بهبود اقتصاد آلمان به موازات رشد بیکاری

0

اقتصاد آلمان نفس‌تازه می‌کند. رشد منفی اقتصادی، امسال نزدیک به ۵ درصد کمتر از آن است که قبلا پیش‌بینی شده بود. اما روند افزایش بیکاری همچنان ادامه دارد. حمایت از شرکت‌های متوسط در دستور کار بانک‌ها است.
بانک فدرال آلمان، روز جمعه (۴ دسامبر/۱۳ آذر) پیش‌بینی قبلی خود را در مورد کاهش رشد اقتصادی آلمان در سال‌جاری تصحیح کرد. کارشناسان این بانک قبلا پیش‌بینی کرده بودند که در سال ۲۰۰۹ اقتصادی آلمان بیش از ۶ درصد رشد منفی خواهد داشت. اما اکنون می‌گویند که این کاهش رشد کمتر از ۵ درصد خواهد بود.

رونق تجارت خارجی
تصحیح برآورد بانک فدرال، این خوش‌بینی را تقویت کرده است که اقتصاد آلمان می‌رود تا اندک اندک از زیر بار بحران مالی جهانی کمر راست کند و در سال‌های ۲۰۱۰ به بعد به مسیر رشد مثبت بیفتد. اما تحلیل‌گران بانک فدرال می‌گویند که به رغم بهبود نسبی اقتصاد، بازار کار را همچنان خطر رشد بیکاری تهدید می‌کند.
کارشناسان بانک فدرال در تحلیل تازه خود می‌نویسند: «در نتیجه‌ی برنامه‌های نجات، روند بهبودی آغاز شده است که می‌تواند در دو سال آینده نیز، هرچند با سرعتی محدود، ادامه یابد.
بانک فدرال، قبلا پیش‌بینی کرده بود که رشد اقتصادی آلمان در سال ۲۰۱۰ نیز متوقف خواهد ماند. اما اکنون با احتیاط می‌گویند که اقتصاد این کشور می‌تواند در سال آینده بیش از یک و نیم درصد رشد داشته باشد. از دید این کارشناسان، روند بهبود، در سال‌های آینده بیش از آن که متاثر از برنامه‌های تثبیت اقتصادی دولتی باشد، ناشی از رونق تجارت خارجی خواهد بود.

بیکاری روزافزون
خوش‌بینی کارشناسان اما بازار کار آلمان را در بر نمی‌گیرد. آن‌ها معتقدند که تعداد بیکاران تا پایان سال‌جاری به ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر، در پایان سال آینده به ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر و در سال ۲۰۱۱ به ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر خواهد رسید. به این ترتیب، در سال ۲۰۱۱ بیش از ده درصد دارندگان شرایط اشتغال در آلمان بیکار خواهند بود.
اتاق صنعت و تجارت آلمان، اخیرا پژوهشی انجام داد که نشان می‌دهد ظرف ۱۲ ماه آینده، یک‌چهارم شرکت‌های آلمانی برخی از همکاران خود را برای صرفه‌جوئی یا دستیابی به سود بیشتر اخراج خواهند کرد.

تقویت شرکت‌های متوسط
آلمان، به رغم بحران اقتصادی، همچنان عنوان قهرمان صادرات جهان را به خود اختصاص داده است. در رشد صادرات و ایجاد اشتغال، شرکت‌های متوسط آلمانی نقشی حیاتی دارند. به همین دلیل، ظرف ماه‌های اخیر، نمایندگان بخش خصوصی و دولت، جلسات متعددی برای تقویت شرکت‌های متوسط تشکیل داده‌اند.
تازه‌ترین نشست، روز چهارشنبه (۲ دسامبر،۱۱ آذر) در برلین برگزار شد. در این نشست، رئیس دویچه بانک پیشنهاد کرد که صندوقی تشکیل شود تا اعتبارات مورد نیاز شرکت‌های متوسط از سوی آن تامین شود.

رئیس دویچه بانک پیشنهاد کرد که اعتبارات این صندوق از سوی بانک‌های خصوصی تامین شود و دولت تنها نقش هدایت‌کننده آن را داشته باشد. اما از حجم سرمایه این صندوق چیزی نگفت.
ولفگانگ شویبله وزیر دارائی آلمان اعلام کرد که پیشنهاد رئیس دویچه بانک با استقبال زیاد روبرو شده است. این پیشنهاد، قرار است هفته آینده به گونه‌ای عمیق‌تر در نشست برلین بررسی شود.

انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.