بزرگترین دگرگونی در تاریخ ۱۶۰ ساله آسانسورها

0

آسانسورهای بدون کابل  روانه بازار شد

شرکت مهندسی آلمانی «تیسن‌کروپ» (ThyssenKrupp) به تازگی مدل جدیدی از آسانسورهای بدون کابل سبک «ویلی ونکا» (Willy Wonka) را روانه بازار کرده است. چند سال پیش این شرکت با ساخت بالابری که توانایی جابجایی افقی و عمودی چندین ماشین را با استفاده از یک محور آهنربایی داشت فناوری این نوع از آسانسورها را آزموده بود. دو سال و نیم پس از ساخت این مدل و انجام آزمایش‌های ضروری در برج آزمایش شرکت، سرانجام آسانسورهای «مولتی» وارد خط تولید شد. برج آزمایش ۲۴۶ متری این شرکت آلمانی به طور ویژه برای تحقیقات و توسعه ساخته شده و شامل ۱۲ محور است که می‌تواند آسانسورها را با سرعت تا ۱۰ متر بر ثانیه آزمایش کند. در این برج همچنین ۳ محور اضافی مخصوص سیستم جدید آسانسورهای بدون کابل طراحی شده است.

این سیستم چندمنظوره بزرگترین نوآوری در طراحی آسانسور از زمان ساخت آسانسورهای کابلی در بیش از ۱۶۰ سال پیش به شمار می‌رود. جایگزینی کابل با موتورهای خطی که اجازه حمل و نقل عمودی و افقی را می‌دهند نه تنها اجازه داد که تعداد اتاقک‌های بیشتری با یک محور جابجا شوند بلکه همچنین توانایی‌های جدیدی برای طراحی ساختمان‌ به معماران داد.

آسانسورهای آسمان‌خراش‌های قدیمی، حتی تا امروز، محورهای بسیار بزرگی دارند که باید پیوسته از بالای ساختمان تا کف آن در حرکت باشند. اما سیستم چند منظوره به معماران اجازه می‌دهد تا به طور کامل شکل‌ها و طراحی‌های داخلی جدیدی انجام دهند. طبق برآورد شرکت تیسن‌کروپ، سیستم‌ چندمنظوره وزن اتاقک آسانسور را تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد. این عامل سبب می‌شود که آسانسور با محورهای کوچکتری کار کند و کارایی‌اش افزایش یابد. در نتیجه با اینکه یک ساختمان به محورهای آسانسور کمتری نیاز دارد توانایی جابجایی اتاقک‌های بیشتری را در مسیرهای حلقوی خواهد داشت. برآورد می‌شود استفاده از این فناوری  بتواند فضای مفید بنا را تا ۲۵ درصد افزایش دهد و در نتیجه به خلق طراحی‌ها و معماری‌های نو کمک کند.

به گفته آندریاس شیرنبک (Andreas Schierenbeck) مدیرعامل شرکت تیسن‌کروپ: «آسانسورهای جدید با کاهش زمان انتظار و فضای مورد نیاز، شیوه تحرک، کار و زندگی مردم را در ساختمان‌ها تغییر خواهند داد.» هرچند این آسانسورها در مقایسه با انواع قدیمی تا ۶۰درصد مصرف انرژی را کاهش می‌دهند اما قیمت ۵ برابری آنها مانعی در راه استفاده گسترده در ساختمان‌ها طی چند سال آینده خواهد بود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.