بلندترین ساختمان چوبی جهان

0

سازه‌ای غول‌آسا از چوب

بلندترین ساختمان چوبی جهانشرکت ساختمانی سومیتومو فارستری (Sumitomo Forestry)  با همکاری شرکت معماری ژاپنی نیکن سکی Nikken Sekkei بلندترین ساختمان چوبی جهان را به ارتفاع ۳۵۰ متر می‌سازد. این آسمانخراش که دبلیو۵۰ نام دارد همچون سازه‌ای غول‌آسا از چوب خواهد بود و طراحی چهار بالکن در اطراف آن به جذابیت آن می‌افزاید. به ویژه اگر در آینده ساخت چنین بناهایی گسترش یابد با در نظر گرفتن این نکته که دو سوم مساحت ژاپن پوشیده از جنگل است ایستادن در این بالکون‌ها و نگاه کردن به محیط اطراف حس زیستن در جنگلی زیبا را به بیننده می‌دهد.

بلندترین ساختمان چوبی جهانمدیران ارشد این پروژه بر این باور هستند که پس از جنگ جهانی دوم بسیاری از جنگل‌های ژاپن دچار آسیب‌های جدی شد. از این رو باید درختان این جنگل‌ها را با درختان نو جایگزین کرد. این امر نه تنها به پایداری محیط زیست ژاپن کمک می‌کند بلکه متریال لازم برای ساخت بناهای دوستدار طبیعت همچون دبلیو ۳۵۰ را فراهم می‌آورد. سومیتومو فارستری امیدوار است ساخت این آسمانخراش که ۹۰درصد متریال آن از چوب است در سال ۲۰۴۱ هم‌زمان با ۳۵۰امین سالگرد تأسیس این شرکت فعال در عرصه جنگلداری و ساختمان‌سازی به پایان برسد. این شرکت همچنین امیدوار است با پیشرفت فناوری هزینه ساخت این آسمانخراش که ۵،۶ میلیارد دلار برآورد می‌شود کاهش یابد. با تمهیداتی که اندیشیده شده؛ دبیلو ۳۵۰ در برابر خطرات ناشی از زلزله و باد مقاوم است. دبلیو ۳۵۰ در ۷۰ طبقه و در فضایی به وسعت ۶هزار و ۵۰۰ مترمربع ساخته می‌شود.

مصالح چوبی این آسمانخراش برابر ساخت ۸هزار خانه سنتی چوبی ژاپنی است. کاربری‌های این آسمانخراش شامل فروشگاه، دفتر اداری و هتل خواهد بود. بلندترین ساختمان چوبی دنیا هم‌اکنون در دانشگاه بریتیش کلمبیای کانادا به ارتفاع ۵۳ متر قرار دارد. شرکت سومیتومو فارستری با شعار «تغییر شهرها به جنگل‌ها» عزم خود را برای ساختن این بنا جزم کرده است.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.