برند سازی شرکت های ساختمانی، الزام نه اختیار

0

طی شماره های گذشته ماهنامه ساخت و ساز، مطالب بسیاری همراه با جزئیات با اهمیتی درباره دلایل، نیازها، انواع و به طورکلی چگونگی تبلیغات به تفصیل دراختیار خوانندگان قرار گرفت. از این شماره به مباحثی درباره لزوم برندسازی و روند صحیح آن برای شرکت های ساختمانی به صورت گسترده پرداخته می شود. به عبارت دیگر در مطالب شماره پیش رو به تمامی شرکت هایی که در حوزه ساخت پروژه و سرمایه گذاری فعالیت می کنند و حتی توسعه دهندگان گوشزد خواهد شد که ساخت برند در شرایط امروزی و با نیم نگاهی به آینده یک الزام محسوب می شود.

بازار مشتری محور

بررسی تاریخچه نحوه تبلیغات، روشهای بازاریابی و مارکتینگ محصولات و خدمات گوناگون در بازار، از تغییرات چشمگیری حکایت می کند. طی چند دهه گذشته بازار در خصوص اغلب محصولات بیشتر کالا محور خوانده می شد. بدین معنا که تولید کننده کالایی را تولید می کرد و مصرف کننده برای تهیه و استفاده از آن کالا الزام داشت. به طوریکه اغلب مشتریان خود را با  ویژگی های کالاهای موجود در بازار وفق می دادند و سعی داشتند،نیازهایشان را به وسیله محصولاتی که در دسترس بود، برطرف کنند. اما پس از گذشت سالها، پیشرفت تکنولوژی و رقابتی شدن بازارشرایط را دگرگون کرد. درشرایط جدید، اختیار و تصمیم گیری برای تولید محصولات از تولید کننده سلب شد و این مصرف کننده یا خریدار نهایی بود که تصمیم می گرفت به چه کالاهایی برای مصرف نیاز دارد. بنابراین تولید کننده بر مبنای نیاز مصرف کننده شروع به تولید محصولات جدید کرد. از این زمان به بعد بازار با اصطاح مشتری محورشناخته شد. خلاصه آنکه بازار کالا و خدمات پروسه ای مشخص از نقطه کالا محور بودن به سمت مشتری محور بودن طی کرده است. یکی از ویژگی های بازار جدید رقابتی بودن است.بدیهی است شرکت ها برای ماندگاری و در اختیار داشتن سهمی از این بازارلازم است، دقت بسیاری در ارائه مایحتاج مشتریان خرج کنند.

رقابت تنگاتنگ رقبا

چنین جریانی در بخش ساخت و ساز کشور نیز به روشنی دیده می شود. در مقطع زمانی مشخصی، عرضه به صورت چشمگیری از تقاضا کمتربود. از این رو هر ساختمانی با هر کیفیتی حتی حین ساخت نیز برای فروش  مشتری داشت. خریداران نهایی  همواره آنچه به عنوان ساختمان تحویل داده می شد، می پذیرفتند و با ایجاد  تغییراتی از آن استفاده می کردند. این روند تا ۲ سال گذشته ادامه داشت. در آن مقطع مشتریان حساسیت زیادی نسبت به ساختمان هایی که خریداری می کردند از خود نشان نمی دانند، چرا که به واسطه تورم بالا هرآنچه می خریدند با ارزش افزوده و سود همراه بود. بنابراین دریافت ساختمان هایی با هر نوع کیفیت ساخت، دغدغه ای در ایشان ایجاد نمی کرد. اما این شرایط طی ۲ سال گذشته نخست به دلیل ایجاد رکود در بخش ساختمان و دوم رقابتی شدن فضای ساختمان سازی دگرگون شد. تعداد شرکت های سرمایه گذاری در کشور طی سالهای اخیر افزایش چشمگیری داشت. از سوی دیگر حجم پروژه ها به ویژه در بعضی از لکه های شهر تهران یا حتی سایر شهرستانها نیز فزونی گرفت. مجموع این موارد فضای رقابتی تنگاتنگی را به خصوص دربخش فروش ملک پیش آورد که بسیار قابل تأمل است.همچنین در شرایط کنونی عرضه بیشتر از تقاضا صورت می گیرد که این موضوع نیز درکنار رکود و مشکلات اقتصادی بر رقابتی بودن بازار بیش از پیش می افزاید.همانطور که پیش تر اشاره شد، در گذشته به دلیل ارزش افزوده فراوانی که ملک به همراه داشت، حساسیت زیادی برای خرید آن نیز خرج نمی شد. اما به تدریج گرانی و قیمت بالای ملک موجب شد تا اصطکاک خرید آن نیز افزایش یابد. به عبارت دیگر در حال حاضر خریداران دقت بیشتری را معطوف کیفیت کالای خریداری شده می کنند. چرا که حاشیه سود، کاهش یافته و به نسبت این کاهش، حساسیت خریداران افزایش پیدا کرده است،بنابراین متقاضیان موضوعات متنوعی را برای نهایی کردن خرید خود بررسی می کنند.

کیفیت کافی نیست

بدیهی است در شرایط رقابتی شدن بازار، سازندگان و سرمایه گذاران به اقدامات ویژه ای برای دستیابی به فروش بهتر نیاز خواهند داشت. طی سالهای اخیر تجربه نشان داده است،سازندگانی که ساخت ساختمان هایی با کیفیت بالا را در دستور کار قرار داده اند و یا از کالاهایی با برند شناخته شده در تجهیز ساختمان به ویژه در قسمت های پایانی و نازک کاری استفاده کردند، بر رقبای خود برتری یافته اند و توانستند تولیدات خود را با دغدغه کمتری به فروش برسانند. اما واقعیت این است که در شرایط امروز، چنین اقداماتی کافی نیست. بی شک فروش واحدهای محدود یک ساختمان ۱۲ طبقه در بدترین شرایط بازار با ایجاد شبکه ارتباطی که در اطراف فروشنده وجود دارد و یا به اشکال دیگر، در نهایت امکان پذیر و انجام شدنی است.اما درباره فروش پروژه های انبوه با تعداد واحدهای چندرقمی به آسانی نمی توان صحبت کرد. البته بخش عمده فروش چنین پروژه هایی در گرو برنامه های درست بازاریابی، فروش سیستماتیک و مسائلی از این دست که در شماره های آتی به تفصیل درباره آن توضیح داده می شود. اما آنچه در این میان اهمیت ویژه ای دارد، برندسازی شرکت های ساختمانی است که در حوزه سرمایه گذاری و ساخت فعالیت می کنند. چرا که بدون تردید در آینده بازار از آنچه می بینیم رقابتی تر خواهد شد. از این رو ساخت برند برای شرکت های ساختمانی، به فروش آسانتر و موفق تر در چنین بازاری می انجامد. به طوریکه می توان سهمی از بازار را به یک شرکت با برند مشخص اختصاص داد.

آینده از آن کیست؟

آنچه باید در شرایط فعلی به فعالان حوزه ساخت و ساز گوشزد کرد، آن است که قبل از هرچیز تمامی تجربیات خود طی سالیان گذشته را در این حوزه به دست فراموشی بسپارند و انتظار اتفاقات جدیدی را در زمینه ساخت، بهره برداری و فروش داشته باشند. حتی اگر صنعت ساختمان در آینده ای نزدیک از رکود خارج شود و پا به دوران رونق بگذارد، نباید تجربیات دهه های گذشته را در این حوزه به انتظار نشست. بر تمامی فعالان حوزه ساخت و ساز لازم است، به موضوعاتی همچون ساخت، مبحث فروش و مدل های سرمایه گذاری در ساختمان دیگر گونه بنگرند. شرکت هایی که امروز یعنی در اواخر دوره رکود، تصمیم به تغییر نگرش بگیرند و شیوه های جدیدی را اتخاذ کنند، می توانند ضمن ساخت برند سازمانی شرکت خود، آن را در بازار به تثبیت برسانند. بی شک این شرکت ها آینده صنعت ساختمان را در اختیار خواهند داشت یا حداقل سهم بازار بیشتری از سایر شرکت های ساختمانی به دست می آورند.

سرمایه ای به نام برند

البته معدودی از فعالان عرصه ساخت و ساز می توانند خود را از قاعده برندسازی مستثنی بدانند: سازندگان کالاهای منحصربه فرد که هیچ تولید کننده دیگری یارای رقابت با آنها را نداشته باشد. کمپانی هایی که در ساخت ساختمان های خود سامانه ها، فناوری ها و تجهیزاتی را به کار می برند که در ساختمان های دیگر قابل مشاهده نیست.همچنین شرکت هایی که هنگام بهره برداری سرویس های خاص و منحصربه فردی را در اختیار مشتریان قرار می دهند، به گونه ای که سازنده دیگری امکان بهره مندی از آن را در اختیار نداشته باشد و در کل سازندگانی که هیچ جایگزینی برای ساختمان هایشان یافت نمی شوند. تنها چنین سازمانهای کم نظیری مجاز هستند به برند سازی فکر نکنند. در غیر این صورت امروز این اطمینان را به شرکت های ساختمانی که نتوانند یا نخواهند برند سازمانی خود را خلق کنند، داده می شود که بی شک آینده ملک و صنعت ساختمان را از دست خواهید داد. البته این رویای شیرینی است که هرگز به واقعیت تبدیل نمی شود و چنین شرکت هایی با چنین پروژه هایی وجود خارجی ندارند. با توجه به توضیحات فوق در اهمیت موضوع برندسازی تردیدی باقی نمی ماند. شرکت های ساختمانی باید بدانند که با برندسازی در شرایط کنونی نه تنها سهم بازار بهتر و بیشتری در آینده انتظارشان را می کشد، بلکه اگر این برند سازی به درستی و تحت نظارت افراد متخصص انجام  شود، می تواند به ایجاد ارزش افزوده برای سازمان نیز بیانجامد. لازم است بدانید برند سازی چیزی بسیار فراتر از ساخت و طراحی نامی تجاری است. برند سازی مجموعه عملیات منسجمی است که با اجرای درست آن می توانید گوی سبقت را از رقبایتان بربایید.در شماره  بعد به تفسیر در مورد روشهای تفکر و تصمیم گیری برای ساخت برند برای شرکت های ساختمانی و سرمایه گذاری ساختمان صحبت خواهیم کرد.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.