‌نویسی و نوشتن برای وب‌سایت محدود نکنید و به دنبال فرصت‌هایی جدید و نو برای نشر دیدگاه‌ها و نگرش خود باشید. ضمناً مد نظر داشته باشید که اگه زمان و تمرکز کافی برای تحریر ندارید می‌توانید نویسندگانی به خدمت بگیرید که به جای شما بنویسند.

کنفرانس‌های مطبوعاتی ترتیب دهید: برگزاری کنفرانس‌های مطبوعاتی مدتی است که از سوی برند‌ها جدی گرفته می‌شود و اصلی‌ترین دلیل آن در حواشی و ابعاد انعکاس آن در رسانه‌ها و شبکه‌های ارتباط جمعی نهفته است. از یاد نبرید که برقراری ارتباط سازنده و سالم با اصحاب رسانه در شرایط این‌چنینی تا حد بسیار زیادی مفید می‌نماید. در سایه روابط نزدیک با این بخش‌ها قادر خواهید بود تا در هر زمان و برپایه هر تحرک صنعتی و رویه اجرایی که در برند شما روی می‌دهد آن را از طریق رسانه‌های معتمد و معتبر به جامعه اطلاع‌رسانی کنید. در این میان درج اطلاعات و شاخص‌های شخصیتی شما در این فضا‌ها نتایج مثبت و عاجلی به‌دنبال دارد که بی‌شک در مانایی نام و برندتان مؤثر است.

از تمام شبکه‌های ارتباطی شایسته بهره‌مند باشید: زمانی مناسب ترتیب دهید تا شبکه‌ها و کانال‌های اجتماعی و مجازی مناسب و شایسته برند خود را دسته‌بندی کرده و برای هریک برنامه ارسال پیامی ویژه طراحی کنید. مطالعه مخاطب، محتوا و حجم مطالب در زمره مهمترین داده‌هایی است که باید در شرح گزارش‌های شما شفاف شود. فراموش نکنید که ارائه مطالب و پست‌های چند رسانه‌ای (متن، فایل صوتی و ویدیو) در هریک از رسانه‌های یادشده بازخوردی منحصر‌به‌فرد دریافت می‌کند. توصیه می‌کنیم پیش از تولید محتوا‌هایی با این پلتفرم‌ها با گروه مشاوران خود همفکری کنید.

با طراحان شاخص مشارکت داشته باشید: طراحان و نظریه‌پردازان خوش‌فکر گرافیک استخدام کنید. طراحی اینفوگرافیک‌های جذاب و مفید از سوی برند شما وجوه مزیتی متعددی دارد. در وهله اول نشر این دست مطالب که در سال‌های اخیر طرفداران زیادی هم یافته است به تکرار مکرر نام و محصولات شما کمک می‌کند. در وهله دوم منزلت گرافیک و شاخص ساختاری آن در خلق جهان شخصی شما به چشم می‌خورد. نمونه‌های موفقی در این زمینه وجود دارد که در بررسی نمونه‌های شاخص آن درمی‌یابیم که گزینش رنگ و شیوه طراحی گرافیک به‌ تنهایی گویای شأن و منزلت فرد اصلی است.

در سمینار‌های معتبر سخنرانی کنید: بهره‌مندی از فرصت سخنرانی در سمینار‌های تخصصی و همایش‌های رسمی در تثبیت جایگاه شما به‌عنوان فعال اقتصادی بسیار مثمر ثمر است. هر بار که در همایش یا کنفرانسی سخنرانی می‌‌کنید این فرصت را به مردم می‌دهید تا با چهره، نگرش و برند شما به‌طور مستقیم ارتباط برقرار کنند.

مفید باشید

به‌عنوان یک کارآفرین فعال در عصر دیجیتال، تمام عملکرد و سوگیری‌های شما از سوی جامعه مخاطبتان مشاهده و تحلیل می‌شود. پس به این بیاندیشید که ترجیح می‌دهید در قالب چه انگاره‌هایی در ذهن مخاطب تصور شوید. زمانی که زندگی شخصی شما و دیدگاه‌هایتان در برابر قضاوت عموم قرار می‌گیرد، بهترین کاری که می‌توان در این زمینه انجام داد این است که برای مخاطبانتان به‌ معنای واقعی کلمه مفید و مؤثر باشید. در پی فرصتی باشید تا به‌عنوان مربی و معلم از تجربیات شخصی خود برای هدایت نسل‌های بعدی سخن بگویید. هر بار که در گردهمایی‌های حقیقی و شبکه‌های مجازی به این کار بپردازید و نقطه‌نظرات روشنگرانه خود را به مخاطبان منتقل کنید، در حقیقت بر استحکام بنیان ارتباط خود با آنان افزوده‌اید. این فرایند تنها در جریان سخنرانی‌های شما روی نمی‌دهد، بلکه زمانی تأثیر واقعی خود را نشان می‌دهد که مخاطب شما در چالشی مشابه گرفتار شده باشد.

اکنون اگر مطالعه این مطلب و وظایف تشریح‌شده در آن را دشوار و پیچیده یافتید نگران نباشید. هدف اساسی از پرداختن به مقوله برندینگ شخصی این بود تا با سرفصل‌های جامع و اصول جاری آن در دنیای امروز آشنا شوید و لزومی ندارد از ابتدا با تمام پیشنهادها کار را آغاز کنید. برند‌ها هرگز یک‌روزه ساخته نمی‌شوند؛ اما نیاز است تا در جریان برنامه‌هایی هفتگی و مدون به طرح برنامه‌ای بلند بیاندیشید. در پایان لازم می‌دانم تکرار کنم که برندسازی شخصی تلاشی فراگیر و خردمندانه برای معرفی شما به جامعه هدف است. بنابراین اگر وجوه شخصی شما در شرکت و محصولتان نمود عینی نداشته باشد بی‌تردید از سوی مخاطب طرد شده و به جرم شیادی در حاشیه فراموشی ذهن عموم برای همیشه زندانی خواهید شد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.