به روز نبودن نقشه‌ها از مشکلات تهیه طرح جامع شهرها

0

وزیر مسکن و شهرسازی به روز نبودن نقشه‌ها را یکی از مشکلات وزارتخانه در تهیه طرح جامع دانست و گفت: با توجه به محدودیت نقشه‌ها در مرزها این سوال ایجاد می‌شود که چرا با استفاده از علم کنونی نتوانسته‌ایم در مرزها اقدام به تهیه عکس‌های هوایی با مقیاس مناسب کنیم.
به گزارش ConsBankبه نقل از ایسنا،علی نیکزاد در هفدهمین همایش و نمایشگاه ملی ژئوماتیک اظهار کرد: نقشه‌برداری صحیح منجر به صرفه‌جویی در منابع ملی کشور می‌شود.
او با اشاره به این که شهرسازی اولی‌تر از قسمت مسکن وزارت مسکن وشهرسازی است، اظهار کرد: مساله شهرسازی در ارائه‌ی برنامه‌ به مجلس و دولت و همچنین در گفتمان‌ها پررنگ است، اما در خروجی توجه چندانی به این موضوع نمی‌شود.
وی با بیان این که در کشور حداقل ۲۸ میلیارد دلار کار عمرانی مستقیما توسط دولت انجام می‌شود، گفت: با در نظر گرفتن عملکرد شرکت‌های دولتی و شهرداری‌ها این رقم چندین برابر می‌شود.
وزیر مسکن و شهرسازی ادامه داد: با استفاده از تسهیلات بانکی و همچنین سرمایه بخش خصوصی در بخش مسکن به اندازه کل اعتبارات عمرانی کشور کار انجام می‌دهیم.
وی با تاکید بر این که کار عظیمی در کشور در حوزه عمران در دولت‌های گذشته و حال در دست انجام است، تصریح کرد: در وزارت مسکن و شهرسازی پروژه‌هایی در مقیاس‌های مختلف از آبرسانی روستایی تا احداث پالایشگاه و نیروگاه با گردش مالی بسیار زیاد انجام می‌شود.
نیکزاد گفت: اگر بخواهیم به صورت عالمانه و با تدبیر منابع مالی و توسعه‌ی کشور را مدیریت کنیم استفاده از اطلاعات و داده‌های مکانی و توصیفی نقش مهمی پیدا می‌کند.
وزیر مسکن و شهرسازی ادامه داد: مکان یابی برای احداث پالایشگاه‌ها و نیروگا‌ه‌ها گازرسانی و آبرسانی بررسی رشد و استقرار جمعیت و شناسایی مسیرهای درست احداث راه و راه‌آهن در جهت کاهش خسارات فیزیکی و جانی به داده‌های مکانی نیاز دارد و با توجه به این امر به عمق وجود و نیاز به استفاده از علم نقشه‌برداری پی می‌بریم، مگر این‌که طراحی بهینه را از ما باز خواست نکنند.
وی با بیان این که استفاده از علم نقشه‌برداری باعث بهینه شدن نتیجه کارها می‌شود خاطرنشان کرد، نقشه‌برداری علمی است که از رشته‌های هفت‌گانه ساختمان به شمار می‌رود. درباره این موضوع به خوبی صحبت می‌کنیم، اما در عمل این علم از جایگاه مناسبی که باید منجر به توجیه‌پذیر بودن طرح ها از نظر اقتصادی باشد، برخوردار نیست.
او در ادامه با بیان این که از من به عنوان خادم ملت در بخش مسکن یاد می‌کنند، تصریح کرد: در سفرهای استانی بیش از ۹۸ درصد مسائل مربوط به مسکن است و تا به امروز به یاد ندارم کسی از من درباره شهرسازی سوال کرده باشد، این در حالی است که مسکن بدون شهرسازی و شهرسازی بدون مسکن بی‌معناست.
وی با بیان این که از زمان ورود به وزارت مسکن با تمام جوامع تخصصی جلسه داشته‌ایم، اظهار کرد: وزارت مسکن و شهرسازی سازمانی فرابخشی است و ما در این بخش چیزی را برای خودمان نمی‌خواهیم و اگر کسی راهکاری بهتر درباره مسکن و شهرسازی رایج در کشور دارد، ارائه کند، گوش شنوا داریم و می پذیریم.وی ادامه داد: بخواهیم و یا نخواهیم مسوولیت تهیه طرح‌های توسعه و عمران طرح‌های جامع و تفصیلی در مقیاس‌های ملی و محلی به عهده وزارت مسکن و شهرسازی است و تهیه این طرح‌ها نیازمند اطلاعات کافی و مکانی از پهنه سرزمین و کلیه نقاط شهری است.
نیکزاد با تاکید بر این‌که پایبندی به قانون در بخش شهرسازی در دنیا مانند کشور ما نیست، اظهار کرد: متولی تهیه و اجرای طرح توسعه‌ی شهری وزارت مسکن و شهرسازی است، اما در این راستا نیازمند به اطلاعات به روز و تفصیلی هستیم.
به گفته او از یکهزار و ۱۹۲ شهر کشور ۵۰۰ شهر دارای طرح جامع و سایر شهرها دارای طرح‌های هادی هستند.
نیکزاد در ادامه با اشاره به این که شهر، موجودی زنده و پویاست، اظهار کرد: در کشور ما هزینه شهرنشینی نهادینه نیست و به استثنای تهران که سرانه درآمدی هر نفر ۹۷۰ هزار تومان است، در سایر شهرها این میزان حدود ۲۰ تا ۱۰۰ هزار تومان است که با این رقم امکان سالم و شاداب بودن موجود زنده‌ای به نام شهر میسر نیست.
این مقام مسئول در ادامه گفت: اگر ۱۷ هزار میلیارد تومان بودجه مورد نیاز اداره کردن شهرداری‌های کشور است، دولت‌ها و به ویژه دولت نهم و دهم دید ویژه ای را داشته است، اما چون حاضر نیستیم هزینه شهر نشینی را پرداخت کنیم، مشکل ایجاد می شود.
انتهای پیام

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.