به تدبیر دولت دوازدهم امید می بندیم

0

انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ سرانجام با پیروزی حسن روحانی و اندیشه ثبات سیاسی و اقتصادی در سطح کشور به پایان رسید. از آنجا که قاطبه جامعه کشور در تمام حوزه ها به نوعی از بابت رویکرد سیاست داخلی و بین الملل نفس راحتی کشیده اند، موانع اقتصادی و کاستی هایی که در این زمینه سالهای دشواری را رقم زده بود به عنوان سر فصل محوری مطالبات بخش های صنعتی  مطرح است. بر کسی پوشیده نیست که عرصه ساخت و ساز به عنوان یکی از    شریان های حیاتی اقتصاد کشور بیش از هر بخش دیگری طی این سالها طعم  تلخ تورم را چشیده است.

سالهای اخیر بستر بحران هولناک تری به نام رکود و به دنبال آن پدیده رکود تورمی بود تا بخش خصوصی در مقام یکی از اصلی ترین عناصر فعال در حوزه ساخت و ساز کشور با چالش هایی مخرب مواجه شود. اعتماد مجدد عمده شهروندان ایرانی به حسن روحانی و نگرش مدیریتی او فرصتی مغتنم خواهد بود تا با مشارکت مردم، تحولاتی شگرف در زیربنای صنعت حاصل شود.بیانیه اقتصادی رئیس جمهور حسن روحانی در روزهای منتهی به روز انتخابات، بی تردید با هدف اعتماد سازی از اهداف خرد وکلان دولت در چهار سال آینده صورت گرفت، با این حال کاستی های موجود در مسیر توسعه صنعت ساختمان و بازگشت به شرایط عادی با تکیه بر ایجاد تسهیلات و امکاناتی کارگشا از ناحیه دولت حاصل می شود. ساختار آشفته و غیراصولی نظام بانکی حاکم در اقتصاد کشور بی تردید نخستین و اصلی ترین چالش موجود درعرصه ساخت و ساز به حساب می آید. این چالش به ابعاد مختلفی از این حوزه آسیب وارد کرده است که هم درناحیه تولید کننده و هم دربخش مشتری و کارفرما بسترساز معضلاتی گاه خطیربوده است.انتظار می رود درآینده نزدیک شاهد طرح و ارائه تسهیلاتی چاره ساز برای تولید کنندگان، انبوه سازان و گروه های ساختمانی باشیم تا به لطف گردش پول و سرمایه، چرخ صنعت حرکت کند. از سوی دیگر تقویت توان خرید جامعه بیش از هر زمان دیگری حیاتی به نظر می رسد. طی سالهای رکود اقتصادی آنچه بر خلاف شاخص اقتصادی سیر صعودی را سپری می کرد، نیاز جامعه و عدم توازن میان عرضه و تقاضا در این حوزه بوده است. برپایی شرایط آسان،منصفانه و حمایتگر از خریداران باید با همکاری دولت و بانکهای کشور صورت پذیرد تا به موازات بالارفتن نرخ نقدینگی در جامعه، بالارفتن مشارکت و سرمایه گذاری در این حوزه حاصل شود. عدم ورود بانکها به حوزه بنگاه داری، به ویژه در بخش ساخت و ساز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که امیدواریم در دوره آتی ریاست جمهوری به درستی مدیریت شود. کارشناسان حوزه ساخت و ساز و صنعت ساختمان مبنای رونق را در ۲ جریان مهم پیش بینی می کنند. نخست رشد قیمت نفت که چندان قابل پیش بینی نیست و همچنین ورود سرمایه گذاران خارجی که به دفعات از سوی چهره های شاخص اقتصاد و صنعت توصیه شده است. ورود سرمایه گذاران خارجی و برونگرایی یکی از محورهای اصلی توسعه اقتصادی در کشور است که شرح تفصیلی دقیقی از ابعاد آن در بیانیه اقتصادی دکتر حسن روحانی به چشم می خورد.

اصلاح قوانی بین المللی و به ویژه نظام بانکی کشور با هدف ایجاد ارتباط اعتباری با بنگاه های اقتصادی خارجی، ریشه دارترین چالش در این حوزه بوده و حل کاستی ها در این بخش کلید موفقیت دولت دوازدهم خواهد بود.نبود ارتباط سازنده میان وزارت راه و شهرسازی و در نتیجه سازمان نظام مهندسی و شهرداری ها (به ویژه درکلانشهر تهران) یکی دیگر از موانع موجود در مسیر اهداف دولت دوازدهم در عرصه ساخت و ساز است که همواره مسبب ناهماهنگی ها و پروژه های غیراصولی در سطح کشور بوده است. فرایند ایمن سازی ساختمانها مهمترین موضوعی است که در سایه اعتلای سطح نظارت سازمان نظام مهندسی بر عملکرد شهرداری ها و انبوه سازان بر منصه ظهور خواهد نشست. مواردی همچون بیمه مسئولیت مدنی و شخص ثالث کارگاه از جمله نکاتی است که باید به پشتوانه نظارت سازمان نظام مهندسی عملیاتی شود. طی سالهای اخیر و بخصوص از زمان آغاز پروژه عظیم مسکن مهر، گزارشات متعددی مبنی بر تخلفات ساختمانی در حوزه مباحث ۲۲ گانه نظام مهندسی به گوش رسیده است. یقیناً نظارت بر نحوه اجرای این برنامه ها باید درصدر امور اجرایی وزیر محترم راه و شهرسازی دولت دوازدهم قرار گیرد تا هرگز خاطره تلخ دیگری نظیر پلاسکو در خاطره مردم درج نشود.

مدیریت بافت های فرسوده یکی دیگر از دغدغه های خانواده ساخت و ساز بوده و سالهاست به درستی دنبال نشده است. با وجود ظرفیت های متعدد و اراده ملی که در این زمینه وجود دارد، اما تاکنون هیچ مقام مسئولی با توان کافی در این مسیرگام برنداشته است. این در حالیست که اصلاح این فضاها و زیر ساخت های شهری در استانهای بزرگ و پرجمعیت کشور ممکن است بستر حوادث مخاطره آمیزی باشد. مطالعه بافتهای فرسوده و شناخت نقاط خطرآفرین و امکانات موجود فارغ از اصلاحات شهری و رشد رفاه عمومی، نقشی کتمان ناپذیر در رونق ساخت وساز وصنعت ساختمان خواهد داشت. گروه توسعه بین الملل ساخت وساز به عنوان عضوی از خانواده بزرگ و شریف صنعت ساختمان امیدوار است تا به یمن حضور معنادار و درخشان مردم در انتخابات اردیبهشت ماه اخیر،اراده ای ملی در بناسازی ایرانی آباد و شکوهمند شکل گیرد. همچنین ازجناب رئیس جمهور حسن روحانی درخواست داریم تا به پاس پویایی عمومی و نشاط سیاسی جریان یافته در لایه های اجتماعی کشور،مطالبات اقتصادی و معیشتی اصناف گوناگون را به جدیت دنبال کند.

 

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.