بهاره رهنما : شهر خوب؛ شهر مدرن و با اصالت است

0

بهاره رهنما جزو آن دسته از هنرمندان ایرانی است که پا به پای زندگی هنری، تحصیلاتش را پی گرفته است. او سال ۱۳۵۲ در اراک به دنیا آمد و با وجود آن‌که دو لیسانس ادبیات و حقوق قضایی و دو فوق لیسانس ادبیات نمایشی و فیلمنامه‌نویسی گرفته اما حضور پررنگی در سینما و تلویزیون و تئاتر دارد. فیلم و سریال‌های موفقی مانند «توفیق اجباری»، «ورود آقایان ممنوع»، «سن پطرزبورگ»، «مارمولک»، «ساختمان پزشکان»، «شب‌های برره» «پژمان» و «مرد هزار چهره» در کارنامه کاری‌اش به چشم می‌خورد. با این هنرمند متعهد درباره وضعیت فرهنگی و اجتماعی تهران به گفتگو نشستیم که ماحصل آن در ادامه می‌آید.

فضای ارتباطی را تقویت کنیم
بهاره رهنما بر این باور است که برای بهبود کیفیت اتفاق‌هایی که در شهرمان می‌افتد؛ «باید فضای ارتباط شهری بین مردم و مسئولان به گونه‌ای باشد که ارتباط مناسبی بین افراد دارای استعداد و مجریان اصلی مراسم شهری شکل بگیرد. تنها در این صورت است که شاهد کیفیت بالاتری در اتفاق های شهری‌مان خواهیم بود.» او می‌افزاید: «وقتی بین یک جوان دارای استعداد با یکی از متولیان شهری ارتباط سازنده شکل بگیرد، آن‌ها می‌توانند در کنار هم شهری زیبا را بسازند و مطمئن باشند که ما هنرمندان هم برای زندگی در این شهر از هیچ چیز دریغ نمی‌کنیم و هرکاری که از دستمان برآید را برای داشتن شهری بهتر و زیباتر انجام می‌دهیم. همه این‌ها مستلزم این است که دست به دست هم بدهیم و بدانیم که هیچ چیز از دیگر کشورها کم نداریم فقط باید کاری کنیم که مردم نسبت به اوضاع شهری‌شان مهربان‌تر باشند و هوشیارانه‌تر عمل کنند.»

هنر سیال در سطح شهر
بهاره رهنما از آن دست هنرمندانی است که در گالری‌های هنری زیاد دیده می‌شود. به اعتقاد او «گالری‌ها به جز افزودن به زیبایی شهر به ارتقای خلاقیت و سطح هنر و فرهنگ شهر و شهروندان نیز کمک شایانی می‌کنند.» این هنرمند می‌افزاید: «اگر بخواهم مصداقی سخن بگویم از تابلوهای جدید سطح شهر نام می‌برم که در حوزه سلامت هستند. من این تابلوها را خیلی دوست دارم و به نظرم کار بسیار کاربردی و درستی است. این تابلوها با شعارهای سلامتی تاثیر خوب و صحیحی بر روی جامعه و افراد دارد و امیدوارم بیش از پیش شاهد آنها باشیم.» رهنما ادامه می‌دهد: «فکر می‌کنم خالی از لطف نباشد اگر بگویم که خیلی از مردم و هنرمندان از نصب بیلبوردهای شهری راضی و خوشحال بودند و اعتقاد داشتند که این کار، تهران را تبدیل به یک گالری خیابانی و معتبر کرده است که هرکسی می‌تواند با نگاه به این بیلبوردها از آن لذت ببرد و به اندوخته‌هایش اضافه شود.»

تبلیغات گم گالری‌ها
رهنما در مورد گالری‌ها می‌گوید: «اگر بخواهم به عنوان یک هنرمند نظر شخصی‌ام را در خصوص تعداد کمی و کیفی گالری‌های شهرم تهران بگویم باید خاطرنشان کنم که تعداد گالری‌های هنری ما مناسب و کافی است اما متأسفانه خیلی از مردم از وجود و حضور این گالری‌ها خبری ندارند و تبلیغات صورت گرفته در این‌باره بسیار کم و نادر است.» او تصریح می‌کند: «شما در کدام نقطه شهر می‌بینید که درباره یکی از هزاران گالری موجود در شهر تهران تبلیغی صورت گرفته باشد؟ چند نمونه از این تبلیغات سراغ دارید؟ راه چاره تبلیغات و جذب مخاطب بالا است.»

بیلبوردهای آموزنده
بهاره رهنما با حسن ظن به بیلبوردهای شهری و شعارهای عمومی و مناسبتی درج شده بر روی آن‌ها نگاه می‌کند. خانم بازیگر بر این باور است که: «این بیلبوردها چهره زیباتری از شهر به نمایش می‌گذارند و برای مایی که مدت زیادی از عمرمان را در ترافیک این شهر پرجمعیت می‌گذرانیم راه چاره‌ای باشد.» او در مورد تأثیر این بیلبوردها نیز می‌گوید: «اگر بخواهم از تاثیر آنها صحبت کنم با اعتقاد می‌گویم که اصلاً بی‌تأثیر نیست. خود من وقتی درباره تأثیرهای مخرب مواد ناسالم جمله‌ای با تاثیرگذاری بالا می‌خوانم به‌عنوان یکی از سفرای دیابت گاهی از آن‌ها استفاد می‌کنم. مثلا این شعار که مصرف غلات، آجیل‌ها و دانه‌های گیاهی بهترین تنقلات برای کودکان ما هستند و عادت به سلامت خوردن را در آن‌ها رشد می‌دهند.»

جاذبه‌های توریستی
این هنرمند تئاتر در مورد جاذبه‌های توریستی تهران می‌گوید: «به نظر من جاذبه‌های توریستی تهران بسیار خوب و قابل اعتنا است اما متأسفانه با وجود این فرهنگ کهن خیلی به آنها رسیدگی نمی‌شود و به مردم شناسانده نشده است.» او بر این اساس امکانات توریستی را نامناسب برآورد می‌کند و راه چاره آن را برقراری ارتباط مناسب بین اجزای مختلف مدیریت شهری و میان شهروندان و مدیران می‌داند.

سمبل‌های شهری
بهاره رهنما از آنجا که موزه‌گرد حرفه‌ای است وقتی صحبت سمبل‌های شهری می‌شود نیز از اماکنی چنین یاد می‌کند. او می‌گوید: «شاید چون من از موزه‌های شهری بسیار استقبال می‌کنم،کاخ نیاوران و یا موزه سعدآباد را به عنوان سمبل شهر تهران انتخاب کنم.» رهنما در مورد مجتمع‌های سینمایی به این نکته اشاره می‌کند که؛ «داشتن مجتمع‌های سینمایی در تعداد بالا و با کیفیت بالا حق مسلم همه مردم شهر در هر نقطه‌ای از تهران است که متأسفانه سطح دسترسی‌ها اصلا مناسب نیست.» اما هنگامی که گفتگو به حوزه تئاتر می‌رسد، این بازیگر حرفه‌ای تئاتر رضایتی از وضعیت موجود ندارد. او می‌گوید: «در مورد ئئاتر باید بگویم که بسیار مظلوم واقع شده است و باید به داد آن رسید.»

وضعیت اضطراری بانوان
خانم بازیگر برخلاف وضعیت تئاتر و سالن‌های موجود برای نمایش، از مراکز خرید رضایت دارد. او می‌گوید: «من چون اهل خرید هستم از تعداد و کیفیت شاپینگ سنترها راضی‌ام و همه آنها را دوست دارم.» اما وی در مورد مراکز تفریحی نظر دیگری دارد و از کمبود امکانات برای بانوان گله‌مند است. بهاره رهنما مثلا در مورد پارک‌های آبی بر آن است که؛ «این مراکز بیشتر مختص آقایان است و این چیزی است که مرا ناراحت می‌کند. امیدوارم در این باره تدبیری اندیشیده شود.» رهنما در همین چارچوب از مراکز ورزشی تخصصی و عمومی نیز رضایت چندانی ندارد. به اعتقاد او: «خیلی از مراکز ورزشی ما کاملا تخصصی نیستند اما شرایط در این مورد خیلی بغرنج نیست. اما درباره وسایلی که در پارک‌های تهران احداث شده‌اند باید بگویم که استاندارد این وسایل خوب نیست و امیدوارم مسئولان فکری در این باب کنند.»

با شهر مهربان باشیم‌
بهاره رهنما هنگامی که در مورد فضای سبز و بوستان‌های تهران سخن می‌گوید روی سخنش هم با مدیران شهری است و هم با شهروندان. او نخست بر این نکته انگشت می‌گذارد که آشنایی چندانی با حیات وحش ندارد. او می‌گوید: «بازدید از حیات وحش به علت وضعیت نامناسب حیوانات خیلی برای من جذاب نیست.» از این‌رو امیدوار است راهکاری برای این قضیه اندیشیده شود و آموزش و دیدن حیوانات همراه با آسیب‌ها و ناهنجاری‌ها موجود نباشد. بهاره رهنما در مورد بوستان‌ها نظر مساعدی دارد. او می‌گوید: «تعداد بوستان‌های شهرمان الان رضایت بخش است به خصوص که تعدادی پارک صرفا مختص بانوان هم در نظر گرفته شده است.» این بازیگر تئاتر و سینما با اشاره به ضرورت گسترش مراکز تفریحی برای افراد خانواده تصریح می‌کند: «باید کاری کنیم که مردم نسبت به اوضاع شهری‌شان مهربان‌تر باشند و هوشیارانه‌تر عمل کنند.» او شهر خوب را شهری می‎‌داند که مدرن باشد اما اصالت و سنت هم از آن کنار نرود.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.